Joan Jett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joan Jett (urodzona jako Joan Marie Larkin 22 września 1958 w Filadelfii) – amerykańska gitarzystka, kompozytorka, autorka tekstów, producent i wokalistka rockowa, okazjonalnie zajmująca się także aktorstwem.

22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Wegetarianizm – rodzaj praktyki (w sensie świadomej i celowej działalności człowieka), charakteryzującej się wyłączeniem z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzących z uboju zwierząt np. smalcu . Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. W języku potocznym przyjmuje się, że wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jest najbardziej znana z przynależności do zespołu Joan Jett & the Blackhearts od początku lat 80. XX wieku. W poprzedniej dekadzie działała w pionierskim żeńskim zespole The Runaways, znanym ze swojego hitu „Cherry Bomb”, współtworzonego przez Joan Jett. Piosenka The Blackhearts „I Love Rock ’n’ Roll” osiągnęła pierwsze miejsce wielu list przebojów na całym świecie. Inne przeboje zespołu to „Crimson and Clover”, „I Hate Myself for Loving You”, „Do You Wanna Touch Me”, „Light of Day”, „Love Is All Around” oraz „Bad Reputation”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.

Jett posiada wokalną rangę mezzosopranu. Jej trzy albumy (I Love Rock ’n’ Roll, Album i Up Your Alley) zostały certyfikowane jako złota lub platynowa płyta. Gitarzystka została uznana za ikonę feminizmu. Jett została okrzyknięta Królową Rock & Rolla. Jest również znana pod pseudonimem Matki Chrzestnej Punka. W 2015 roku została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

L7 – amerykański, feministyczny zespół riotowy utworzony w 1985 przez Donitę Sparks oraz Suzi Gardner. Niebawem do zespołu dołączyły Jennifer Finch oraz Dee Plakas.Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.

W 2003 roku została sklasyfikowana na 87. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. W 2006 roku piosenkarka została sklasyfikowana na 65. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów „Hit Parader”.

Kariera[ | edytuj kod]

W wieku 15 lat założyła zespół The Runaways, należący do pionierów kobiecego rocka. Zespół istniał cztery lata. Jett pełniła w nim funkcję gitarzystki rytmicznej i wokalistki (w latach 1975-1977 jako druga wokalistka obok Cherie Currie, a od połowy roku 1977 do 1979 była główną piosenkarką).

Mezzosopran – głos żeński pomiędzy sopranem i altem, częściowo obejmujący skalę obu poprzednich, lecz o odmiennej od nich barwie. Wyróżnia się: mezzosopran koloraturowy skala od g do h, mezzosopran liryczny (o skali od a do g) oraz mezzosopran dramatyczny (o skali od g do b).Leworęczność (dawniej mańkuctwo) – odwrócona w stosunku do większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Około 8–15% ludności jest leworęczna. Osoby leworęczne w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających dużej precyzji ruchów za pomocą ręki lewej. Leworęczni nazywani są czasem mańkutami. Istnieją osoby, które uważają to słowo za obraźliwe.

Po rozpadzie The Runaways Joan Jett pojechała do Wielkiej Brytanii, w celu poznania członków Sex Pistols. Wraz ze Stevem Jonesem i Paulem Cookiem nagrała kilka utworów, w tym także pierwotną wersję jej największego hitu, „I Love Rock N' Roll”. Współpracowali z nią także podczas nagrywania jej pierwszej solowej płyty, Bad Reputation (pierwotnie wydanej jako Joan Jett w 1980). W 1981 roku postanowiła założyć po raz kolejny własny zespół. W ogłoszeniu zamieściła tekst: „Szukam trzech dobrze wyglądających facetów grających na instrumentach”. Po znalezieniu muzyków wydała takie hity, jak „I Love Rock N' Roll”, „Bad Reputation”, cover The Runaways „Cherry Bomb”, cover Bruce’a Springsteena „Light Of Day”, „Crimson And Clover” i „I Hate Myself For Loving You”. Joan Jett wraz z The Blackhearts gra do dziś, a ich ostatnio wydaną płytą była Unvarnished (2013).

Cherry Bomb – pierwszy singel kobiecej grupy hardrockowej The Runaways. Stworzony został dla Cherie Currie, która jako jedyna wokalistka zgłosiła się na przesłuchanie do zespołu. Currie chciała zaśpiewać piosenkę Suzi Quatro pt. "Fever", ale jest to utwór spokojny, czyli całkowicie inny niż muzyka Runaways. Singel stał się numerem jeden m.in. w Wielkiej Brytanii i Japonii.Cherie Ann Currie (ur. 30 listopada 1959 w Encino, Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykańska piosenkarka, instrumentalistka i aktorka, znana głównie z działalności w żeńskim zespole rockowym The Runaways (1975-1977). Po odejściu z grupy rozpoczęła karierę solową, którą z przerwami kontynuuje do dziś, oraz zagrała w takich filmach jak Lisice (Foxes, 1980) i Strefie mroku (The Twilight Zone, 1983). Obecnie jest także rzeźbiarką posługującą się piłą łańcuchową.

Jest feministyczną ikoną w muzyce rockowej. Kultura riot grrrl była inspirowana przede wszystkim jej osobą. Joan współpracowała między innymi z Bikini Kill, L7 i Babes in Toyland, czyli z głównymi artystkami nurtu riot grrrl.

Inspiracją była dla niej Suzi Quatro. Jak sama Joan powiedziała, „skoro ona [Suzi Quatro] może grać rock 'n' rolla, to ja też mogę”.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) (pl. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt, pet – z ang. "zwierzę domowe") – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk, Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.
Ochrona środowiska – całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody). Nauka o ochronie środowiska to sozologia.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Riot Grrrl – feministyczny ruch kobiecy ściśle związany ze sceną punkową i grunge’ową zapoczątkowany w latach 90. XX w.
Suzi Quatro, właśc. Susan Kay Quatrocchio (ur. 3 czerwca 1950 w Detroit) – amerykańska piosenkarka, basistka i aktorka, popularna zwłaszcza w latach 70.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama