Johann Jakob Dillenius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Johann Jakob Dillen)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Jakob Dillenius lub Dillen (ur. 1684 w Darmstadt, zm. 7 kwietnia 1747 w Oksfordzie) – niemiecki botanik i mykolog.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Nazywał się Dillen, potem jego nazwisko zmieniono na Dillenius. Kształcił się na Uniwersytecie w Gießen. W 1721 r. za namową botanika Williama Sherarda przeniósł się do Anglii. W 1734 r. został mianowany profesorem botaniki w Oksfordzie Sherardian. Stało się to dzięki Sherardowi, który po swojej śmierci w 1728 r. przekazał uniwersytetowi 3000 funtów na ufundowanie katedry, a także swojej biblioteki i zielnika, pod warunkiem, że Dillenius zostanie mianowany pierwszym jej profesorem. W 1736 roku odwiedził go słynny szwedzki biolog Karol Linneusz.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W Giessen Dillenius opublikował Ephemerides naturae curiosorum. W 1719 r. wyszła jego flora otoczenia uniwersytetu Catalogus plantarum sponte circa Gissam nascentium, która została zilustrowana narysowanymi i wyrytymi własnoręcznie przez niego rysunkami i zawierała opisy nowych gatunków. W 1724 roku Dillenius opublikował trzecie wydanie Synopsis Johna Raya Methodica Stirpium Britannicarum, w którym opisał gatunki roślin odkryte przez Samuela Brewera i mchów odkrytych przez Adama Buddle'a. Pozostał standardowym odniesieniem dla brytyjskich botaników aż do pojawienia się pracy Species plantarum Karola Linneusza.

Alfabetyczna lista skrótów niektórych nazwisk botaników i mykologów umieszczanych w nazwach naukowych roślin. Najczęściej są to autorzy, którzy w publikacjach jako pierwsi ważnie opisali dany takson i nadali mu nazwę systematyczną. Wykaz standardowych skrótów autorów diagnoz taksonomicznych jest publikowany przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (Authors of Plant Names).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1721 roku w Oksfordzie powstało Towarzystwo Botaniczne – Botanical Society. Jego założycielami byli; Dillen i jego pomocnik John Martyn (1699–1768). Towarzystwo było zdominowane przez Niemców. Jego trzecim najaktywniejszym członkiem był George Charles Deering (zm. 1749) rodem z Saksonii.

Uniwersytet Justusa Liebiga w Gießen (niem. Justus-Liebig-Universität Gießen) – założony został w 1607 roku w Gießen w Hesji (Niemcy). Powodem jego powstania był spór luteranów i kalwinów na uniwersytecie w Marburgu rozpoczęty w 1530 r. kłótnią religijną w Marburgu, w której Marcin Luter nie zdołał przekonać innych protestantów do swojej racji. W XVII wieku spór eskalował i luteranie założyli nowy uniwersytet Ludoviciana w Gießen, ok. 50 km na południe od Marburga.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W naukowych nazwach utworzonych przez niego taksonów dodawany jest skrót jego nazwiska Dill.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stephen, Leslie. "Dillenius, John James" . Dictionary of National Biography. 15. London: 1888, Smith, Elder & Co. s. 79
  2. Piotr Napierała. Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2009, s. 108
  3. Dillen, Johann Jakob". Encyclopædia Britannica. 8 (11th ed.). Cambridge University Press. s. 272
  4. Index Fungorum [dostęp 2021-05-11] (ang.).
Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.śliw7 kwietnia jest 97. (w latach przestępnych 98.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 268 dni.
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
Karol Linneusz, szw. Carl von Linné, łac. Carolus Linnaeus (ur. 23 maja 1707 w Råshult, zm. 10 stycznia 1778 w Uppsali) — szwedzki przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Uppsali.
Darmstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Darmstadt oraz powiatu Darmstadt-Dieburg, liczy 149 728 mieszkańców (VI 2012).
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

Reklama