• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • John Browning

  Przeczytaj także...
  M2 – amerykański wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm zaprojektowany tuż po zakończeniu I wojny światowej przez Johna Browninga i nadal używany w armii Stanów Zjednoczonych.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.
  Browning M1917 – amerykański ciężki karabin maszynowy produkowany w końcowym okresie pierwszej wojny światowej. Wycofany z uzbrojenia w latach 50.
  John Browning

  John Moses Browning (ur. 23 stycznia 1855 w Ogden, w stanie Utah, zm. 26 listopada 1926 w Liège w Belgii) – amerykański konstruktor broni palnej. Od jego nazwiska pochodzi eponim – nazwa pistoletów.

  John Browning był jednym z dwadzieściorga dwojga dzieci rusznikarza Jonathana Browninga. Jego matką była Elisabeth Clark, jedna z trzech żon Jonathana (Browningowie byli mormonami).

  Praktykę w warsztacie ojca John Browning zaczął w wieku siedmiu lat. W wieku czternastu lat wykonał swój pierwszy karabin jednostrzałowy, prezent dla starszego brata Matta.

  Colt M1911A1 (starsza desygnata Automatic Pistol, Caliber .45, M1911A1) – amerykański pistolet samopowtarzalny kalibru .45 ACP. Wywodzi się z konstrukcji zaprojektowanej przez Johna Browninga w 1900. W roku 1911 Colt M1911 wszedł do wyposażenia armii amerykańskiej, a w 1926, po kolejnych niewielkich zmianach wynikających z doświadczeń I wojny światowej, opracowano wersję: M1911A1 którą można rozpoznać po podfrezowaniu w okolicy spustu, które ma ułatwiać strzelanie z tego pistoletu osobom o krótszych palcach, oraz tylnej części chwytu (poniżej bezpiecznika) z frezowanymi podłużnymi nacięciami zmniejszającymi obracanie się broni na boki.Winchester Model 1897 - strzelba skonstruowana przez Johna Browninga. Pierwsza masowo produkowana strzelba pump action (przeładowywana ruchem łoża).

  W 1879 roku, po śmierci Jonathana Browninga, John z braćmi przejął warsztat ojca. W tym samym roku John Browning ożenił się z Rachel Child, a także uzyskał swój pierwszy patent (US Patent No. 220.271) na jednostrzałowy karabin. Po modernizacji warsztatu (zakupiono maszynę parową i użyto jej do napędu pozostawionych przez Jonathana maszyn) i przekształceniu go w przedsiębiorstwo Browning Gun Factory, Browningowie rozpoczęli produkcję skonstruowanego przez Johna Mosesa karabinu. Była to udana konstrukcja, ale Browningowie nie mieli dostatecznych środków do rozwinięcia produkcji. W efekcie popyt znacznie przewyższał podaż, a zyski pozostały ograniczone.

  Browning M1900 (Model 1900) – pistolet samopowtarzalny konstrukcji Johna Mosesa Browninga. Był pierwszym sukcesem komercyjnym Browninga. Pistolet, znany również jako Browning Nr 1, był bardzo popularną bronią „kieszonkową” na początku XX wieku, zarówno na rynku cywilnym, jak i wśród policji. Zaprojektowany przez Browninga około roku 1896, wszedł do produkcji w belgijskiej firmie FN w 1899. W roku 1900 dokonano kilku istotnych modyfikacji i FN Browning 1900 przyjął swój bardzo charakterystyczny, ostateczny kształt (przede wszystkim o 20 mm skrócono lufę).Broń automatyczna - rodzaj broni palnej, w której kolejne fazy cyklu pracy broni (poza wprowadzeniem pierwszego naboju do komory nabojowej i uruchomieniem mechanizmu spustowego) są wykonywane bez użycia energii strzelającego.

  W 1883 roku egzemplarz karabinu Browninga zakupił przedstawiciel przedsiębiorstwa Winchester Repeating Arms Company Andrew McAusland. Karabin wzbudził duże zainteresowanie w dyrekcji Winchestera, który odkupił prawa patentowe za 8000 dolarów.

  Do 1902 roku John Browning skonstruował kilka wzorów broni. Patenty na większość zakupił Winchester i rozpoczął produkcję, między innymi karabinów Winchester M1886, Winchester M1894, Winchester M1895 i strzelb Winchester M1887, Winchester M1897.

  W tym samym okresie John Browning rozpoczął prace nad bronią automatyczną. Ich efektem był karabin maszynowy Model 1895 „Potato Digger”. Na mocy porozumienia z 24 lipca 1896 przedsiębiorstwo Colt nabyło prawa do wyłącznego korzystania z wynalazków Browninga na terenie USA. Była to pierwsza praktyczna konstrukcja broni automatycznej działającej na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.

  Drugą konstrukcją opracowaną na przełomie wieków była strzelba samopowtarzalna. Stała się ona powodem zerwania przez Browninga współpracy z Winchesterem, który odmówił udziałów w zyskach. John Browning udał się do Europy, gdzie zaprezentował prototyp w belgijskich zakładach Fabrique Nationale. Rozpoczęły one produkcję strzelby Browninga pod oznaczeniem A-5. Okazała się ona tak udaną konstrukcją, że jest produkowana do dziś.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. M1918 Browning Automatic Rifle (BAR) – ręczny karabin maszynowy używany przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych głównie podczas II wojny światowej. Został zaprojektowany w 1917 przez Johna Browninga jako następca francuskiego rkm-u Chauchat M1918 i lkm-u Benet-Mercie M1909.

  Na początku wieku powstał też pierwszy pistolet samopowtarzalny Browninga Model 1900, również produkowany przez Fabrique Nationale.

  W następnych latach powstały: pistolet Colt M1911 (produkowany do dziś), karabiny maszynowe M1917, M1918 (BAR), M1919 i wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 (do dziś pozostający na wyposażeniu armii amerykańskiej).

  Jednocześnie z konstruowaniem wojskowej broni maszynowej John Browning kontynuował prace nad konstrukcjami dla użytkowników cywilnych. Powstały produkowane w zakładach FN pistolety M1906, Baby, M1910, M1922, strzelba B25, karabinek sportowy Semi Auto 22.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  John Moses Browning zmarł na zawał serca 26 listopada 1926 roku podczas wizyty w zakładach FN w Liège.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Browning Arms Company
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ciepliński i Woźniak 1994 ↓, s. 42.
  2. Robert G. Segel, Colt Automatic Gun Model 1895/1914, „Small Arms Defense Journal”, vol.3 no.3, s. 77.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: WIS, 1994, s. 42. ISBN 83-86028-01-7.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Broń palna – broń miotająca pociski energią gazów powstałych ze spalania ładunku miotającego. W zależności od rodzaju zastosowanego układu miotającego, dzieli się ona na broń lufową i broń rakietową.
  Wielkokalibrowy karabin maszynowy (wkm, wukaem) – karabin maszynowy kalibru 12–20 (włącznie) mm. W II Rzeczypospolitej obowiązywała nazwa najcięższy karabin maszynowy (nkm). Po wojnie pod wpływem języka rosyjskiego wprowadzono obecną nazwę.
  Browning Arms Company – producent broni palnej i łuków sportowych. Firma została założona w 1927 w Utah. W swojej ofercie posiada szeroką gamę strzelb, karabinów i pistoletów. Najbardziej znana jest ze strzelb: Browning BPS i Auto-5, karabinów: A-Bolt, X-Bolt i BAR M1918 oraz pistoletu Hi-Power.
  Ogden - miasto w USA, w stanie Utah, w Górach Skalistych, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego, w zespole miejskim Salt Lake City-Ogden. Około 77,2 tys. mieszkańców.
  Colt Model 1895 i 1914 (Colt-Browning M1895/1914), potocznie nazywany Potato Digger – amerykański ciężki karabin maszynowy z końca XIX wieku i okresu pierwszej wojny światowej skonstruowany przez Johna M. Browninga.
  United States Armed Forces – (Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych) siły i środki wydzielone przez Stany Zjednoczone Ameryki do zabezpieczenia własnych interesów i prowadzenia walki zbrojnej zarówno na ich terytorium oraz poza nim. W ich skład wchodzą następujące rodzaje sił zbrojnych:
  Strzelba – długa, myśliwska lub bojowa broń palna strzelająca nabojami myśliwskimi. Najczęściej gładkolufowa (w USA popularne są strzelby z lufami gwintowanymi strzelające specjalnymi pociskami sabotowymi).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.865 sek.