Joannes Henricus Maria Koenen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joannes Henricus Maria Koenen (ur. 10 marca 1893 w Eindhoven, zm. 29 maja 1956 w Bois-le-Duc) – holenderski lekarz psychiatra.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.

Od 1910 do 1918 studiował medycynę na Uniwersytecie Amsterdamskim. Następnie pracował w ośrodku dla psychicznie chorych w Coudewater w Rosmalen i od 1929 w ośrodku Voorburg w Vught. Jego dysertacja doktorska z 1933 roku, przedstawiona na Uniwersytecie w Lejdzie, dotyczyła psychiatrii dziecięcej.

Uniwersytet Amsterdamski, Uniwersytet w Amsterdamie (niderl. Universiteit van Amsterdam, skrótowiec UvA) – holenderski uniwersytet z siedzibą w Amsterdamie. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1932 opisał w swojej pracy rodzinę chorą na stwardnienie guzowate, w której zamieścił opis włókniaka okołopaznokciowego. Był to jeden z pierwszych opisów (wcześniejszy nie został dostrzeżony) tej cechy zespołu i nazwano ją guzkiem Koenena.

Prace[ | edytuj kod]

 • Koenen J. Eine familiäre hereditäre Form von tuberöser Sklerose. Acta Psychiat (Kbh) 1:813–821 (1932)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Borelli S. Koenen,Kothe und die periungualen Fibrome bei tuberöser Sklerose. „Hautarzt”. 50. 5, s. 368–9, 1999. PMID: 10412636. 
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet w Lejdzie, Universiteit Leiden - jest najstarszym holenderskim uniwersytetem. Założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego. Związki rodziny królewskiej z uczelnią pozostają silne, studiowały tam królowe Wilhelmina, Juliana i Beatrycze oraz król Wilhelm Aleksander.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Rosmalen - miejscowość w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, niedaleko ’s-Hertogenbosch. Liczba mieszkańców: 31 219 (2008).

  Reklama