John Presper Eckert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Postaci związane z projektem ENIAC; pierwszy z lewej J. Presper Eckert

John Presper Eckert (ur. 9 kwietnia 1919 w Filadelfii, zm. 3 czerwca 1995) – inżynier amerykański.

Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.Unisys Corporation – amerykańska firma komputerowa o zasięgu globalnym, mająca siedzibę w Blue Bell, Pensylwania, powstała w 1986 r. z połączenia Burroughs Corporation i Sperry Corporation.

Uzyskał tytuł bachelor of science na Uniwersytecie Pensylwanii w 1941 roku.

Tytuł Master of Science uzystał na Moore School of Electrical Engineering przy Uniwersytecie Pensylwanii.

W latach 1942–1943 zaangażował się w ulepszenie analizatora różnicowego projektu Vannevara Busha, wynalezionego na Massachusetts Institute of Technology.

W latach 40. XX wieku pracował jako naczelny inżynier przy tworzeniu komputera ENIAC według pomysłu Johna W. Mauchly’ego.

ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Zastosowanym przez niego ulepszeniem było wykorzystanie zbiornika z rtęcią jako pamięci centralnej. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w komputerze EDVAC.

Wraz z Mauchly’m założył Electronic Control Company w październiku 1946 roku. Później nazwa została zmieniona na Eckert-Mauchly Computer Corporation. Przedsiębiorstwo zajmowało się budową nowych komputerów, w tym pierwszego na świecie komercyjnego komputera UNIVAC I w 1951 roku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Eckert-Mauchly Computer Corporation została wykupiona w 1950 przez Remington Rand, a Eckert został w jej oddziale mianowany m.in. dyrektorem ds. inżynieryjnych, wiceprezesem i dyrektorem ds. inżynierii komercyjnej. Po scaleniu Burroughs Corporation i Remington Rand w firmę Unisys, Eckert pozostał w Unisysie jako konsultant, gdzie pozostał do emerytury, na którą przeszedł w 1989 roku.

Vannevar Bush (ur. 11 marca 1890 w Everett, stan Massachusetts, USA, zm. 28 czerwca 1974 w Belmont, stan Massachusetts, USA) – amerykański inżynier, wynalazca, teoretyk wczesnego okresu informatyki, organizator życia naukowego w USA.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Beranek 2002 ↓, s. 71.
 2. Walter R. Baranger: J. Presper Eckert, Co-inventor Of Early Computer, Dies at 76. The New York Times, 1995-06-07. [dostęp 2017-07-16].
 3. Beranek 2002 ↓, s. 72–73.
 4. Beranek 2002 ↓, s. 74.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Leo L. Beranek: J. Presper Eckert. W: Memorial Tributes: National Academy of Engineering. Washington: National Academy Press, 2002. ISBN 0-309-08457-1.
 • Remington Rand - amerykański producent sprzętu biurowego i informatycznego, powstały w 1873 r. jako E.Remington and Sons po wydzieleniu z Remington Arms.UNIVAC I (Universal Automatic Computer) - pierwszy na świecie elektroniczny komputer ogólnego przeznaczenia, zbudowany w 1951 r. przez Johna Eckerta i Johna Mauchly z Eckert-Mauchly Computer Corporation (nabytą w tym okresie przez Remington Rand) i użyty m.in. przez amerykańskie biuro spisowe - U.S.Census Bureau.
  Warto wiedzieć że... beta

  Master of Science (MSc, MS) – zawodowy tytuł anglosaski, będący odpowiednikiem polskiego magistra i magistra inżyniera. Przyznawany jest zazwyczaj w naukach ścisłych, technicznych, przyrodniczych i ekonomicznych, jeśli program studiów na danym kierunku ma głównie charakter praktyczny i stosowany, gdyż w przypadku charakteru teoretycznego i nauczycielskiego przyznaje się tytuł Master of Arts (MA). Uwaga – błędem jest używanie tytułu MBA do określenia magistra zarządzania, ponieważ MBA to tytuł podyplomowy i nie jest dowodem ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia.
  EDVAC - Electronic Discrete Variable Automatic Computer. Maszyna zbudowana według pomysłu von Neumanna w kwietniu 1952 w Moore School of Engineering przy Uniwersytecie Pensylwanii na potrzeby armii USA. Stworzyli ją John Mauchly i J. Presper Eckert. Zainstalowana w Ballistic Research Laboratories w Aberdeen (stan Maryland) w roku 1949 kosztem ok. 500 000 dolarów (przy budżecie pięciokrotnie mniejszym).
  John William Mauchly, (ur. 30 sierpnia 1907 w Cincinnati, zm. 8 stycznia 1980 w Ambler w stanie Pensylwania) – amerykański fizyk i inżynier, profesor Uniwersytetu Pensylwanii, konstruktor liczących maszyn analogowych i cyfrowych.
  Analizator różnicowy – komputer analogowy przeznaczony do rozwiązywania równań różniczkowych przez przybliżone całkowanie, na przykład z użyciem mechanicznych układów całkujących. Był jedną z pierwszych zaawansowanych maszyn liczących w praktycznym użyciu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Instytut Technologiczny w Massachusetts położony w regionie Nowa Anglia w Stanach Zjednoczonych, założony w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jego celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT jest uczelnią całkowicie prywatną. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób – głównie członków rodzin założycieli MIT oraz niektórych jego absolwentów.

  Reklama