John Belushi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John Adam Belushi (ur. 24 stycznia 1949 w Chicago, zm. 5 marca 1982 w Los Angeles) – amerykański aktor komediowy pochodzenia albańskiego, zdobywca nagrody Emmy, również piosenkarz. Najbardziej znany z ról w Saturday Night Live, National Lampoon's Animal House oraz Blues Brothers.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

Życiorys[ | edytuj kod]

John Belushi, 1967

Belushi urodził się w USA jako syn Adama Belushiego, imigranta albańskiego pochodzącego z albańskiej wsi Qytezë, którą opuścił w wieku 15 lat, oraz Agnes. Dorastał w Wheaton w stanie Illinois, nieopodal Chicago. Występował w drużynie futbolu amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Whitewater, którego był studentem, oraz college'u DuPage. Podczas studiów poznał swą przyszłą żonę Judy, z którą pozostał do końca życia. Młodszy brat Johna, James Belushi (ur. 1954), również odnosił sukcesy jako komik i aktor.

Grateful Dead – amerykańska grupa muzyczna założona w 1965, w San Francisco; uważana za najbardziej reprezentatywny zespół młodzieży hippisowskiej, ojca chrzestnego jam band oraz jedną z legend rocka. Sławę zyskała przede wszystkim dzięki występom na żywo, w których studyjne kompozycje poszerzane bywały o improwizacje instrumentalne.Tacy sami – siódmy album zespołu Lady Pank, wydany w 1988 roku. Płyta jest całkowitym odejściem zespołu od stylu znanego dotychczas fanom z poprzednich albumów. Przede wszystkim jest to album pop rockowy. Wyraźnie słychać wpływ amerykańskich stylów muzycznych na płytę (zwłaszcza w utworach "Oglądamy film" i "John Belushi"). Aranżacje charakteryzuje mocna perkusja, "jazgoczące" gitary elektryczne i syntezatory. Również wokal Janusza Panasewicza brzmi jakby nieco inaczej. Lady Pank udowadnia tą płytą, że jest zespołem dojrzałym, zrywa z młodzieńczym, luzackim stylem znanym dotąd fanom. Wielu fanów po tym albumie mogło czuć się rozczarowanym nagłą zmianą stylu i wizerunku muzycznego zespołu, jednak w gruncie rzeczy płyta spotkała się na rynku z życzliwym przyjęciem. Z tej samej sesji nagraniowej pochodzi utwór "Zasypiam nad ranem", który nie znalazł się na płycie. Utwór ten był zaprezentowany w promującym ten album programie telewizyjnym pod tym samym tytułem co płyta. Ukazał się on na wydanym w 2007 roku Boxie.

Pierwszym dużym osiągnięciem Belushiego były występy w grupie komediowej The Second City w 1971 roku. Dzięki swej kreacji, w której sparodiował piosenkarza Joe Cockera, został zauważony przez magazyn satyryczny National Lampoon i wystąpił w przedstawieniu Lemmings w roku 1972 u boku Chevyego Chase'a.

W latach 1973–1975 magazyn National Lampoon był producentem programu radiowego The Radio Hour, półgodzinnego programu satyrycznego, retransmitowanego przez ok. 600 stacji radiowych w USA. Po rezygnacji dyrektora tego programu, Michaela O’Donoghue’a w 1974, Belushi przejął jego funkcję, pełniąc ją aż do zaprzestania produkcji. Innymi znanymi komikami uczestniczącymi w tym programie byli Gilda Radner, Bill Murray, Brian Doyle-Murray oraz Chevy Chase. W tym okresie Belushi poślubił Judy Jacklin.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Belushi zyskał sławę w USA pracą w Saturday Night Live, gdzie dołączył w 1975 roku. Pomiędzy nagraniami dla tego programu stworzył Animal House, swój najbardziej znany film.

W wieku 30 lat miał już po stronie osiągnięć film roku w USA (Animal House), album roku w USA (The Blues Brothers – „Briefcase Full Of Blues”) oraz udział w Saturday Night Live – jednym z najpopularniejszych amerykańskich programów telewizyjnych.

Opuścił zespół twórców Saturday Night Live w 1979, by poświęcić się karierze filmowej. Belushi był w swej karierze producentem czterech filmów, z których trzy: 1941, Neighbors, i najbardziej znany – Blues Brothers współtworzył z kolegą ze studiów – Danem Aykroydem.

Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.

W chwili śmierci Belushi był w trakcie tworzenia kilku projektów filmowych, w tym „Noble Rot”, adaptacji scenariusza twórcy The Mary Tyler Moore Show, scenarzysty i producenta Jaya Sandricha. Belushi pracował ze swym kolegą z zespołu „Saturday Night Live”, Donem Novello, nad adaptacją scenariusza. Dodatkowo rozważał przyjęcie głównej roli w filmie „The Joy Of Sex”. Projekty te zostały porzucone po śmierci Belushiego.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

Postaci Dr. Petera Venkmana w Ghostbusters oraz Emmetta Fitz-Hume’a w Szpiedzy tacy jak my zostały nakreślone z myślą właśnie o Belushim.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Bill Murray; właśc. William James Murray (ur. 21 września 1950 w Wilmette w stanie Illinois) – amerykański aktor filmowy, pisarz, komik. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Między słowami (2003) w reżyserii Sofii Coppoli. Za tę samą kreację otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu.
Matt „Guitar” Murphy (ur. 29 grudnia 1929 w Sunflower, zm. 15 czerwca 2018 w Miami) – amerykański gitarzysta bluesowy.
Menażeria – amerykański film fabularny z 1978 roku w reżyserii Johna Landisa. Film realizowano w Eugene, Cottage Grove, w stanie Oregon oraz Universal City, w stanie Kalifornia.
Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
Paul Allen Wood Shaffer (ur. 28 listopada 1949 w Thunder Bay w Ontario) – kanadyjski muzyk, aktor, osobowość telewizyjna i komik.
Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

Reklama