John Bowring

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Bowring (ur. 17 października 1792 w Exeterze, zm. 23 listopada 1872 w Claremont, koło Exeteru) – brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, gubernator Hongkongu w latach 1854–1859.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie kupieckiej, zajmującej się handlem tkaninami. Był synem Charlesa Bowringa. W 1825 roku został redaktorem gazety Westminster Review. W latach 1835–1837 i 1841–1849 zasiadał w Izbie Gmin. Przewodził licznym rządowym misjom o charakterze ekonomicznym do krajów europejskich. W 1849 roku mianowany został konsulem w Kantonie oraz superintendentem brytyjskiego handlu w Chinach. W latach 1854–1859 pełnił urząd gubernatora Hongkongu. W 1861 roku wysłany został jako komisarz do nowo powstałego Królestwa Włoch.

Ustawy zbożowe (ang. corn laws) – seria ustaw regulujących międzynarodowy handel produktami rolnymi, które obowiązywały w Wielkiej Brytanii w latach 1815-1846. Ich celem była ochrona brytyjskich producentów rolnych, którzy w znakomitej większości stanowili klasę arystokratów i właścicieli ziemskich.Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos - wielojęzyczny) – człowiek znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata.

Był zwolennikiem polityki wolnego handlu, zniesienia ustaw zbożowych i zaprzestania wykonywania kary chłosty w armii. Postulował decymalizację pieniądza brytyjskiego, co zaowocowało wprowadzeniem do obiegu florina, monety o wartości 1/10 funta.

Był poliglotą – jak sam twierdził znał 200 języków, a potrafił się posługiwać setką. Publikował dorobek literacki Jeremy’ego Benthama, wieloletniego przyjaciela, po śmierci tamtego w 1832 roku. Był autorem tłumaczeń na język angielski poezji ludowej wielu krajów Europy (m.in. krajów słowiańskich, węgierskiej, hiszpańskiej i holenderskiej), tworzył też własną. W 1857 roku opublikował dwutomowe dzieło The Kingdom and People of Siam, traktujące o Syjamie (Tajlandii), który odwiedził w ramach misji handlowej w 1855 roku. Napisał też autobiografię Autobiographical Recollections, opublikowaną po jego śmierci, w 1877 roku.

Jeremy Bentham (ur. 15 lutego 1748 w Londynie, zm. 6 czerwca 1832 tamże) – angielski prawnik, filozof i ekonomista, ponadto dżentelmen i ekscentryk. Reformator instytucji prawnych i społecznych, prekursor pozytywizmu prawniczego. Jeden z głównych przedstawicieli liberalizmu. Jeden z autorów filozoficznej koncepcji utylitaryzmu. W ekonomii zwolennik wolnego rynku. Jedną z najsłynniejszych jego myśli było przekonanie, że ludzie pragną w życiu przede wszystkim przyjemności cielesnych, które są dla nich ważniejsze niż dobro świata.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Był dwukrotnie żonaty. Najpierw w 1816 ożenił się z córką Samuela Lewina z Hackney, która zmarła w 1858; następnie z córką Thomasa Castle’a z Bristolu.

W 1854 roku otrzymał tytuł szlachecki.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konsul – urzędnik państwa za granicą, którego zadanie polega na dbaniu o interesy własnego państwa oraz opiece nad jego obywatelami przebywającymi na terytorium państwa, w którym konsul pełni swoją funkcję.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama