• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joan Cusack  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Przypadkowy bohater – amerykański komediodramat w reżyserii Stephena Frearsa z Dustinem Hoffmanem, Geeną Davis, Andym Garcíą, Chevym Chase’em i Joan Cusack.Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.

  Joan Mary Cusack (ur. 11 października 1962 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i komik, dwukrotnie nominowana do nagrody Oscara.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Przyszła na świat w rodzinie katolickiej irlandzkich Amerykanów jako druga z pięciorga dzieci Nancy Cusack, nauczycielki matematyki i aktywistki politycznej, i Dicka Cusacka (ur. 1925, zm. 2003 na raka trzustki), reżysera filmów dokumentalnych. Ma dwie siostry – starszą Ann (ur. 1961) i młodszą Susie (ur. 1971) oraz dwóch młodszych braci – Billa (ur. 1964) i Johna (ur. 1966).

  Cymbelin (ang. Cymbeline) – komedia autorstwa Williama Shakespeare’a, napisana około 1609 roku. Krytycy zazwyczaj porównują ją do dzieł takich jak Perykles, książę Tyru. Pomimo że w Pierwszym Folio została umieszczona razem z tragediami, obecnie uznaje się ją za komedię. Postać Cymbelina jest oparta na autentycznym władcy, Cunobelinusie, który władał Brytanią jeszcze przed rzymską inwazją. Mimo wysokich ocen, Cymbelin stracił w ostatnim czasie popularność. Wielu badaczy uważa, że dzieło to, napisane już pod koniec kariery Szekspira, jest swego rodzaju żartem, parodiującym jego wcześniejsze prace. Peter Killian Gallagher (ur. 19 sierpnia 1955 roku w Nowym Jorku w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, wokalista.

  Uczęszczała na warsztaty teatralne do Piven Theatre Workshop w Chicago. Występowała w grupie improwizacyjnej Arka. W 1985 otrzymała licencjat i dyplom ukończenia wydziału anglistyki na Uniwersytecie Wisconsin–Madison w Madison, w stanie Wisconsin.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutowała na ekranie w dwóch produkcjach – Odseparować się (Cutting Loose, 1980) i komediodramacie familijnym Mój ochroniarz (My Bodyguard, 1980) u boku Matta Dillona i Adama Baldwina. Potem pojawiła się u boku swego brata Johna: w komediodramacie Klasa (Class, 1983) z Jacqueline Bisset i Robem Lowe, komedii romantycznej Szesnaście świeczek (Sixteen Candles, 1984) i dramacie USA, widok ogólny (Grandview, U.S.A., 1984) z Jamie Lee Curtis, Patrickiem Swayze, Jennifer Jason Leigh i C. Thomasa Howella z muzyką Thomasa Newmana.

  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Toy Story 3 – amerykański film animowany z 2010 roku w reżyserii Lee Unkricha. Jest on trzecią częścią trylogii "Toy Story". Produkcja ta zrealizowana w cyfrowym 3D w studiu Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures została nagrodzona m.in. dwoma statuetkami Oscarów, była nominowana również do tytułu najlepszego filmu roku 2010. W oryginalnej wersji dubbingu głosu bohaterom użyczyli m.in. Tom Hanks jako Szeryf Chudy, Tim Allen jako Buzz Astral i Joan Cusack jako Jessie.

  W latach 1985–1986 bawiła telewidzów w cotygodniowym programie rozrywkowym sieci telewizyjnej NBC Sobotnia noc na żywo. Występowała na scenie Off-Broadwayu w sztukach: Droga (Road) Jima Cartwrighta w La Mama (1988), Brylantowe ślady (Brilliant Traces) Cindy Lou Johnson z Circle Repertory Company Cherry w nowojorskim Cherry Lane Theatre (1989) i komedii szekspirowskiej Cymbelin jako Imogen z Public Theatre podczas festiwalu szekspirowskiego w Nowym Jorku (1989), a także komedii szekspirowskiej Sen nocy letniej jako Helena w Goodman Theatre w Chicago i kontrowersyjnym przedstawieniu Szkoda, że jest dziwką (Tis a Pity She’s a Whore).

