Johannesburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Farma, na której po raz pierwszy znaleziono złoto (1886)
Podział administracyjny Johannesburga

Johannesburg (wymowa angielska: [jəʊˈhænɪsbɜ:ɡ], wymowa afrikaans: [jʊəˈɦanəsbœrχ]; zwane także Joburg i eGoli – miejsce złota) – miasto w północno-wschodniej części Południowej Afryki, od 1994 stolica prowincji Gauteng w zagłębiu Witwatersrand.

Pomnik Katyński w Johannesburgu (af. Katynmonument, ang. Katyn Memorial) – monument upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, znajdujący się w miejskim parku James & Ethel Grey w dzielnicy Melrose w Johannesburgu. Jedyny pomnik katyński w Afryce.Randburg to miasto w RPA w prowincji Gauteng położone w aglomeracji Johannesburga. Miasto założone zostało przez osadników Burskich w roku 1850. Rozwój okolicy, szczególnie pod wpływem odkrycia złota spowodował gwałtowny przyrost ludności. Począwszy od 1886 roku zaczęły powstawać tu luksusowe wille a cała dzielnica przyciągała nowo wzbogaconych przedsiębiorców z regionu Witwatersrand. Obecnie miasto liczy 220 000 mieszkańców.

Demografia[ | edytuj kod]

W przeszłości Johannesburg był trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem Południowej Afryki, za Kapsztadem i Durban, ale według najnowszych badań statystycznych obecnie jest największym. Według danych z 2011 roku, miasto zamieszkiwało 957 441 osób, z czego 20,9% to ludzie w wieku 0-14, 74,6% w wieku 15-64, a 4,4% to 65+; obszar metropolitalny Johannesburga liczył 4 434 827 osób, co uczyniło go największą aglomeracją w kraju. W roku 2015 miasto zamieszkiwało 4,4 miliona osób, a cały obszar metropolitalny według nieoficjalnych danych ok. 8 milionów. Dane World Population Review na pierwszy kwartał 2019 r. podają jako liczbę mieszkańców obszaru miejskiego (urban agglomeration wg definicji Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ) Johannesburga ponad 5 636 000.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ermelo - miasto w Republice Południowej Afryki, w prowincji Mpumalanga, na wschód od Johannesburga. Około 41 tys. mieszkańców.
Mapa językowa Johannesburga

      Afrikaans

      Angielski

      Południowe Ndebele

      Xhosa

      Zulu

      Północny Sotho

      Sotho

Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska. Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]

      Tswana

      Venda

      Tsonga

      bez języka dominującego

Geografia[ | edytuj kod]

Johannesburg jest największym miastem w RPA. Chociaż miasto jest stolicą najbogatszej prowincji w RPA, prowincji Gauteng, i jest siedzibą dla Trybunału Konstytucyjnego, to nie jest jedną z trzech stolic (są nimi: Pretoria-wykonawcza, Kapsztad-wykonawcza oraz Bloemfontein-sądownicza). Według badań z 2015 roku obszar metropolitalny miasta liczył ok. 8 milionów ludzi, natomiast samo miasto liczyło 4,4 miliony osób. Powierzchnia miasta wynosi 1645 km2.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Johannesburg od 2006 dzieli się na 7 regionów:

 • Region A – Diepsloot, Kya Sand, Midrand, Ivory Park
 • Region B – Bryanston, Douglasdale, Fourways, Randburg, Sandton, Strijdompark, Sunninghill, Woodmead, Emmarentia, Greenside, Melville, Northcliff, Rosebank, Parktown, Parktown North,
 • Region C – Roodepoort, Constantia Kloof, Northgate
 • Region D – Doornkop, Soweto, Dobsonville, Protea Glen, Meadowlands, Diepkloof
 • Region E – Alexandra, Wynberg, Bruma
 • Region F – Inner City, Johannesburg South, City Deep, Aeroton, Southgate
 • Region G – Orange Farm, Ennerdale, Lenasia
 • Sandton to osiedle w północnej części aglomeracji Johannesburga w południowoafrykańskiej prowincji Gauteng. Nazwa pochodzi od połączenia nazw dwóch miejscowości Sandown i Bryanston. Sandton jest uważane za najbogatszą i najbardziej reprezentacyjną dzielnicę Johannesburga. Sandton, jest obecnie nowym centrum biznesowym Johannesburga, od końca lat 90 XX wieku znajduje się tu Johannesburska Giełda Papierów Wartościowych (Johannesburg Securities Exchange). Jedną z największych atrakcji miasta jest Sandton City, największe centrum handlowe w RPA. Wraz z centralnym placem Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Square), kompleks ma powierzchnię ok. 144.000 m². Obecnie na terenie osiedla trwa budowa linii kolei wysokich prędkości- Gautrain, mającej połączyć Johannesburg z Pretorią. Język sotho (sotho południowy, sesotho) – język aglutynacyjny z rodziny bantu z grupy sotho-tswana, używany w Lesotho i RPA przez około 5 mln osób.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język tswana (setswana) – język z rodziny bantu z grupy sotho-tswana, używany w Botswanie, RPA, Zimbabwe i Namibii przez około 4,5 mln osób.
  Towarzystwo budowlane (ang. building society) – instytucja finansowa, będąca własnością jej członków, oferująca usługi bankowe oraz inne usługi finansowe, w szczególności udzielanie kredytów hipotecznych.
  Miss World 2009 – 59. wybory najpiękniejszej kobiety świata. O koronę i tytuł Miss World 2009 walczyło 112 uczestniczek z całego świata. Gala finałowa odbyła się 12 grudnia 2009 r. w Johannesburgu w RPA. Zwyciężyła reprezentantka Gibraltaru, Kaiane Aldorino.
  Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.
  Dolina Marny (fr. Val-de-Marne, [valdəˈmaʀn]) – francuski departament położony w regionie Île-de-France. Departament oznaczony jest liczbą 94. Departament został utworzony 1 stycznia 1968 roku.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Język tsonga – język z rodziny bantu, z grupy tswa-ronga, używany w Mozambiku, RPA, Zimbabwe i Suazi przez ok. 3,27 mln ludzi.

  Reklama