John Lennon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, jeden z członków grupy The Beatles.

Mirosław Breguła (ur. 10 lutego 1964 w Świętochłowicach, zm. 2 listopada 2007 w Chorzowie) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.The Dakota, znany również jako Dakota Apartments – apartamentowiec zlokalizowany na rogu 72. ulicy i Central Park West w Upper West Side na Manhattanie w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jego budowę rozpoczęto w 1880, a zakończono w 1884 roku. Posiadłość zaprojektował Henry Janeway Hardenbergh, a inwestorem był przemysłowiec Edward Clark.

W 1965 roku muzyk otrzymał z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego (MBE). W 1994 roku John Lennon został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2002 roku Liverpool uczcił pamięć Lennona, nazywając jego imieniem lotnisko. W tym samym roku w plebiscycie BBC na „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” nazwisko Lennona znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Akupunktura (z łac. acus – igła, punctura – (u)kłucie) – technika leczenia wywodząca się ze Wschodu (Chiny, Japonia, Mongolia). Jest obecnie uznawana w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, chociaż jej skuteczność jest przedmiotem debat i trwających badań klinicznych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[ | edytuj kod]

Rodzice Johna – Julia Stanley i Alfred Lennon poznali się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Ojciec, z pochodzenia Irlandczyk, był stewardem, a matka była córką ratownika morskiego. Z powodu przynależności do różnych warstw społecznych oraz mało stabilnej pracy Alfreda Lennona, ich związek wywoływał opór rodziny Stanleyów. Do zawarcia ślubu doszło kilka lat później, gdy Julia zmusiła do niego partnera. Młoda para nie miała zapewnionych środków do samodzielnego życia, a Julia spędzała dużo czasu w liverpoolskich pubach, flirtując z ich bywalcami pod nieobecność męża, co kończyło się awanturami po jego powrocie. Również narodziny Johna nie były planowane.

Leonard „Lenny” Bernstein (ur. 25 sierpnia 1918 w Lawrence, Massachusetts, zm. 14 października 1990 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, pianista i dyrygent.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

John Lennon urodził się w szpitalu położniczym przy Oxford Street w Liverpoolu. Pomimo swych częstych nieobecności, ojciec uznał syna za swojego. Bardzo chciał się nim zajmować, więc wywiózł go do swojej rodziny. Gdy matka zjawiła się na miejscu, dał kilkuletniemu dziecku polecenie, by wybrało z kim chce żyć. Lennon poszedł za matką, a ojciec zniknął z jego życia i ponownie próbował nawiązać kontakt, dopiero gdy Lennon był już znanym muzykiem.

9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Przed rozwodem rodziców John mieszkał z nimi przy Newcastle Road w podmiejskiej dzielnicy Liverpoolu, w pobliżu ulicy Penny Lane, znanej jako tytuł jednego przebojów The Beatles.

Jeszcze podczas okresu awantur między rodzicami mały Lennon często mieszkał u krewnych, a po ich ostatecznym rozstaniu ciotka Mary „Mimi” Smith wywalczyła od siostry przejęcie opieki nad dzieckiem. Mimi uznała, że ona i jej mąż, prowadzący spokojne życie przedstawicieli klasy średniej, zapewnią dziecku lepsze warunki do dorastania. Ciotka wychowywała Lennona stanowczo i z dużym poświęceniem angażowała się w zapewnienie mu jak najlepszych warunków.

Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Okazjonalnie Lennon odwiedzał matkę, która założyła nową rodzinę. Cenił te rzadkie wizyty za luźną atmosferę w domu matki. To od niej zaraził się pasją do muzyki i to ona nauczyła syna pierwszych chwytów na banjo, a potem kupiła mu pierwszą gitarę. Z matką nawiązał ponownie kontakt dopiero na krótko przed jej tragiczną śmiercią, spowodowaną wypadkiem drogowym. 15 lipca 1958 roku Julia Lennon została potrącona przez samochód prowadzony przez pijanego policjanta, w wyniku czego jeszcze tego samego dnia zmarła.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Font (ang., z łac. fons – źródło) – zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku.

John rozpoczął edukację w szkole podstawowej w Dovedale w 1947 roku. Według jego wychowawcy był bardzo bystrym chłopcem. W pół roku świetnie opanował naukę czytania i pisania.

Szybko przestał przykładać się do nauki, przedkładając nad edukację towarzystwo kolegów. Stał się wówczas znany z łobuzerskich zachowań, próbował drobnych kradzieży i wykazywał duże zdolności przywódcze, dzięki którym stał się prowodyrem młodocianego gangu. Zafascynowany życiem niższych warstw społecznych, zaczął posługiwać się gwarą portową.

Magical Mystery Tour to tytuł dwóch odrębnych wydawnictw płytowych zespołu The Beatles, jakie ukazały się w 1967 na rynku muzycznym, LP i podwójnej EP-ki; oba wydania zawierały składający się z 6 piosenek soundtrack z filmu telewizyjnego pod tym samym tytułem.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

W 1952 roku zdał egzamin Eleven Plus, który uprawniał go do kontynuowania edukacji ogólnokształcącej. Edukację rozpoczął w Quarry Bank Grammar School, jednym z najlepszych gimnazjów w Liverpoolu. Początkowo planował pilnie się uczyć, by usatysfakcjonować ciotkę, jednak szybko wdał się w bójki i powrócił do starych przyzwyczajeń. Wraz ze swoim przyjacielem Pete’em Shottonem został przydzielony do grupy A (uczniów inteligentnych i dobrze rokujących na przyszłość). Bardzo szybko jednak spadli do grupy B, a następnie najgorszej – C, za złe sprawowanie oraz złą naukę, z którego powodu często wzywano ich do dyrektora.

Allen Klein (ur. 18 grudnia 1931 w Newark, zm. 4 lipca 2009 w Nowym Jorku) – amerykański biznesmen i producent muzyczny. Pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Budapesztu. W 1957 r. założył wraz z żoną własny interes. Kilka lat później przyszły pierwsze sukcesy. Stał się znany głównie jako promotor i wydawca płyt The Beatles i The Rolling Stones. Oprócz wymienionych już zespołów, jego firma wydała płyty m.in. Bobby Darina i Sama Cooke. W 1973 r. wyprodukował film Święta góra (reż. Alejandro Jodorowsky). John Lennon napisał o nim krytyczną piosenkę "Steel and Glass".Please Please Me – debiutancki album zespołu The Beatles, wydany 22 marca 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Płyta trafiła na rynek w pośpiechu, aby pomnożyć sukces singli „Please Please Me” i „Love Me Do”. Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym osiem napisanych przez duet Lennon/McCartney.

W 1956 roku zafascynował się rock and rollem, gdy po raz pierwszy usłyszał nagrania Elvisa Presleya. W tym samym roku w jego szkole powstał zespół grający skiffle. Lennon początkowo nie angażował się w jego działalność, ale szybko został jego liderem. Od nazwy szkoły grupa przyjęła nazwę The Quarrymen, a swój pierwszy koncert zagrała w St Barnabas Church Hall jesienią 1956 roku. W składzie następowały nieustanne zmiany, a Lennon kłócił się z resztą członków. 6 lipca 1957 roku na kolejny koncert jeden z członków grupy przyprowadził o dwa lata młodszego chłopaka z sąsiedztwa – Paula McCartneya. McCartney już wcześniej chciał dołączyć akurat do grupy Lennona. John szybko docenił muzyczny talent Paula. Stali się najbliższymi przyjaciółmi; to McCartney ściągnął do zespołu George’a Harrisona, którego Lennon początkowo ignorował lub wyśmiewał.

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.The Beatles, zwany popularnie The White Album (ze względu na białą okładkę). Jest on dziewiątym oficjalnym (zarazem pierwszym podwójnym) albumem brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles. Został wydany w 1968 roku, a jego producentem był George Martin.
Dom przy 251 Menlove Avenue, w którym Lennon mieszkał 17 lat

W ostatnim semestrze w Quarry Bank Lennon przystąpił do małej matury GCE O-level z siedmiu przedmiotów – wszystkie oblał. Dyrektor szkoły, William Ernest Pobjoy, w związku z zaistniałą sytuacją wystosował 17 lipca 1957 roku list polecający Lennona do Liverpool Art College, gdzie z uwagi na jego plastyczne zdolności został przyjęty. W przedostatnim roku został jednak wyrzucony za nieodpowiednie zachowanie, zbyt słabą naukę oraz zaległości w pracach plastycznych. To na tej uczelni poznał Stuarta Sutcliffe’a, jedynego jej studenta, który podzielał jego fascynacje kulturą rockową. W tym okresie Lennon mocno przeżył także śmierć matki, z którą w ostatnich latach miał znacznie lepszy kontakt. Wsparciem okazali się dla niego McCartney oraz nowa dziewczyna, Cynthia Powell (żona w latach 1962–1968).

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.

