Johann Georg Pisendel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Georg Pisendel (ur. 26 grudnia 1687 w Cadolzburgu, zm. 25 listopada 1755 w Dreźnie) – niemiecki kompozytor późnego baroku.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pierwsze lekcje muzyki dostawał od ojca – muzyka. W wieku 9 lat został przyjęty jako chórzysta do kapeli księcia Ansbach, uczył się tam pod kierunkiem śpiewaka Francesco Antonio Pistocchiego i kompozytora Giuseppe Torelliego. Gdy jego głos uległ mutacji, przeniósł się do Drezna, gdzie zarabiał jako skrzypek. Od marca roku 1709 mieszkał w Lipsku i Weimarze, gdzie poznał Jana Sebastiana Bacha i Georga Philippa Telemanna. Pisendel był członkiem i uczniem założonego przez Telemanna Collegium musicum. W roku 1710 Pisendel przejął posadę dyrektora lipskiego Collegium musicum (jego poprzednikiem był Melchior Hoffmann). W roku 1711, po koncercie wyjazdowym w Darmstadt, Pisendelowi zaoferowano pracę w orkiestrze landgrafa Hesji, ale odmówił. Od stycznia 1712 pracował w saskiej kapeli dworskiej w Dreźnie, początkowo jako skrzypek, a od roku 1728 jako kapelmistrz. Stanowisko to utrzymał aż do śmierci. Towarzysząc księciu, który odbywał swoje Grand Tour, w latach 1716-1717 był w Wenecji, gdzie poznał Antonio Vivaldiego, którego utwory znał i wykonywał już przedtem. Pisendel dedykował Vivaldiemu 4 sonaty, 5 concerti grossi i sinfonię. Około roku 1718 Pisendela zaczął uczyć przyjaciel Bacha Johann David Heinichen.

Giuseppe Torelli (ur. 22 kwietnia 1658, zm. 8 lutego 1709) – włoski altowiolista, skrzypek, nauczycieli i kompozytor okresu późnego baroku.Ansbach (do XVIII wieku Onolzbach) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Środkowa Frankonia, regionu Westmittelfranken oraz powiatu Ansbach, chociaż do niego nie należy. Liczy 40 296 mieszkańców (31 grudnia 2010). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 50 km na wschód, Stuttgart ok. 100 km na południowy zachód i Monachium ok. 100 km na południowy wschód.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
Tomaso Albinoni (ur. 8 czerwca 1671 w Wenecji, zmarł 17 stycznia 1751 tamże) – jeden z największych włoskich kompozytorów późnego baroku.
25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.
Sonata – instrumentalna forma muzyczna. Pierwotnie każdy utwór instrumentalny, w przeciwieństwie do wokalnego – kantaty. Z czasem wykształciła się w specyficzną formę.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama