John Connolly (pisarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Connolly (ur. 31 maja 1968 r. w Dublinie) – irlandzki pisarz, powieściopisarz i autor opowiadań, znany przede wszystkim z serii powieści, których głównym bohaterem jest były policjant i prywatny detektyw Charlie Parker.

Powieść detektywistyczna – gatunek powieści kryminalnej, popularny głównie dzięki twórczości Agathy Christie. Tematyką powieści detektywistycznej jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni opisanej na początku utworu.Opowiadanie to krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.

Już pierwsza powieść Conolly’ego zatytułowana Wszystko Martwe spotkała się z dobrym przyjęciem krytyków literackich. Detektyw Charlie Parker, którego żona i córeczka zostały zamordowane przez seryjnego mordercę, prowadzi prywatną krucjatę przeciwko brutalnym przestępcom i seryjnym mordercom. W swoich działaniach Parker niejednokrotnie lawiruje na granicy prawa i nie stroni przed okrucieństwem wobec ludzi czyniących zło.

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Oprócz powieści Wszystko Martwe detektyw-mściciel jest bohaterem kolejnych książek serii: Czarny Anioł, Źli Ludzie, Kraina Cieni, Niespokojni.

Dzieła[ | edytuj kod]

Seria o Charliem Parkerze[ | edytuj kod]

 1. 1999: Every Dead Thing / Wszystko martwe
 2. 2000: Dark Hollow / Kraina cieni
 3. 2001: The Killing Kind / Morderczy gatunek
 4. 2002: The White Road / Biała droga
 5. 2004: "The Reflecting Eye" / Oko innego świata (nowela znajdująca się w książce "Nokturny")
 6. 2005: The Black Angel / Czrny anioł
 7. 2007: The Unquiet / Niespokojni
 8. 2008: The Reapers
 9. 2009: The Lovers
 10. 2010: The Whisperers
 11. 2011: The Burning Soul
 12. 2012: The Wrath of Angels
 13. 2014: The Wolf in Winter
 14. 2015: A Song of Shadows.

Pojedyncze książki[ | edytuj kod]

 1. 2003: Bad Men / Źli ludzie
 2. 2006: The Book of Lost Things / Księga rzeczy utraconych
 3. 2009: The Gates / Wrota
 4. 2011: The Infernals
 5. 2013: The Creeps.

Zbiory opowiadań[ | edytuj kod]

 1. 2004: Nocturnes / Nokturny
 2. 2015: the night Music (Nocturnes 2)

Krótkie Historie[ | edytuj kod]

 1. 2004: "The Inkpot Monkey"
 2. 2005: "Mr. Gray's Folly"
 3. 2005: "The Cycle"
 4. 2008: "A Haunting"
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Przestępstwo – czyn zabroniony, popełniony z zamiarem, uznany za zasadniczo społecznie szkodliwy lub społecznie niebezpieczny, konkretnie zdefiniowany i zagrożony karą na mocy prawa karnego.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Nagroda Brama Stokera (ang. Bram Stoker Award), nagroda literacka w dziedzinie litaratury grozy (horroru), przyznawana od 1987 r. przez Horror Writers Association.
National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

Reklama