W 1959 roku Lennon ponownie skupił się na muzyce, intensyfikując działanie grupy The Quarrymen. Rozszerzał jej repertuar i dążył do wzmocnienia składu. Basistą grupy został Sutcliffe, który jednak nie był najlepszym muzykiem, ale Lennon nie potrafił znaleźć nikogo lepszego na jego miejsce. Zespół wciąż nie miał też stałego perkusisty. The Quarrymen zaczął grać w liverpoolskich klubach, odnosząc umiarkowany sukces. W tym czasie perkusistą został Pete Best, syn właścicielki lokalu, w którym regularnie występowali.

ABC News - amerykański dział informacyjny sieci ABC powstały 15 czerwca 1945 roku. Współpracuje z siostrzaną telewizją ABC Network i radiem Citadel Media. ABC News obecnie należy do ABC Entertainment Group, części korporacji The Walt Disney Company.Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

W połowie 1960 roku impresario Allan Williams załatwił zespołowi kontrakt na występy w klubach portowych w Hamburgu. Pobyt w Hamburgu trwał kilka miesięcy, zespół grał w lokalach Indra i Kaiserkeller. Koncerty były znacznie dłuższe i bardziej wyczerpujące, wówczas Lennon i reszta zespołu zaczęli wspomagać się narkotykami. Pobyt w Hamburgu zakończył się nagle w związku z deportacją Harrisona, który jako nieletni nie mógł występować w nocnych klubach. Ponieważ krótko wcześniej zespół zmienił miejsce występów, podejrzewali oni o donos menadżera poprzedniego klubu. W wyniku awantury Best i McCartney zostali deportowani, a Lennon wrócił za nimi do Wielkiej Brytanii.

Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Początki The Beatles[ | edytuj kod]

Od sylwestra 1960 roku grupa grała ponownie, jednak już jako The Beatles. Zespołowi udało się także podpisać umowę na występy w klubie The Cavern, położonym w centrum miasta. The Beatles jeszcze dwukrotnie wyjeżdżali do Hamburga. To tam poznali perkusistę Ringo Starra z Rory Storm and the Hurricanes oraz muzyka Klausa Voormanna i fotografkę Astrid Kirchherr. To pod jej wpływem Sutcliffe porzucił grę w zespole i został malarzem, a basistą został McCartney. Pod koniec 1961 roku The Beatles podpisali kontrakt z Brianem Epsteinem, który jednak nie był profesjonalnym menadżerem i dopiero uczył się pracy w tym charakterze. Wiosną 1963 roku zespół nagrał i wydał swój pierwszy album. Lennon już wtedy krytykował styl muzyczny narzucony grupie, mówiąc, że grane w poprzednich latach utwory były zdecydowanie lepsze ze względu na mocny rockowy charakter. Krytykował także powtarzalność występów i brak rozwoju muzycznego. Miał również bardzo negatywny stosunek do popularności, która zmuszała go do podporządkowywania się oczekiwaniom fanów.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.251 Menlove Avenue (znany jako Mendips) – dom należący do organizacji National Trust. W latach 1945-1962 mieszkał w nim John Lennon, członek zespołu muzycznego The Beatles.

23 sierpnia 1962 roku Lennon ożenił się z Cynthią Powell, która była wówczas w ciąży. Pod naciskiem Epsteina ukryto fakt ślubu ze względu na możliwe reakcje fanek, a Cynthia nie była oficjalnie obecna w życiu Lennona.

Lennon pełnił przez większą część historii zespołu rolę lidera. Wspólnie z Paulem McCartneyem stworzył znaczącą większość repertuaru Beatlesów i najsłynniejszy duet pisarsko-kompozytorski Lennon/McCartney.

W październiku 1965 roku John Lennon – podobnie jak pozostali Beatlesi – otrzymał od królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego (MBE). Muzyk zwrócił go jednak we wrześniu 1969 roku, uzasadniając swoje postanowienie w dołączonym liście:

Yoko Ono Lennon (jap. 小野 洋子 Ono Yōko, ur. 18 lutego 1933 w Tokio) – amerykańska artystka, wokalistka i feministka pochodzenia japońskiego, żona Anthony’ego Coxa, a następnie Johna Lennona, matka Seana Lennona i Kyoko Chan Cox. Lindsay Morgan Lohan, pseudonim Linds lub LiLo (ur. 2 lipca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i wokalistka pop-rockowa.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria – Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka „Cold Turkey” słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon.

Mr. Lennon – utwór polskiego zespołu muzycznego Universe, skomponowany przez Mirosława Bregułę do tekstu Henryka Czicha.The Dirty Mac – angielska supergrupa rockowa założona w 1968 roku, w której skład wchodzili John Lennon, Eric Clapton, Keith Richards oraz Mitch Mitchell.
John Lennon

Yoko Ono i kryzys The Beatles[ | edytuj kod]

Yoko Ono (2007)

W połowie lat sześćdziesiątych Lennon poznał japońską artystkę awangardową Yoko Ono. Poznali się w londyńskiej galerii Indica, w której miała wystawę. Yoko Ono bardzo zabiegała o obecność muzyków The Beatles na wernisażu, choć później zarzekała się, że nie słyszała o nich wcześniej. Wkrótce potem Lennon sfinansował jedną z wystaw Ono, a ta zaczęła utrzymywać z nim bliskie kontakty. Wiosną 1968 roku zespół wyjechał do Indii, gdzie poznawali tajniki buddyzmu i medytacji. To wówczas Lennon przestał interesować się żoną, a po powrocie zaprosił Ono do swojego domu. Wówczas zostały nagrane materiały na ich wspólną płytę Two Virgins. Wtedy też Lennon ostatecznie porzucił dotychczasową żonę i zaczął pokazywać się z Ono w miejscach publicznych, a także przyprowadzać ją na sesje nagraniowe. W sierpniu 1968 roku nastąpił oficjalny rozwód z Cynthią, a ślub z Ono odbył się wiosną 1969 roku.

Kurt Vonnegut Jr. IPA: /ˈvɑ.nə.gət/ (ur. 11 listopada 1922 w Indianapolis, zm. 11 kwietnia 2007 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i publicysta, tworzący literaturę postmodernistyczną i science fiction. Double Fantasy – siódmy album solowy Johna Lennona i zarazem drugi, wydany z udziałem Yoko Ono. Jest to ostatni album nagrany i wydany za życia artysty. Niedługo po debiucie albumu na listach przebojów, artysta został zastrzelony (8 grudnia 1980).

Latem 1967 roku, po przedawkowaniu narkotyku, zmarł trzydziestodwuletni Brian Epstein. Dla Lennona było to trudne do zaakceptowania, bo uważał menadżera za osobę, która przyczyniła się do doprowadzenia zespołu do szczytów popularności. Już w drugiej połowie lat 60. Lennon planował przyszłe odejście z grupy. Zaczął pisać książki, przygotowywać wystawy własnych prac, nagrywać z Ono i występować w filmie. We wspomnieniach podkreślał, że to Ono zachęcała go do odejścia z zespołu.

Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,3 km² mieszkają 65 773 osoby z czego 2000 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Temperatura waha się od 17 °C w styczniu do 26 °C w lipcu, a roczna ilość opadów wynosi 1500 mm. Na Bermudach na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów jest turystyka.Stewardesa, steward (po polsku - konwojent pokładu samolotu) – osoba pracująca w samolotach i na statkach. Obsługa pasażerów jest jedynie drobnym elementem pracy stewardes, jednak z uwagi na to, iż jest to element najbardziej widoczny, zawód ten jest kojarzony bardziej z serwisem pokładowym niż z kwestią bezpieczeństwa i obsługi samolotu.

Spotkanie z Ono zbiegło się w czasie z rosnącą u niego (a także i u pozostałych Beatlesów) fascynacją ideami ruchu hippisowskiego. Fascynacja ta obejmowała szereg aspektów (m.in. pacyfizm i zainteresowanie religiami Wschodu). Wszystkie one znajdowały swoje odzwierciedlenie w twórczości Beatlesów (zwłaszcza na albumach Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band i Magical Mystery Tour). Przyczyniło się to w pewnym stopniu do popularyzacji niektórych idei „Dzieci Kwiatów”. John uznawał, że jeżeli Yoko ma na niego istotny wpływ, powinna być z nim wszędzie. Złamał więc zasadę, jaka obowiązywała w zespole, iż osób trzecich (czyli żon, przyjaciół, osób spoza zespołu) nie przyprowadza się do studia. Tym samym Yoko uzyskała swój udział w The Beatles (Biały Album), gdzie umieszczono jej głos w piosence „The Continuing Story of Bungalow Bill”.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Happening bed-in, Lennon i Ono nagrywają „Give Peace a Chance”. (1969)

W sierpniu 1969 roku Lennon poinformował McCartneya o zamiarze odejścia z zespołu. Jednocześnie zaproponował Ericowi Claptonowi i Klausowi Voormannowi zawiązanie nowej grupy. Pozostałym członkom The Beatles o zamiarze zakończenia współpracy powiedział dopiero tydzień później, gdy nagrywano ostatnie utwory do albumu Abbey Road. Zamiar rozwiązania grupy był ukrywany przed opinią publiczną aż do 10 kwietnia 1970 roku, kiedy Paul McCartney publicznie ogłosił swoje odejście, tym samym rozwiązując zespół The Beatles.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.John Lennon. Chłopak znikąd (ang. Nowhere Boy) – brytyjsko-kanadyjski dramat z 2009 roku w reżyserii Sam Taylor-Wood.

Okres działalności solowej[ | edytuj kod]

W tym samym roku Lennon nagrał album John Lennon/Plastic Ono Band, wypełniony głównie piosenkami osobistymi, stworzonymi za pomocą skromnych środków wyrazu (np. „Mother”, „Look At Me”, „Isolation”). Lennon odciął się także od swoich wcześniejszych fascynacji religiami Wschodu, demonstrując poglądy antyreligijne („God”).

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Impresario (z wł. impresa „przedsiębiorca”) – osoba organizująca, a często również finansująca, koncerty, spektakle teatralne i operowe; analogicznie do producenta filmowego w przemyśle filmowym i telewizyjnym oraz aniołów biznesu w biznesie. Impresario odpowiada również za spotkania, konferencje, podróże itp. artysty, sportowca lub grupy.

Wielu fanów zespołu The Beatles oskarżało Yoko Ono o doprowadzenie do rozpadu zespołu. Istotnie od połowy lat sześćdziesiątych Lennon coraz częściej angażował się zarówno w muzyczne, jak i pozamuzyczne projekty z udziałem Ono. Nagrał z nią dwa albumy stanowiące frapujące, lecz bardzo awangardowe kolaże dźwiękowe. Lennon i Ono stworzyli również parę etiud filmowych – m.in. Self-Portrait.

Gwara, gwara ludowa, gwara terytorialna – terytorialna odmiana języka, mowa ludności (zwłaszcza wiejskiej), wyodrębniona z języka ogólnego i gwar sąsiadujących poprzez odrębności fonetyczne i leksykalne. Podrzędna w stosunku do dialektu. Czasem wyodrębnia się również podrzędne w stosunku do dialektu zespoły gwarowe. Granice gwar, podobnie jak granice dialektów, wyodrębniane są w badaniach językoznawczych poprzez zestawianie językowych cech dystynktywnych (cech odróżniających) na określonych terytoriach i niejednokrotnie mają charakter umowny.Irwin Allen Ginsberg (ur. 3 czerwca 1926 w Newark w stanie New Jersey, zm. 5 kwietnia 1997 roku w East Village, na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, członek American Academy and Institute of Arts and Letters. Jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca W drodze.

Awangardowa twórczość Lennona z końca lat 60. była niezrozumiała dla widza i mocno krytykowana za szokującą formę. Prasa powszechnie przypisywała inspirację tych prac złemu wpływowi Ono. W tym czasie Lennon coraz bardziej angażował się w politykę i walkę o pokój, zostały wówczas zorganizowane liczne happeningi, m.in. wysyłanie żołędzi do światowych przywódców i dwukrotnie Bed-in for Peace. Podczas drugiej akcji został nagrany utwór „Give Peace a Chance”. W grudniu 1969 roku Lennon i Ono rozpoczęli kampanię War is over, if you want it. Happy Christmas, John and Yoko. W 1970 roku Lennon otworzył wystawę litografii własnego autorstwa, które prezentowały szczegóły jego pożycia seksualnego z Ono. Następnego dnia wystawa została zamknięta przez policję pod zarzutem obrazy moralności publicznej

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Backbeat – biograficzny film muzyczny, wydany w 1994 roku. Opowiada on o hamburskim okresie twórczości zespołu The Beatles, koncentrując się szczególnie na wątku przyjaźni lidera grupy, Johna Lennona i pierwszego basisty, Stuarta Sutcliffe’a, oraz miłości Sutcliffe’a do niemieckiej artystki Astrid Kirchherr. Scenariusz filmu oparto na książce Alana Claysona i Pauline Sutcliffe The real life story behind Backbeat – Stuart Sutcliffe: The Lost Beatle. Film poza przyjaźnią Lennona i Sutcliffe’a pokazuje tryb życia członków zespołu, jaki wtedy prowadzili oraz ciemną stronę nocnego życia w Hamburgu.

Do historii przeszły akcje Lennona i Ono na rzecz pokoju, organizowane pod koniec lat sześćdziesiątych. Jedną z takich akcji był happening bed-in w 1969 roku. Podczas swojej podróży poślubnej, w pokoju hotelowym jednego z amsterdamskich hoteli, przez tydzień Lennon i Ono nie wychodzili z łóżka, urządzając swoistą konferencję prasową, podczas której wypowiadali się na temat możliwości doprowadzenia do ogólnoświatowego pokoju. Lennon nagrał także w tym czasie – z udziałem chóru przypadkowych osób – utwór „Give Peace a Chance”, który stał się najprawdopodobniej najczęściej śpiewanym utworem podczas demonstracji antywojennych – zarówno w tamtych latach, jak i trzydzieści pięć lat później podczas demonstracji przeciwko wojnie z Irakiem. Wtedy to bowiem swoją wersję tego przeboju nagrał syn Johna Lennona, Sean.

Oscar za najlepszą muzykę filmową przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1934 roku za oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu.Jimmy Carter, właściwie James Earl Carter, junior (ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA w latach 1977 do 1981, a także międzynarodowy działacz humanitarny i na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2002, baptysta, Człowiek Roku 1976 według magazynu „Time” oraz autor wielu książek.
Lennon, rzeźba naprzeciwko The Cavern Club w Liverpoolu

Po roku Lennon stworzył najpopularniejszy album w jego solowym dorobku – Imagine. Miał on znacznie bardziej optymistyczną wymowę niż poprzedni. Lennon zawarł na nim m.in. piosenki miłosne skierowane do Yoko Ono. Mimo wielkiej popularności albumu, wiele prywatnych stacji radiowych zdecydowało się na ocenzurowanie tytułowego, najbardziej rozpoznawalnego utworu w związku z jego radykalną wymową.

Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jesienią 1970 roku Lennon wydał album Plastic Ono Band. Wówczas też amerykański urząd imigracyjny wydał mu pozwolenie na osiedlenie się w USA, które Lennon i Ono planowali już od jakiegoś czasu, ale które nie mogło dojść do skutku z powodu narkotykowej przeszłości.

Coraz częściej swoje piosenki poświęcał konkretnym kwestiom politycznym (m.in. „Attica State” o buncie w jednym z amerykańskich więzień, „Woman Is the Nigger of the World” o zniewoleniu kobiet). Wiele z nich stanowi jawne nawoływanie do wychodzenia na ulice. Lennon z Ono zaangażowali się także w wiele kampanii – m.in. na rzecz praw Indian, czy w protesty przeciwko uwięzieniu radykalnych działaczy politycznych. Z drugiej strony wiele osób zarzucało Lennonowi hipokryzję – np. w piosence „Imagine” nawoływał do odrzucenia własności prywatnej, podczas gdy sam był jednym z lepiej zarabiających gwiazdorów i znanym miłośnikiem zakupów.

Mark David Chapman (ur. 10 maja 1955 w Fort Worth, Teksas) – Amerykanin, przestępca, który zabił muzyka i byłego członka zespołu The Beatles, Johna Lennona. Uznany za osobę niepoczytalną i niebezpieczną.Aaron Perry Johnson (ur. 13 czerwca 1990 w Holmer Green) – brytyjski aktor. Zadebiutował w 2001 roku, grając jako młody Lorimer Black w filmie Armadillo (2001). Trzy lata później dostał role Nikera w serialu Chłopiec z piór. Aktor w 2006 zagrał rolę Prospera w Złodziejaszkach, a następnie Robbiego w filmie Angus, stringi i przytulanki.
Les Paul Jr. Lennona

Lennon wypowiadał się też z uznaniem o Mao Zedongu.

Jego działalność spowodowała, że był inwigilowany przez FBI, które – jak później ujawniono – dysponowało grubą teczką materiałów poświęconą muzykowi. Za działalność polityczną zamierzano go nawet deportować ze Stanów. Deportacja ta nie udała się dzięki wsparciu wielu poważanych amerykańskich obywateli (takich jak John Cage, Kurt Vonnegut, Leonard Bernstein czy Allen Ginsberg).

XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie (właściwie Igrzyska XXX Olimpiady) – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbyły się w Londynie między 27 lipca a 12 sierpnia 2012. Miasto to po raz trzeci gościło igrzyska olimpijskie. Wcześniej odbyły się tu w roku 1908 i 1948. Z powodu II wojny światowej w 1944 roku IO, których gospodarzem miał być Londyn, zostały odwołane. Trzy kraje nie wysłały do Londynu żadnej zawodniczki. Były to: Nauru, Saint Kitts i Nevis i Barbados. Zaś Bhutan i Czad, miały w składzie same kobiety.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Piosenka „Imagine” jest uznawana za niepisany hymn pacyfistów i śpiewana na wielu demonstracjach antywojennych. Została również odtworzona podczas zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Do tekstu piosenki nawiązuje powstały w 2007 roku pomnik Imagine Peace Tower na islandzkiej wyspie Viðey w pobliżu Reykjavíku, zaprojektowany przez Yoko Ono.

