John Howard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Howard OM, AC, SSI (ur. 26 lipca 1939 w Sydney) – polityk australijski, premier Australii w latach 1996-2007.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Niepodległość Australii – kwestia budząca znaczne różnice poglądów wśród badaczy i autorów publikacji na temat historii tego kraju. Wymienianych jest wiele różnych dat, od 1901 aż do 1986. Różnice te wynikają z różnego sposobu interpretacji pojęć takich jak niepodległość i suwerenność, na przykład według oficjalnej strony rządowej Australia stała się niezależnym krajem 1 stycznia 1901, ale oficjalny raport Constitutional Commission z 1988 twierdzi, że Australia stała się niezależnym państwem „pomiędzy 1926, a końcem II wojny światowej”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie w Sydney z tytułem magistra prawa w 1961.

Z Partią Liberalną związany od 18 roku życia, był jej przywódcą w latach 1985-1989 oraz 1995-2007. Przez większość swojej kariery politycznej Howard znany był jako „Honest John” („Uczciwy John”).

W 2001 został laureatem Nagrody Erniego za wyrażenie opinii, iż w Australii nie ma kobiety godnej piastowania stanowiska gubernatora generalnego.

Trzeci gabinet Malcolma Frasera – pięćdziesiąty trzeci gabinet federalny Australii, urzędujący od 20 grudnia 1977 do 3 listopada 1980. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Wiejskiej (NCP).Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.

Był 25. premierem państwa od powstania Australii. Utrzymał fotel premiera po wyborach w 1998, 2001 i 2004. Był drugim po Robercie Menziesie najdłużej sprawującym ten urząd w historii Australii. Howard zdobył wcześniej duże doświadczenie w rządzie jak i opozycji.

Doprowadził do wprowadzenia 1 października 1996 r. programu wykupu broni po wartości rynkowej – skupiono 640 tys. sztuk broni. Po trwającym rok okresie przejściowym posiadanie wielu rodzajów broni stało się nielegalne. Działa Howarda były reakcją na masakrę z 26 kwietnia 1996 r., w której zginęło 35 osób, a 23 zostały ranne.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Premier Australii – de facto najważniejsze stanowisko we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Australii, a także w całym systemie politycznym tego państwa. Formalnie premiera powołuje gubernator generalny Australii w imieniu królowej Australii. W praktyce funkcję tę niemal automatycznie obejmuje lider partii lub koalicji mającej najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Niemal równocześnie gubernator generalny powołuje na wniosek premiera gabinet. W skład rządu wchodzą również ministrowie niższej rangi (struktura władzy wykonawczej jest w Australii w znacznej mierze wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich).

Wybory parlamentarne w październiku 2004, kiedy Partia Liberalna zyskała przewagę w obu izbach parlamentu, uczyniły z Johna Howarda najbardziej uznanego polityka ostatnich lat. W przegranych przez partię Liberalną wyborach w 2007 Howard nie dostał się do Parlamentu przegrywając z walkę o mandat poselski z Maxine McKew, byłą dziennikarką i kandydatką z ramienia partii laburzystowskiej. Po przegranych wyborach wycofał się z polityki.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. The Ernies book: 1000 terrible things Australian men have said about women, Allen & Unwin, 2007
 2. Maciej Czarnecki, Australia rozbrojona, wyborcza.pl, 1 października 2016 [dostęp 2016-10-02].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • John Howard w National Archives of Australia (ang.)
 • Pierwszy gabinet Johna Howarda - sześćdziesiąty pierwszy gabinet federalny Australii, urzędujący od 11 marca 1996 do 21 października 1998. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA). Stanowił pierwszy od 1983 prawicowy gabinet federalny, a także ostatni gabinet, którego urzędowanie przypadło w całości na XX wiek.Nagroda Erniego - australijska antynagroda przyznawana corocznie od 1993 roku za wypowiedzi lub działania uznane za mizoginiczne. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia byłego sekretarza Australijskiego Związku Robotniczego Erniego Ecoba, znanego z komentarzy wrogich wobec kobiet. Wręczanie nagród zainaugurowano dla uczczenia jego rezygnacji z członkostwa w Radzie Pracowniczej Nowej Południowej Walii.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Uniwersytet w Sydney (University of Sydney) – najstarsza australijska uczelnia wyższa, z siedzibą w Sydney, założona w 1850 decyzją Rady Legislacyjnej Nowej Południowej Walii (wówczas brytyjskiej kolonii), zaś faktyczną działalność prowadząca od 1852 roku. W prestiżowym rankingu 200 najlepszych uczelni wyższych na świecie brytyjskiego magazynu Times Higher Education zajmuje 37. miejsce na świecie i drugie w Australii, po Australian National University (stan według zestawienia z roku 2008).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Maxine McKew (ur. 1953), australijska dziennikarka i polityk, od 2007 posłanka do parlamentu Australii z ramienia Australijskiej Partii Pracy (ALP). Przed rozpoczęciem kariery politycznej McKew była cenioną i znaną dziennikarką Australian Broadcasting Corporation, w 200 otrzymała Centenary Medal za zasługi dla dziennikarstwa w Australii.
  Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.
  Order Zasługi (ang. Order of Merit) – brytyjski order domowy przyznawany za wybitną służbę w siłach zbrojnych, wybitne osiągnięcia na polu nauki, sztuki albo literatury lub za wspieranie kultury. Order został ustanowiony w 1902 przez króla Edwarda VII. W danym czasie może go posiadać tylko 24 żyjące osoby z krajów Commonwealthu i ograniczona liczba honorowych osób tak odznaczonych.
  Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).

  Reklama