• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johannesburg  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Johannesburg jest głównym ośrodkiem gospodarczym i finansowym Południowej Afryki i centrum Witwatersrand – zurbanizowanego regionu górniczo-przemysłowego, a przy tym najsilniejszym węzłem gospodarczym kontynentu afrykańskiego. W Johannesburg generowane jest 16% południowoafrykańskiego PKB i zatrudnienie znajduje 12% aktywnej zawodowo ludności kraju.

  Pomnik Katyński w Johannesburgu (af. Katynmonument, ang. Katyn Memorial) – monument upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, znajdujący się w miejskim parku James & Ethel Grey w dzielnicy Melrose w Johannesburgu. Jedyny pomnik katyński w Afryce.Randburg to miasto w RPA w prowincji Gauteng położone w aglomeracji Johannesburga. Miasto założone zostało przez osadników Burskich w roku 1850. Rozwój okolicy, szczególnie pod wpływem odkrycia złota spowodował gwałtowny przyrost ludności. Począwszy od 1886 roku zaczęły powstawać tu luksusowe wille a cała dzielnica przyciągała nowo wzbogaconych przedsiębiorców z regionu Witwatersrand. Obecnie miasto liczy 220 000 mieszkańców.

  Jak poświadcza historia tego miasta, swoje powstanie, rozwój i bogactwo, a nawet jedyną rację istnienia, zawdzięcza leżącym pod Wysokim Weldem pokładom złota. Jego wydobycie nie ma już miejsca na terenach samego miasta i usunięto większość hałd urobionej w trakcie ekspoatacji skały płonnej, pozostawiono jednak niektóre z nich ze względu na ich wartość historyczną. Miasto jest siedzibą wszystkich krajowych przedsiębiorstw górniczych i regulującej przemysł wydobywczy Minerals Council South Africa (do maja 2018 r. Chamber of Mines of South Africa). Także znaczna część lokalnego sektora maszynowego i inżynieryjnego służy potrzebom krajowego przemysłu wydobywczego, jednego z największych na świecie dzięki bogatym złożom nie tylko złota, ale także innych metali szlachetnych, diamentów i innych kamieni szlachetnych, węgla i innych minerałów. Obok szlifierni diamentów znajdują się tu także wytwórnie diamentów syntetycznych.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ermelo - miasto w Republice Południowej Afryki, w prowincji Mpumalanga, na wschód od Johannesburga. Około 41 tys. mieszkańców.

  Johannesburg jest bezsprzecznym centrum finansowym kraju, gdyż tu znajduje się założona w 1887 r. giełda papierów wartościowych Johannesburg Securities Exchange, notująca ponad 600 spółek, największa na kontynencie afrykańskim. Tutaj mają też siedziby niemal wszystkie południowoafrykańskie banki, firmy ubezpieczeniowe i towarzystwa budowlane.

  Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska. Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]

  Mniejsze znaczenie, ale istotne ze względu na zatrudnienie, mają leżące w obrębie Johannesburga i East Rand (dzielnica Witwatersrand) fabryki produkujące dla sektora chemicznego, maszynowego, metalurgicznego, włókienniczego i drzewnego. Obecne są ośrodki naukowe i firmy usługowe sektorów medycznych i ochrony zdrowia, transportowych, telekomunikacyjnych i informatycznych, jak i telewizyjnych i filmowych.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  Transport[ | edytuj kod]

  Lotniczy[ | edytuj kod]

  Międzynarodowy port lotniczy Johannesburg jest największym lotniskiem RPA, jak i Afryki, obsługuje połączenia z Europą i Ameryką. Port lotniczy Lanseria obsługuje połączenia regionalne.

  Drogowy[ | edytuj kod]

  Johannesburg jest dobrze połączony z resztą kraju, w mieście przecinają się drogi:

 • N1 (KapsztadBloemfontein – Johannesburg – PretoriaPolokwane – granica z Zimbabwe)
 • N3 (Durban – Johannesburg)
 • N13 (GeorgeKimberley – Johannesburg)
 • N14 (Springbok – Johannesburg – Pretoria)
 • N17 (Johannesburg – Ermelo – granica z Eswatini)
 • Ponadto, przez centrum przebiegają dwie autostrady – M1 i M2, ułatwiające dojazd do dzielnicy biznesowej.

  Sandton to osiedle w północnej części aglomeracji Johannesburga w południowoafrykańskiej prowincji Gauteng. Nazwa pochodzi od połączenia nazw dwóch miejscowości Sandown i Bryanston. Sandton jest uważane za najbogatszą i najbardziej reprezentacyjną dzielnicę Johannesburga. Sandton, jest obecnie nowym centrum biznesowym Johannesburga, od końca lat 90 XX wieku znajduje się tu Johannesburska Giełda Papierów Wartościowych (Johannesburg Securities Exchange). Jedną z największych atrakcji miasta jest Sandton City, największe centrum handlowe w RPA. Wraz z centralnym placem Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Square), kompleks ma powierzchnię ok. 144.000 m². Obecnie na terenie osiedla trwa budowa linii kolei wysokich prędkości- Gautrain, mającej połączyć Johannesburg z Pretorią. Język sotho (sotho południowy, sesotho) – język aglutynacyjny z rodziny bantu z grupy sotho-tswana, używany w Lesotho i RPA przez około 5 mln osób.

  Kolejowy[ | edytuj kod]

  Najważniejszą stacją miasta jest Johannesburg Park – stacja końcowa dla pociągów GauTrain łączących Johannesburg z lotniskiem oraz Pretorią, jest również stacją przelotową dla wielu linii Metrorail Gauteng.

  Sport[ | edytuj kod]

  Most Nelsona Mandeli

  Johannesburg był jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 w RPA.

  Język tswana (setswana) – język z rodziny bantu z grupy sotho-tswana, używany w Botswanie, RPA, Zimbabwe i Namibii przez około 4,5 mln osób.Towarzystwo budowlane (ang. building society) – instytucja finansowa, będąca własnością jej członków, oferująca usługi bankowe oraz inne usługi finansowe, w szczególności udzielanie kredytów hipotecznych.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miss World 2009 – 59. wybory najpiękniejszej kobiety świata. O koronę i tytuł Miss World 2009 walczyło 112 uczestniczek z całego świata. Gala finałowa odbyła się 12 grudnia 2009 r. w Johannesburgu w RPA. Zwyciężyła reprezentantka Gibraltaru, Kaiane Aldorino.
  Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.
  Dolina Marny (fr. Val-de-Marne, [valdəˈmaʀn]) – francuski departament położony w regionie Île-de-France. Departament oznaczony jest liczbą 94. Departament został utworzony 1 stycznia 1968 roku.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Język tsonga – język z rodziny bantu, z grupy tswa-ronga, używany w Mozambiku, RPA, Zimbabwe i Suazi przez ok. 3,27 mln ludzi.
  Spółgłoska szczelinowa języczkowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [χ].
  Witwatersrand (ang. Ridge of White Waters – pasmo białych wód) – pasmo górskie w Republice Południowej Afryki, o długości blisko 100 km i szerokości 37 km, a średniej wysokości 1700 m n.p.m. Ważne zagłębie wydobywcze, głównie złota i uranu. Ponadto w Witwatersrand znajdują się złoża platyny, srebra, diamentów. Rudy złota odkryto w 1886.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.244 sek.