Johann Christian Reil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rycina przedstawiająca mózgowie z pracy Reila z 1812 roku

Johann Christian Reil (ur. 20 lutego 1759 w Rhaude, zm. 22 listopada 1813 w Halle) – niemiecki lekarz, fizjolog, anatom i psychiatra. Jako pierwszy użył słowa "Psychiatrie" w 1808 roku.

Bitwa pod Lipskiem (niem. Völkerschlacht bei Leipzig), znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona pod Lipskiem w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo.Ciało modzelowate, spoidło wielkie mózgu (łac. corpus callosum) – część mózgowia, najsilniej rozwinięte spoidło mózgu. Jest to pasmo istoty białej łączące dwie półkule mózgu. Położone jest na dnie szczeliny podłużnej mózgu.

Na jego cześć nazwano część mózgowia – wyspę Reila, a także tzw. palec Reila (digitus mortuus) i linie Beau(-Reila) na paznokciach (opisane przez Reila na 50 lat przed Beau, w 1796 roku).

Od 1788 do 1810 pracował w szpitalu w Halle. W 1795 roku Reil założył pierwsze w Niemczech czasopismo poświęcone psychiatrii – "Archiv für die Physiologie". W 1810 został jednym z pierwszych nauczycieli akademickich psychiatrii jako profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Berlinie. W latach 1802-1805 utrzymywał kontakty z Goethem, który omawiał z nim kwestie naukowe, takie jak psychiatria, będąc również jego pacjentem. Reil zmarł w 1813 roku z powodu tyfusu, którym zaraził się lecząc rannych w Bitwie pod Lipskiem.

PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Oprócz wyspy Reil opisał też jako pierwszy strukturę określaną jako obicie (tapetum) ciała modzelowatego.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Reil JC. Exercitationum anatomicarum fasciculus primus. De structura nervorum. Halle, 1796
 2. Sarikcioglu L, Ozsoy U, Unver G. Tapetum corporis callosi: carpet of the brain. „J Hist Neurosci”. 16. 4, s. 432-4, 2007. DOI: 10.1080/09647040600719013. PMID: 17966058. 

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Binder DK, Schaller K, Clusmann H. The seminal contributions of Johann-Christian Reil to anatomy, physiology, and psychiatry. „Neurosurgery”. 61. 5, s. 1091-6; discussion 1096, 2007. DOI: 10.1227/01.neu.0000303205.15489.23. PMID: 18091285. 
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Johann Christian Reil w bazie Who Named It (ang.)
 • Reil, Johann Christian (1803)
 • Tyfus plamisty, dur plamisty (łac. Typhus exanthematicus) – bakteryjna choroba zakaźna, przyczyna ciężkich epidemii i śmierci milionów ludzi.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama