Johannes Micraelius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johannes Micraelius, właśc. Johannes Lütkeschwager (ur. 1 września 1597 w Koszalinie, zm. 3 grudnia 1658 w Szczecinie) – niemiecki teolog, filozof, poeta i historyk.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Urodził się jako syn koszalińskiego pastora. W 1614 podjął studia na książęcym Pedagogium Szczecińskim (rektorami w czasie jego studiów w Szczecinie byli Daniel Cramer i Philipp Dulichius). W roku 1618 rozpoczął studia teologiczne i filozoficzne w Królewcu. Od 1624 został profesorem retoryki na Uniwersytecie w Greifswaldzie.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.

W roku 1641 został mianowany rektorem Pedagogium Szczecińskiego. Już wtedy był ceniony jako historyk i wszechstronny pedagog, zwłaszcza jako autor obszernej historii Pomorza (Sechs Bücher vom Alten Pommeranlande), która ukazała się drukiem w latach 16391640 i do dziś jest bogatym źródłem wiedzy na temat historii tego regionu.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jako filozof wniósł do nauki termin ontologia, którego po raz pierwszy użył w samodzielnym znaczeniu w swym słowniku filozoficznym. Swoje dzieła pisał po łacinie i w języku niemieckim. Podobno także znał język polski.

Dzieła[ | edytuj kod]

Ilustracja z Lexicon philosophicum... Micraeliusa, dzieła, w którym po raz pierwszy pojawił się termin ontologia
 • Syntagma historiarum ecclesiae, 1630
 • Tragico-Comoedia Nova de Pomeride a Lastevio afflicta, 1631
 • Sechs Bücher vom alten Pommernland, 1639-1640
 • Oratio inauguralis de animorum morbis et medicina, 1642
 • Ethnopronius tribus dialogorum libris, 1647
 • Aphorismi de regia politici scientia, 1647
 • De methodo in disciplinis, 1648
 • De inaudita philosophia Joannis Baptistae Helmontii, 1649
 • Cosmologia, 1650
 • Psychologia, 1650
 • Tabellae historicae, 1652
 • De mutationibus rerum publicarum earumque causis, praesagiis er curatione, 1652
 • Lexicon philosophicum terminorum philosophis usitatorum, 1653
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pomorze Zachodnie poprzez wieki, pod red. Jana M. Piskorskiego, s. 159, Szczecin 1999

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Johann Micraelius (1597-1658) pomorski historyk, teolog i pedagog. 350 rocznica śmierci. (Wystawa w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie)
 • Publikacje Johannesa Micraeliusa w bibliotece Polona
 • Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta (także Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, Alma Mater Gryphiswaldensis, Universitas Gryphiswaldensis lub Academia Gryphica) znajduje się w Greifswaldzie, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, w Niemczech.Pedagogium Szczecińskie, Pedagogium Książęce - główny ośrodek życia naukowego i edukacji w Szczecinie w wiekach XVI i XVII.
  Warto wiedzieć że... beta

  Koszalin (łac. Coslinum, kasz. Kòszalëno niem. Köslin) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Siedziba powiatu koszalińskiego, sądu okręgowego, wydziału zamiejscowego urzędu marszałkowskiego i delegatury urzędu wojewódzkiego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Pomorze – kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Nazwa regionu (kasz./pom. Pòmòrskô, Pòmòrzé, łac. Pomerania, niem./szw. Pommern) wywodzi się od geograficznego położenia regionu ,"kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza" lub "ziemia «sięgająca» aż po morze".
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Reklama