Joe South

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joe South (urodził się jako Joseph Alfred Souter, 28 lutego 1940 w Atlancie w stanie Georgia, zm. 5 września 2012 w Flowery Branch, Georgia) – amerykański wokalista i autor tekstów z charakterystycznym brzmieniem gitary, wyróżniony Nagrodą Grammy.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Kariera[ | edytuj kod]

Piosenkarz i kompozytor Joe South rozpoczął karierę jako muzyk country występując w radiu w Atlancie i dołączając do zespołu Pete Drake'a w roku 1957.

Następnego roku nagrał oryginalny singiel The Purple People Eater Meets the Witch Doctor i został muzykiem sesyjnym w Nashville w Tennessee i w Muscle Shoals w Alabamie. South pojawiał się na płytach Marty Robbinsa, Eddy'ego Arnolda, Arethy Franklin, Wilsona Picketta, Boba Dylana (Blonde on Blonde) i duetu Simon and Garfunkel (The Sounds of Silence).

Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.E1 Music (wcześniej Koch Records) - amerykańska wytwórnia muzyczna, największa niezależna wytwórnia płytowa w Stanach Zjednoczonych. Dystrybutorem firmy na Europę i Azję jest Universal Music Group pod szyldem E1 Universal. W USA obecnie albumy E1 są dystrybuowane przez Epic Records. 22 stycznia 2009 firma oficjalnie zmieniła nazwę z Koch Records na E1 Music. E1 wydała płyty m.in. takich artystów jak: 2Pac, Bizarre, DJ Khaled, Fat Joe, Havoc, M.O.P., Willie Norwood czy The Diplomats.

W latach 60 South zaczął pracować nad pisaniem swoich piosenek, między innymi doskonałym hitem dla Billy'ego Joe Royala (Hush, lepiej znanym z wykonania zespołu Deep Purple) i kilku innych, np. Down in the Boondocks.

W roku 1968 South nagrał swoją własną piosenkę "Games People Play", która stała się hitem, i w następnym roku zdobyła Nagrodę Grammy.

Po samobójczej śmierci brata w 1971 South wyruszył do Maui i żył w dżungli. W utworze I'm a Star pokazał swój drapieżny charakter, był uzależniony od leków i nigdy nie grał całkowicie odprężony, podczas koncertów znany był z antagonistycznej postawy do widowni. W roku 1975 powrócił na rynek z longplayem Midnight Rainbows ale wkrótce ponownie przestał nagrywać. Na scenę powrócił znowu w roku 1994 aby wziąć udział w londyńskim koncercie lansującym południowo-amerykańskich wykonawców i od tej chwili zajął się działalnością produkcyjną i wydawniczą muzyki.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Aretha Louise Franklin (ur. 25 marca 1942 w Memphis) – afroamerykańska piosenkarka, obdarzona mianem „Królowej Soulu” (ang. The Queen of Soul).
Eddy Arnold (ur. 15 maja 1918 w Henderson, zm. 8 maja 2008 w Nashville) – amerykański muzyk country. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Dżungla – termin oznaczający pierwotnie i współcześnie w części publikacji specjalistycznych rodzaj formacji roślinnej charakterystycznej dla nadrzecznych terenów w północno-wschodniej części Azji Południowej. W języku potocznym i według niektórych publikacji specjalistycznych termin funkcjonuje jako synonim szeroko ujmowanego wilgotnego lasu równikowego.

Reklama