John Lithgow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Arthur Lithgow (ur. 19 października 1945 w Rochester w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Wystąpił jako Dick Solomon w serialu NBC Trzecia planeta od słońca (1996-2001) oraz jako premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill w serialu The Crown.

Once Upon a Time in Wonderland – amerykański serial telewizyjny fantastyczno-dramatyczny, wyprodukowany przez scenarzystów Edwarda Kitsisa i Adama Horowitza, twórców Zagubieni oraz Tron: Dziedzictwo. Serialem−matką tej produkcji jest Dawno, dawno temu, skupiające się na znanych postaciach z innych baśni lub bajek dla dzieci. Once Upon a Time in Wonderland jest skoncentrowane na Kranie Czarów.The Crown (dosł. Korona) – brytyjsko-amerykański serial biograficzny, wyprodukowany na zlecenie platformy internetowej Netflix i opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwsza seria, licząca 10 odcinków, została udostępniona abonentom Netfliksa (także w Polsce) 4 listopada 2016. Premiera serii drugiej miała miejsce 8 grudnia 2017.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Rochester w stanie Nowy Jork jako syn nauczycielki Sarah Jane (z domu Price) i producenta teatralnego Arthura Washingtona Lithgow III (1915–2004). Uczęszczał do Princeton High School w Princeton w New Jersey. W 1967 ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda na wydziale historii i literatury. Otrzymał stypendium Fulbrighta. Uczył się aktorstwa w London Academy Of Music And Dramatic Art.

Rochester – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, nad jeziorem Ontario i rzeką Genesee pomiędzy Buffalo i Syracuse. Miasto ma 219 773 mieszkańców, obszar metropolitalny 1,04 mln mieszkańców (dane z 2000 roku).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Pierwszym filmem, który przyniósł mu uznanie był Świat według Garpa. Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii współpracował z zespołami teatralnymi: The Royal Shakespeare Company i The Royal Court Theatre. Po przeprowadzce do Nowego Jorku zajął się karierą teatralną. Od tamtego momentu występował na Broadwayu w latach 1973-1982 w przedstawieniach m.in.: My Fat Friend, Comedians, Secret Service, Anna Christie z Liv Ullmann, Once in a Lifetime, Spokesong, Division Street, Kaufman at Large. Aktor został wyróżniony licznymi nagrodami.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.

W latach 1966-1980 był żonaty z Jean Taynton, z którą ma syna Iana (ur. 1972). W 1981 ożenił się z Marry Yeager, mają dwoje dzieci: córkę Phoebe (ur. 1982) i syna Nathana (ur. 1983).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Pełzaki w Paryżu (ang. Rugrats in Paris: The Movie – Rugrats II, 2000) − amerykański film animowany, będący kontynuacją serialu Pełzaki.
Świat według Garpa - amerykańska tragikomedia z 1982 roku na podstawie powieści pod tym samym tytułem Johna Irvinga.
Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama