• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joanne Woodward  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Trzy oblicza Ewy (ang. The Three Faces of Eve) amerykański psychologiczny film fabularny z 1957 roku z oscarową rolą Joanne Woodward. Oparty na faktach opisanych w książce dra Corbetta Thigpena i dra Herveya Cleckleya, w bardzo obrazowy sposób pokazuje przypadek kobiety cierpiącej na osobowość mnogą.Bezbronne nagietki - amerykański dramat filmowy z 1972 roku wyprodukowany i wyreżyserowany przez Paula Newmana. Scenariusz napisał Alvin Sargent na podstawie sztuki, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera autorstwa Paula Zindela, pod tym samym tytułem.
  Joanne Woodward w filmie The Stripper, rok 1963.
  Woodward w filmie Nowy rodzaj miłości, rok 1963.
  Woodward w filmie Długie, gorące lato, rok 1958.
  Paul Newman i Woodward w filmie Zwycięstwo, rok 1969.

  Joanne Gignilliat Trimmier Woodward (ur. 27 lutego 1930 w Thomasville w stanie Georgia) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara w 1958 roku dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Jako pierwsza osoba odbiła swoją rękę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd (Hollywood Walk of Fame).

  Pan i Pani Bridge (ang. Mr. and Mrs. Bridge, 1990) − amerykańsko-brytyjski dramat filmowy w reżyserii Jamesa Ivory’ego i według scenariusz Ruth Prawer Jhabvala. Film otrzymał po jednej nominacji do Oscara i Złotego Globu dla Joanne Woodward. Ekranizacja powieści autorstwa Evana S. Connella.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Joanne od najmłodszych lat chciała występować na scenie. Podobno w trakcie premiery filmu Przeminęło z wiatrem w Atlancie, 9-letnia Joanne przedostała się na paradę gwiazd filmu i usiadła na kolanach u Laurence’a Oliviera, ówczesnego męża Vivien Leigh, odtwarzającej rolę Scarlett O’Hary. Studiowała dramaturgię na Louisiana State University, potem pojechała do Nowego Jorku, aby występować na scenie. Debiutowała w filmie Count Three And Pray z 1955 roku. Grała na Broadwayu. Była również dublerką wraz z innym sławnym, młodym aktorem Paulem Newmanem, który potem został jej mężem. Do dziś zresztą uchodzą za najlepsze małżeństwo w Hollywood. Legenda głosi, że historia ich związku zaczęła się od szantażu. Woodward miała powiedzieć do Newmana, który był wówczas mężem Jackie Witte, że „albo rozwiedziesz się, by się ze mną ożenić, albo przyjmę inną propozycję matrymonialną”. W styczniu 1958 roku po wspólnym występie w filmie Długie, gorące lato wzięli ślub.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Empire Falls - amerykański miniserial obyczajowy z 2005 roku na podstawie powieści Koniec Empire Falls Richarda Russo.

  Rok 1958 okazał się dla niej szczęśliwy nie tylko ze względu na życie prywatne, ale także zawodowe. Dostała wtedy Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za film Trzy oblicza Ewy. Później Joanne poświęciła się wychowywaniu trzech córek, lecz grała jeszcze sporadycznie w filmach. Otrzymała jeszcze trzy nominacje do Oscara: w 1969 roku za film Rachelo, Rachelo, w 1974 roku za film Summer Wishes, Winter Dreams i w 1991 roku za film Pan i Pani Bridge. W 2005 roku powróciła na ekran, ale tym razem telewizyjny – grając w miniserialu Empire Falls. Za tę drugoplanową rolę została nominowana do nagrody Emmy.

  Długie, gorące lato (ang. The Long, Hot Summer) – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1958 oparty na motywach dwóch opowiadań i fragmentu powieści Williama Faulknera.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.