John Rhys-Davies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Rhys-Davies (ur. 5 maja 1944 w Ammanford) – brytyjski aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i głosowy, producent, znany z roli krasnoluda Gimlego i głosu Drzewca w ekranizacji powieści J.R.R. Tolkiena Władcy Pierścieni, a także jako Sallah w filmach Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) oraz Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989).

Donald Pleasence (ur. 5 października 1919 w Nottinghamshire; zm. 2 lutego 1995 w Saint-Paul de Vence) – angielski aktor charakterystyczny.Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Ammanford w Walii jako syn Mary Margaretty Phyllis Jones, pielęgniarki, i Rhysa Daviesa, inżyniera mechanika. Wkrótce jego rodzina przeprowadziła się do Afryki. Wychowywał się w Tanganice i Salisbury w Wiltshire. Na początku lat pięćdziesiątych jego rodzina mieszkała przez kilka lat w Kongwa, Dar es Salaam, Moshi i Mwanza w Tanzanii, podczas gdy jego ojciec służył tam jako oficer policji kolonialnej.

Adam Faith (ur. 23 czerwca 1940 w Londynie, zm. 8 marca 2003 w Stoke-on-Trent), brytyjski piosenkarz, kompozytor, popularny w latach 60. Jego największym przebojem była piosenka "A Message To Martha".Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

John Rhys-Davies kształcił się w Truro. Ukończył język angielski na Uniwersytecie Wschodniej Anglii, był jednym z pierwszych 105 przyjętych studentów i założył tam Towarzystwo Dramatyczne. Uczył się aktorstwa w County Secondary School w Watton. Został przyjęty do Royal Academy of Dramatic Art i stał się członkiem stowarzyszonym akademii.

Ja, Klaudiusz – 12-odcinkowy, brytyjski, historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez BBC w 1976 roku. Jest to adaptacja dylogii powieściowej brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa – Ja, Klaudiusz i Klaudiusz i Messalina, która okazała się jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii BBC.Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.

Kariera[ | edytuj kod]

Debiutował w The Maddermarket Theatre w Norwich. W 1964 przyjął rolę Garetha w operze mydlanej Crossroads, emitowanej przez kanał ITV. Potem występował gościnnie w serialach: Kapitän Harmsen (1970) z Judy Winter, The Guardians (1971) i Budgie (1971-1972) jako Laughing Spam Fritter u boku piosenkarza Adama Faitha. W 1970 trafił na londyńską scenę Mermaid Theatre w roli Sebastiana w Burzy Williama Szekspira. Powrócił na szklany ekran serialu Czarny Królewicz (1974) jako Alfred Kidney i po raz pierwszy dostał się do obsady filmów fabularnych jako zawodnik rugby union w dramacie Jacka Cardiffa Penny Gold (1974) z Francescą Annis, Jossem Acklandem i Nickym Hensonem, a także w dreszczowcu Dona Siegela Wiatraki śmierci (The Black Windmill, 1974) u boku Michaela Caine’a i Donalda Pleasence’a.

Nietykalni (ang. The Untouchables) – amerykański serial kryminalny opowiadający o oddziale policji dowodzonym przez Eliota Nessa, który w latach dwudziestych, w okresie prohibicji walczył z przestępczością zorganizowaną na terenie Chicago. Jego głównym przeciwnikiem był słynny gangster Al Capone.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 1974 wystąpił z Dolphin Theatre Company w sztuce Dylana Thomasa Under Milk Wood w Shaw Theatre. W latach 1977-1978 grał z Royal Shakespeare Company w przedstawieniach: Jak wam się podoba jako Duke Frederick Lorenzaccio Alfreda de Musseta jako kapitan Vitelli czy Henryk IV, część 1 i Henryk IV, część 2 jako kardynał Beaufort.

Alfred Louis Charles de Musset (ur. 11 grudnia 1810, zm. 2 maja 1857) – francuski poeta i pisarz epoki romantyzmu, członek Akademii Francuskiej.ITV (Independent Television, Niezależna Telewizja) - dawna sieć regionalnych stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, wspólnie obejmujących swym zasięgiem cały obszar kraju. Powstała na mocy ustawy Television Act z 1954, której celem było stworzenie konkurencji na rynku telewizyjnym wobec ówczesnego monopolisty, BBC.

Znalazł się w obsadzie w telewizyjnym komediodramacie biograficznym ITV Nagi urzędnik (The Naked Civil Servant, 1975) jako Barndoor z Johnem Hurtem, serialu BBC Ja, Klaudiusz (1976) jako Makron, adaptacji telewizyjnej ITV Kupiec wenecki (1980) jako Salerio z Johnem Nettlesem i Kennethem Cranhamem, heist filmie Napad (A Nightngale Sang in Berkeley Square, 1979) jako Solicitor z Richardem Jordanem, Elke Sommer, Oliverem Tobiasem i Davidem Nivenem oraz telewizyjnym filmie biblijnym CBS Piotr i Paweł (Peter and Paul, 1981) w roli Sylwana z Robertem Foxworthem i Anthonym Hopkinsem. Za kreację w antagonisty Vasca Rodriguesa, rubasznego i obscenicznego bojownika, pełniącego w tym wypadku funkcję towarzysza głównego bohatera (Richard Chamberlain) w miniserialu NBC Szogun (1980) był nominowany do nagrody Emmy. W produkcji Stevena Spielberga Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) i Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) u boku Harrisona Forda zagrał postać Sallaha.

