John Deacon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Richard Deacon (ur. 19 sierpnia 1951 w Leicester) – brytyjski muzyk rockowy, basista zespołu Queen (1971–1997).

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Made in Heaven – ostatni studyjny album zespołu Queen, nad którym grupa rozpoczęła pracę jeszcze za życia Freddiego Mercury’ego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Deacon jest autorem takich hitów jak: „Another One Bites the Dust”, „You’re My Best Friend” czy „I Want to Break Free”. Wprowadził do muzyki zespołu efekty elektroniczne i stylistykę funk.

Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Po raz ostatni brał czynny udział w działalności Queen podczas nagrywania utworu No-One But You (Only the Good Die Young) w 1997 roku. Publicznie ostatni raz wystąpił tego samego roku z Brianem Mayem, Rogerem Taylorem i Eltonem Johnem w Paryżu podczas premiery baletu Ballet For Life Mauricea Béjarta 17 stycznia 1997 roku, wykonując „The Show Must Go On”.

Rickenbacker, właściwie Rickenbacker International Corporation (RIC) – pierwszy na świecie producent gitar elektrycznych z siedzibą w Santa Ana w Kalifornii istniejący do dnia dzisiejszego. Korporacja rozwinięta z przedsiębiorstwa założonego w celu tworzenia i produkcji instrumentów całkowicie opartych na podzespołach elektronicznych, oraz produkującego wzmacniacze elektroakustyczne. Przedsiębiorstwo założyli w 1931 roku Adolph Rickenbacker i George Beauchamp. "Rickenbacker Electro Instruments" wyprodukowała pierwsze nowoczesne gitary elektryczne. Historia RIC sięga 76 lat w interesie muzycznym. Gitarę tej firmy posiadał m.in John Lennon, George Harrison, a także Per Gessle z duetu Roxette (vide teledysk: Joyride, Dangerous, It must have been love). Gitarą basową Rickenbackera posługiwał się chociażby Cliff Burton czy Paul McCartney, do dziś używa ich Lemmy Kilmister.19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni.

W 2000 roku nie wziął udziału w nagraniu Queen z Robbie Williamsem i ogłosił, że wycofuje się z czynnej działalności muzycznej. W 2002 roku pomagał przy miksowaniu albumu Queen The Game do formatu DVD-Audio. Wyraźnie zaznaczył, że udziela poparcia Brianowi Mayowi i Rogerowi Taylorowi przy produkcji musicalu We Will Rock You. Brał udział tylko we wczesnych etapach przygotowań do tego musicalu. Odmówił udziału w światowej trasie koncertowej (2005–2006), w którą pozostali żyjący członkowie zespołu wyruszyli w towarzystwie byłego lidera grup Free i Bad Company, Paula Rodgersa. Formalnie jest nadal członkiem Queen. Nie wziął udziału w nagraniach do albumu Queen + Paul Rodgers The Cosmos Rocks.

Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Fender Precision Bass (znany także jako P-Bass lub precel) jest najprostszym i zarazem najstarszym typem elektrycznej gitary basowej, opatentowanej na początku lat 50. przez Leo Fendera. Instrument ten został zaprojektowany z myślą o kontrabasistach, których problemem było zbyt słabe nagłośnienie kontrabasu oraz jego duża masa. P-Bass szybko znalazł swoje miejsce wśród sprzętu muzycznego, po który sięgały grupy artystów grających rock and rolla, wówczas debiutującego na scenie.

W 1983 Deacon wziął udział w nagrywaniu singla projektu Man Friday & Jive Junior, który oprócz basisty Queen tworzyli Robert Ahwai (gitara), Martin Chambers (wokal), Scott Gorham (gitara), Simon Kirke (perkusja), Mick Ralphs (gitara). Formacja nagrała jeden utwór Picking Up Sounds. W 1986 r. Deacon wydał kolejny singel z zespołem The Immortals, No Turning Back. Utwór znalazł się w filmie Biggles i nie trafił na listy przebojów, a zespół tworzyli: John Deacon (gitara basowa), Lenny Zakatek (perkusja) i Robert Ahwai (śpiew, gitara).

One Year of Love” – ballada soft rockowa napisana przez Johna Deacona, nagrana przez brytyjski zespół Queen. Utwór pochodzący z albumu A Kind of Magic, wydany został na singlu w 1986 roku wyłącznie we Francji i Hiszpanii.A Day at the Races – album brytyjskiego zespołu rockowego Queen, wydany w 1976. Jego tytuł jest nawiązaniem do poprzedniego albumu grupy – A Night at the Opera. Oba są tytułami filmów braci Marx. Album uzyskał w USA status podwójnej platynowej płyty, co oznacza sprzedaż ponad 2 000 000 sztuk.

Mieszka w Londynie wraz z żoną Veronicą Tetzlaff (pochodzenia polskiego). Mają sześcioro dzieci.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

The Game – album brytyjskiej grupy rockowej Queen. Jedyny album zespołu, który dotarł na pierwsze miejsce na listach przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jest to też pierwszy album Queen bez napisu "No Synths" (bez syntezatorów). Syntezatory użyte są jednak bardzo oszczędnie - znajdziemy je jedynie w "Save Me", "Another One Bites the Dust", "Rock It" i "Play the Game".
Back Chat – utwór brytyjskiego zespołu Queen, napisany przez Johna Deacona. Piosenka wykonana jest w stylu funk oraz soul i pochodzi z albumu Hot Space. Po debacie w zespole umieszczono w utworze gitarowe solo, choć w innych piosenkach z tej płyty elementów rockowych jest bardzo mało.
The Cosmos Rocks – wydany w 2008 jedyny album studyjny zespołu Queen + Paul Rodgers. Pierwszy od 1995 roku album Queen nagrany przy udziale wokalisty Paula Rodgersa. 15 września 2008 został wydany w Europie, a 28 października - w Ameryce.. 22 lipca 2013 w Wielkiej Brytanii zdobył status srebrnej płyty.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Picking Up Sounds – wydany w 1983 r. jedyny singel projektu Man Friday & Jive Junior, który tworzyli: wokalista Martin Chambers, gitarzysta Robert Ahwai, gitarzysta Scott Gorham, basista John Deacon i perkusista Simon Kirke. Utwór ten powstał, gdy koledzy Deacona z zespołu zajmowali się karierami solowymi.
Roger Taylor, właśc. Roger Meddows-Taylor (ur. 26 lipca 1949 w King’s Lynn) – brytyjski muzyk rockowy, najbardziej znany jako perkusista grupy Queen, chociaż był również wokalistą The Cross, a także nagrał pięć albumów solowych.
A Night at the Opera – album rockowy brytyjskiej grupy Queen, wydany w roku 1975. Jego producentami byli Roy Thomas Baker i Queen. Pierwotnie wydany przez EMI w Wielkiej Brytanii, gdzie utrzymywał sie przez dziewięć tygodni oraz przez Elektra Records w Stanach Zjednoczonych, gdzie album osiągnął 4 miejsce i zdobył status trzykrotnej platynowej płyty (3 miliony sprzedanych egzemplarzy).

Reklama