• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johann Friedrich Dieffenbach

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Zez (łac. strabismus, gr. Strabismus (z Greki: στραβισμός strabismos, od στραβίζειν strabizein "mrużyć", od στραβός strabos "mrużenie, zmrużone-oko")) – jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Efektem zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Johann Friedrich Dieffenbach
  J. F. Dieffenbach: Der Aether gegen den Schmerz, 1847

  Johann Friedrich Dieffenbach (ur. 1 lutego 1792 w Królewcu, zm. 11 listopada 1847 w Berlinie) – niemiecki lekarz i chirurg.

  Dieffenbach studiował teologię na uniwersytetach w Rostocku i Greifswaldzie oraz medycynę na Uniwersytecie Albertyna w Królewcu. Od 1813 do 1815 służył jako wolontariusz podczas wojen napoleońskich. W 1818 zaangażował się w Jenie w studencką działalność polityczną, z którego to powodu musiał w 1820 roku opuścić Królewiec. W 1822 roku został doktorem medycyny w Würzburgu i rozpoczął praktykę chirurgiczną w Berlinie. W 1824 ożenił się z Johanną Motherby. W 1832 roku został profesorem na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie, a w roku 1840 został dyrektorem kliniki chirurgicznej w szpitalu Charité. Po jego śmierci w 1847 roku zastąpił go na tym stanowisku Bernhard von Langenbeck (1810-1887).

  Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.

  Dieffenbach jest pamiętany jako pionier chirurgii plastycznej i przeszczepów skóry. Uznanie zdobył swoimi pracami na temat rynoplastyki i chirurgii twarzowo-szczękowej. Rozwinął wcześniejsze idee Josepha Constantine'a Carpue (1764-1846), chirurga który wykonał pierwszą w Europie plastykę nosa. W 1839 roku wykonał pierwszą udaną miotomię u chłopca z zezem. W 1828 roku opublikował pionierską pracę "Die Transfusion des Blutes und die Infusion der Arzneien in die blutgefässe" na temat transfuzji krwi.

  Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Prace[ | edytuj kod]

 • Nonnulla de regeneratione et transplantatione (1822)
 • Über eine neue und leichte Art der Wiederherstellung der eingefallenen Nasen aus den Trümmern der alten. Magazin für die gesammte heilkunde mit besonderer Rücksicht auf das Militair-Sanitäts-Wesen im königlich-preussischen Staate, Berlin, 1828.
 • Die Transfusion des Blutes und die Infusion der Arzneien in die blutgefässe, u. s. w. Berlin, 1828.
 • Chirurgische Erfahrungen, besonders über die Wiederherstellung zerstörter Theile des menschlichen Körpers nach neuen Methoden.
 • Neue Heilmethode des Ectropium. Magazin für die gesammte heilkunde mit besonderer Rücksicht auf das Militair-Sanitäts-Wesen im königlich-preussischen Staate, Berlin, 1830.
 • Der Aether gegen den Schmerz
 • Ueber das Schielen und die Heilung desselben durch die Operation (1842)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Johann Friedrich Dieffenbach w bazie Who Named It (ang.)
 • Charité w Berlinie – jedna z największych klinik w Europie. Charité - Universitätsmedizin Berlin jest szkołą medyczną dla Wolnego Uniwersytetu Berlina i Uniwersytetu Humboldtów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bernhard Rudolf Konrad von Langenbeck (ur. 8 listopada 1810 w Padingbüttel, zm. 29 września 1887 w Wiesbaden) – niemiecki lekarz, chirurg.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  11 listopada jest 315. (w latach przestępnych 316.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 50 dni.
  Uniwersytet "Albertyna" (Albertina) (niem. Albertus-Universität Königsberg) – uniwersytet w Królewcu istniejący w latach 1544-1945. Jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski w 1657, Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.