Johann Jakob Kaup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Jakob Kaup (ur. 10 kwietnia 1803 w Darmstadt, zm. 4 lipca 1873 w Darmstadt) – niemiecki przyrodnik, naturalista.

Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przyszedł na świat w Darmstadt w Hesji. Po studiach odbytych w Getyndze i Heidelbergu przeniósł się na dwa lata do Leiden, gdzie prowadził badania nad płazami i rybami. Po powrocie do Darmstadt został asystentem w książęcym muzeum. W 1840 został inspektorem w tej samej placówce muzealnej.

Preria - rozległe obszary porośnięte roślinnością trawiastą, w Ameryce Północnej. Preria jest podobna do występującego w Azji stepu.Ewolucja (łac. evolutio – rozwinięcie, rozwój) – ciągły proces, polegający na stopniowych zmianach cech gatunkowych kolejnych pokoleń wskutek eliminacji przez dobór naturalny lub sztuczny części osobników (genotypów) z bieżącej populacji. Wraz z nowymi mutacjami wpływa to w sposób ciągły na bieżącą pulę genową populacji, a przez to w każdym momencie kształtuje jej przeciętny fenotyp. Zależnie od siły doboru oraz szybkości wymiany pokoleń, po krótszym lub dłuższym czasie, w stosunku do stanu populacji wyjściowej powstają tak duże różnice, że można mówić o odrębnych gatunkach.

W 1829 opublikował Skizze zur Entwickelungsgeschichte der europäischen Thierwelt, w których ocenił świat zwierząt, jako konsekwencję rozwoju od form prostszych do bardziej złożonych – od płazów, poprzez ptaki do zwierząt preriowych. Następnie jednak uznał swoje zapatrywania jako mrzonki okresu młodości. Gdy Karol Darwin wydał O powstawaniu gatunków Kaup ogłosił się negatywnie nastawionym do nowej teorii.

Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Liczne skamieniałości występujące w okolicach Darmstadt stworzyły możliwość badań paleontologicznych. Kaup zyskał sławę dzięki Beiträge zur näheren Kenntniss der urweltlichen Säugethiere publikowanej w latach 1855-1862. W latach 1842-1844 wraz z Heinrichem Georgiem Bronnem wydawał Die Gavial-artigen Reste aus dem Lias. Kaup zmarł w Darmstadt w 1873.

Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2008 miasto liczyło 121 455 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Johann Jakob Kaup wydzielił i opisał naukowo w 1848 rodzaj Sceloglaux w rodzinie puszczykowatych, do którego zaliczana jest m.in. wymarła sowica białolica (Sceloglaux albifacies †).

Charles Willson Peale Wydobycie mastodonta, 1806

Nazwisko Kaupa związane jest z ważnym wydarzeniem w świecie paleontologii. W 1854 przyrodnik kupił znalezionego pięćdziesiąt pięć lat wcześniej w amerykańskim Hrabstwo Orange mastodonta. Moment odkrycia prehistorycznego zwierzęcia utrwalony został na znanym w Ameryce obrazie Charlesa Willsona Peale'a The Exhumation of the Mastadon (pol. Wydobycie mastodonta) z 1806, przechowywanym w muzeum Peale'a w Baltimore. Okaz prehistorycznej fauny, który wcześniej również był prezentowany w Baltimor znajduje się obecnie w muzeum w Darmstadt. Mastodont Kaupa był pierwszym kompletnym egzemplarzem odkrytym na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest też drugim z wystawionych w całości okazów w Ameryce.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Puszczykowate (Strigidae) – rodzina ptaków z rzędu sów (Strigiformes). Obejmuje gatunki mięsożerne, zamieszkujące niemal cały świat. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Skizze zur Entwickelungsgeschichte der europäischen Thierwelt, 1829
 • Neuen Jahrbuch für Mineralogie, Geognosie und Petrefaktenkunde, 1832
 • Die Gavial-artigen Reste aus dem Lias, 1842-1844 (razem z Heinrichem Georgiem Bronnem)
 • Die gavialartigen Reptilien aus der Liasformation, 1844
 • Classification der Säugethiere und Vögel, 1844
 • Beiträge zur Kenntnis der urweltlichen Säugetiere, 1855-1862
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gaylord Simpson, H. George Tobien. The Rediscovery of Peale's Mastodon. „Proceedings of the American Philosophical Society”. 98 (4), 1954. 
  Karol Robert Darwin (ang. Charles Robert Darwin; ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) – angielski przyrodnik, twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, autor publikacji, w których przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Darwin uważał, że rozgałęziony schemat ewolucji wynika z procesu, który nazwał doborem naturalnym. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników i dużą część społeczeństwa już za życia Darwina; jednak dopiero po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji (którą opracowano w okresie od początku lat 30. do końca lat 50. XX wieku) naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji, a sam proces ciągłych zmian, z których wyłaniają się nowe jakości, niezaprzeczalnym faktem. W swojej zmodyfikowanej formie odkrycia naukowe Darwina są teorią unifikującą nauki o życiu i wyjaśniającą różnorodność biologiczną.Orange – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 341 367 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  O powstawaniu gatunków (On the Origin of Species) – praca naukowa Karola Darwina opublikowana w 1859. Darwin zawarł w niej podstawy swojej teorii ewolucji, przez co książka ta stała się jedną z najważniejszych prac w historii nauk przyrodniczych w ogólności.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Sowica białolica (w jęz. maoryskim: Whēkau, Sceloglaux albifacies) – gatunek wymarłego ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Była rodzimym endemitem Nowej Zelandii. Występowała powszechnie w całym kraju przed przybyciem osadnictwa europejskiego do Nowej Zelandii w 1840. Należy do monotypowego rodzaju Sceloglaux.
  Lejda (Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.
  Zwierzęta (Animalia) – królestwo obejmujące wielokomórkowe organizmy cudzożywne o komórkach eukariotycznych, bez ściany komórkowej, w większości zdolne do aktywnego poruszania się. Są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Największą grupę zwierząt stanowią bezkręgowce, a wśród nich owady. Drugą, obok bezkręgowców, grupą zwierząt są kręgowce. Wśród nich tradycyjnie wyróżnia się ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki, do których należy również człowiek.
  Darmstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Darmstadt oraz powiatu Darmstadt-Dieburg, liczy 149 728 mieszkańców (VI 2012).

  Reklama