Harvey Phillip Spector (ur. 26 grudnia 1939 w Nowym Jorku) – amerykański producent muzyczny i muzyk aktywny zawodowo głównie w latach 60. i 70. XX wieku.Romuald Lipko (ur. 3 kwietnia 1950 w Lublinie) – polski kompozytor i multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, trąbka, gitara basowa).

Stracony weekend[ | edytuj kod]

Jesienią 1972 roku Lennonowie poznali May Pang, sekretarkę Allena Kleina, od śmierci Briana Epsteina menadżera The Beatles. W wieczór wyborczy pijany Lennon zdradził Ono z May Pang w obecności żony. Nie doszło do rozwodu, jednak jego małżeństwo zaczęło przeżywać kryzys. Wówczas Lennon zamknął się w domu i nie wykazywał aktywności. Wiosną następnego roku para zamieszkała w apartamentowcu Dakota koło Central Parku. Wkrótce potem Ono ostatecznie wyrzuciła Lennona z domu, a ten wyjechał z May Pang do Los Angeles, gdzie spędził następne 18 miesięcy, głównie pijąc i imprezując w towarzystwie innych muzyków. Później Lennon nazwał ten okres straconym weekendem. W tym okresie Lennon nagrał album ze standardami rockowymi Rock’n’Roll.

Happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.Abbey Road – 11 album studyjny angielskiej grupy The Beatles wydany 26 września 1969 w Wielkiej Brytanii oraz 1 października 1969 w USA. Jest to ostatnia wspólnie nagrana płyta zespołu, wydana jako przedostatnia, przed albumem Let It Be.

Latem 1974 roku wrócił do Nowego Jorku i zaczął nagrywać kolejny album, Walls and Bridges. Zaczął też prosić Ono o możliwość powrotu do domu. Ostatecznie pogodził się z żoną w listopadzie. Ono zmusiła jednak Lennona, by porzucił alkohol, papierosy i mięso, zaczął uczęszczać na akupunkturę i przekazał jej kontrolę nad swoimi aktywami. W następnym roku Ono zaszła kolejny raz w ciążę i tym razem urodziła.

The Plastic Ono Band – koncepcjonalna grupa muzyczna założona przez Johna Lennona i Yoko Ono w 1969 roku, jeszcze przed rozpadem zespołu The Beatles.Film biograficzny – gatunek kina fabularnego, opowieść filmowa, której tematem jest życie i działalność sławnych ludzi: artystów, uczonych, mężów stanu, wybitnych przywódców, bohaterów narodowych itp.

Okres życia domowego[ | edytuj kod]

Po narodzinach syna artysta wycofał się z życia publicznego, a także działalności studyjnej i koncertowej – aż do 1980 roku. Przerwanie działalności publicznej na pięć lat wynikało z konieczności wychowania syna i poświęcenia się obowiązkom domowym. Jeszcze jesienią 1974 roku Lennon naciskał na żonę, by zdecydowała się donosić ciążę. Ono zgodziła się, stawiając jednak kategoryczny warunek, że aż do osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego, Lennon ma się zajmować jego wychowaniem i prowadzeniem domu. W tym okresie Lennon nagrał w domu jedynie kilka piosenek, które wydano po jego śmierci, na co dzień jednak nie zajmował się muzyką. Pokazał się publicznie tylko raz – podczas inauguracji prezydentury Jimmy’ego Cartera.

Mohylów Podolski (ukr. Могилів-Подільський - Mohyliw Podilśkyj, rum. Moghilǎu / Movilǎu, ros. Могилёв-Подольский - Mogilow Podolskij) - miasto na Ukrainie w obwodzie winnickim, przy granicy z Mołdawią, nad Dniestrem. Założone przez Jeremiego Mohyłę i wkrótce podarowane przez niego zięciowi, Stefanowi Potockiemu. Pierwsze umocnienia po bitwie pod Cecorą zbudował Teofil Szemberg.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

W 1977 roku popadł w depresję. Ono wywiozła go wówczas do Hongkongu. W następnym roku kryzys pogłębił się i przez długi czas Lennon przebywał w łóżku i zażywał narkotyki. W 1980 roku wyjechał z synem i przyjaciółmi na Bermudy, wówczas jego depresja ustąpiła. Po tej przerwie nagrał album Double Fantasy, stanowiący rodzaj muzycznego dialogu małżeńskiego z Yoko Ono. Utwory Lennona z tego albumu zaskoczyły odbiorców niespotykanym dotychczas w solowej twórczości artysty ciepłem i optymizmem.

Walls and Bridges – piąty solowy album Johna Lennona. Został nagrany w 1974 roku, kiedy artysta był w separacji z żoną Yoko Ono. Początkowo płyta miała być niszowym, akustycznym dziełem w stylu Boba Dylana, ale wpływ twórczości Eltona Johna na Lennona spowodował, że postanowił on wydać bardziej przebojowy album.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Śmierć[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Morderstwo Johna Lennona.
Pomnik Lennona w ukraińskim Mohylowie Podolskim

Wkrótce po premierze albumu, 8 grudnia 1980 roku, około godz. 22:49, Lennon został postrzelony w bramie swojego domu Dakota (dosięgły go cztery z pięciu wystrzelonych kul) na Manhattanie przez Marka Davida Chapmana. Ponieważ jego stan był ciężki, nie czekano na ambulans. Policjanci przewieźli radiowozem rannego Lennona do szpitala. Jednak lekarze nie mogli nic zrobić. Lennon stracił około 70% krwi.

Reykjavík (dawny polski egzonim: Rejkiawik) – stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Miasto zamieszkuje około 120 000 osób, a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæðið liczy 200,9 tys. mieszk., czyli ponad 3/5 mieszkańców kraju.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

O 23:07 szpital wydał komunikat o jego śmierci. Wiadomość tę ABC News podała, przerywając mecz futbolowy. Dwie godziny po zamachu przed domem Lennona zaczęli gromadzić się ludzie, pragnący oddać mu hołd.

10 grudnia ciało muzyka zostało skremowane, a jego żona postanowiła, że pogrzeb nie będzie publiczny. Do fanów zwróciła się jedynie z prośbą o modlitwę. Tysiące ludzi gromadziły się na ulicy, śpiewając piosenki Lennona i kontemplując w ciszy jego dorobek.

W ostatnim udzielonym przez Lennona wywiadzie (8 grudnia 1980 roku) muzyk powiedział: „(…) Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie”.

Imagine” – utopijna ballada rockowa napisana i wykonywana przez Johna Lennona, która pochodzi z eponimicznego albumu wydanego w 1971 roku. Lennon napisał ją jako piosenkę antyreligijną, antynacjonalistyczną, niekonwencjonalną i antykapitalistyczną, jednak została zaakceptowana z powodu jej lekkiej formy. W 2004 utwór został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. John Lennon o utworze:Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.

Chapman został skazany na dożywotnie więzienie i obecnie odbywa karę w Attica State Prison niedaleko Buffalo (Nowy Jork).

W 2007 roku reżyser i scenarzysta J.P. Schaefer nakręcił film Rozdział 27 o zabójstwie Lennona. W głównych rolach wystąpili Jared Leto i Lindsay Lohan.

Stuart Fergusson Victor Sutcliffe (ur. 23 czerwca 1940 w Edynburgu, zm. 10 kwietnia 1962 w Hamburgu) – malarz brytyjski, znany przede wszystkim jako pierwszy basista The Beatles.Port lotniczy Liverpool-John Lennon (ang.: Liverpool John Lennon Airport, kod IATA: LPL, kod ICAO: EGGP) – port lotniczy w Liverpoolu, położony 12 km na południowy wschód od centrum miasta, w dzielnicy Speke, od której wziął swoją pierwotną nazwę – Speke Airport. Podczas II wojny światowej znany jako RAF Speke.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Rozdział 27 (Chapter 27) – film opowiadający o zabójstwie Johna Lennona, niegdyś muzyka i członka zespołu The Beatles. Reżyser opisuje w nim trzy dni z życia mordercy Marka Chapmana, do śmierci Lennona. Film oparty na książce Let Me Take You Down Jacka Jonesa.
Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
Klaus Voormann (ur. 29 kwietnia 1938 w Berlinie) – niemiecki artysta, muzyk oraz producent muzyczny. Tworzył także okładki albumów dla wielu zespołów, m.in. dla The Beatles, Bee Gees, Wet Wet Wet oraz Turbonegro. W 1973 roku otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Album of the Year.
Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
Astrid Kirchherr (ur. 20 maja 1938 w Hamburgu) – niemiecka malarka i fotograf, znana ze związku ze Stuartem Sutcliffem, pierwszym basistą zespołu The Beatles. Była pomysłodawczynią fryzur Beatlesów i autorką ich pierwszych profesjonalnych zdjęć.

Reklama