Robert Anson Jordan, Jr. (ur. 19 lipca 1937 w Nowym Jorku, zm. 30 sierpnia 1993 w Los Angeles) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.Peter Seamus O’Toole (ur. 2 sierpnia 1932 w Connemarze, zm. 14 grudnia 2013 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, teatralny oraz telewizyjny; producent i reżyser, pochodzenia irlandzkiego. Ośmiokrotnie nominowany do Oscara za role pierwszoplanowe. Laureat Oscara za całokształt twórczości.

Zagrał w ekranizacji powieści Waltera Scotta Ivanhoe (1982) z Jamesem Masonem, Anthonym Andrewsem i Samem Neillem jako Reginald Front-de-Boeuf, komedii muzycznej Blake’a Edwardsa Victor/Victoria (1982) jako Andre Cassell z Julie Andrews, dramacie przygodowym Andrew V. McLaglena Sahara (1983) jako Rasoul, wujek dobrego przywódcy walczących plemion z Brooke Shields i Lambertem Wilsonem, filmie fantasy Miecz bohaterów (1984) jako Baron Fortinbras z Seanem Connery oraz adaptacji telewizyjnej powieści Rudyarda Kiplinga Kim (1984) jako Babu z Peterem O’Toole, filmie przygodowym J. Lee Thompsona Kopalnie króla Salomona (1985) jako Dogati z Richardem Chamberlainem i Sharon Stone, filmie z cyklu przygód Jamesa Bonda W obliczu śmierci (1987) jako generał Leonid Puszkin z Timothym Daltonem oraz telewizyjnym melodramacie wojennym Britannic (2000) w roli kapitana Barletta.

Andrew Victor McLaglen (ur. 28 lipca 1920 w Londynie) – amerykański reżyser filmowy i telewizyjny pochodzenia brytyjskiego. Syn brytyjskiego aktora, laureata Oscara Victora McLaglena.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Występował w serialach: BBC Ja, Klaudiusz (1976) jako Makron, ITV Robin z Sherwood (1983–1986) jako Ryszard I Lwie Serce, miniserialu ABC Wojna i pamięć (1988) jako Sammy Mutterperl, Nietykalni (1993-1994) jako agent Michael Malone oraz Sliders (1995–1997) jako profesor Maximillian Arturo.

Użyczył głosu Kassimowi w filmie animowanym Disneya Aladyn i król złodziei (1996), Makbetowi w Gargoyles (1995-1996), Man Rayowi w SpongeBob Kanciastoporty (2000-2002), Hadesowi w Lidze Sprawiedliwych (2002) oraz Tobiasowi w grze komputerowej Freelancer (2003).

Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.J. Lee Thompson; właściwie John Lee Thompson (ur. 1 sierpnia 1914 w Bristolu w Wielkiej Brytanii, zm. 30 sierpnia 2002 w Sooke w Kanadzie) - brytyjski reżyser filmowy tworzący zarówno w Europie jak i w Hollywood. W 1962 otrzymał nominację do Oscara za reżyserię filmu Działa Navarony (1961).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Liga Sprawiedliwych (ang. Justice League, 2001–2004) – serial animowany produkcji amerykańskiej, na podstawie serii komiksowych Justice League, nadawany przez kanał telewizyjny Cartoon Network w bloku Toonami.
Anthony Andrews, właściwie Anthony Corin Gerald Andrews (ur. 12 stycznia 1948 roku w Finchley, dzielnicy London Borough of Barnet w północnym Londynie) - brytyjski aktor teatralny, producent filmowy i telewizyjny.
Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.
W obliczu śmierci (ang. The Living Daylights) – piętnasty film z cyklu przygód Jamesa Bonda, wyprodukowany przez EON Productions w 1987 r. W Polsce znany również pod tytułem Światło dnia (takim tytułem posługiwał się polski dystrybutor w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych).
Crossroads - brytyjska opera mydlana, emitowana przez kanał ITV od 2 listopada 1964 do 4 kwietnia 1988 roku. 5 marca 2001 seria została wskrzeszona, jednak już po dwóch latach ponownie zeszła z anteny (30 maja 2003). Łącznie nadano 4928 odcinków. Akcja serialu rozgrywała się w fikcyjnym motelu, umiejscowionym niedaleko Birmingham, w Anglii. Twórcami programu byli: Hazel Adair oraz Peter Ling.
Aladyn i król złodziei (ang. Aladdin and the King of Thieves) – amerykański film animowany z 1996 roku, skierowany od razu do dystrybucji video.

Reklama