  Kevin Delaney Kline (ur. 24 października 1947 w St. Louis w USA) – amerykański aktor filmowy i teatralny, laureat Oscara.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Drugoplanowa rola sekretarki Cyn w komedii Pracująca dziewczyna (Working Girl, 1988) z Melanie Griffith, Harrisonem Fordem i Sigourney Weaver przyniosła jej w Los Angeles nagrodę American Comedy Award i nominację do nagrody Oscara. Po raz kolejny wystąpiła wraz z bratem Johnem w melodramacie Camerona Crowe Nic nie mów (Say Anything..., 1989). Ma w swoim dorobku kinowym m.in. dramat obyczajowy Mężczyźni nie odchodzą (Men Don’t Leave, 1990) z Jessicą Lange, Chrisem O’Donnellem i Kathy Bates, komedię Raj na ziemi (My Blue Heaven, 1990) ze Steve’em Martinem, dramat muzyczny Gabinet doktora Caligari (The Cabinet of Dr. Ramirez, 1991) z Peterem Gallagherem i komediodramat Stephena Frearsa Przypadkowy bohater (Hero, 1992) z Dustinem Hoffmanem, Geeną Davis i Andy Garcią.

  Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles w USA) – amerykańska aktorka filmowa, także autorka książek dla dzieci.Niania (także: niańka, opiekunka lub opiekun do dziecka) – (zwykle) kobieta zawodowo trudniąca się opieką oraz wychowywaniem cudzych dzieci, które nie są z nią biologicznie spokrewnione. Przeważnie zajmuje się dziećmi należącymi do jednej rodziny i pobiera za te czynności wynagrodzenie.

  Za postać morderczej niani w czarnej komedii fantasy Barry’ego Sonnenfelda Rodzina Addamsów 2 (Addams Family Values, 1993) u boku Anjelicy Huston, Raúla Julii i Christiny Ricci oraz rolę skrywającej mroczne sekrety w thrillerze Marka Pellingtona Arlington Road (1999) z Jeffem Bridgesem i Timem Robbinsem zdobyła nominację do nagrody Saturna.

  C. Thomas Howell, właściwie Christopher Thomas Howell (ur. 7 grudnia 1966 w Los Angeles w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, także producent filmowy, scenarzysta i reżyser.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Jej kreacja narzeczonej nauczycielki literatury w liceum (Kevin Kline) w komedii o gejach Przodem do tyłu (In & Out, 1997) została obsypana nagrodami krytyków w Teksasie i Nowym Jorku, odebrała Złotą Satelitę i American Comedy Award oraz była nominowana do nagrody Oscara i Złotego Globu.

  Za użyczenie głosu Jessie, bohaterce animowanej komedii fantasy Toy Story 2 (1999) odebrała nagrodę Annie. Za rolę Peggy Flemming, przyjaciółki tytułowej bohaterki w komedii romantycznej Uciekająca panna młoda (Runaway Bride, 1999) u boku Julii Roberts i Richarda Gere dostała American Comedy Award.

  Przeboje i podboje (ang. High Fidelity) amerykański film z 2000 roku będący ekranizacją powieści Nicka Hornby’ego pod tytułem Wierność w stereo (oryginalny tytuł angielski „High Fidelity”).Looney Tunes znowu w akcji (ang. Looney Tunes: Back in Action) – amerykański film fabularno-animowany z 2003 roku w reżyserii Joe Dantego, w którym występują m.in. postacie z animowanej serii Zwariowane Melodie.

  Powróciła do roli aktorki dubbingowej w filmie Matki w mackach Marsa, w którym użyczyła głosu mamie Milo. Jego polska premiera odbyła się 11 marca 2011.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Uciekająca panna młoda (ang. Runaway Bride) – amerykańska komedia romantyczna w reżyserii Garry’ego Marshalla z 1999 roku.
  Cameron Bruce Crowe (ur. 13 lipca 1957 w Palm Springs w stanie Kalifornia) − amerykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Toy Story 2 – sequel popularnego filmu animowanego Toy Story z 1995 roku, wyreżyserowany przez Johna Lassetera w 1999 roku. Film został wyprodukowany przez studio Pixar we współpracy z Disneyem.
  Matt Dillon właściwie Matthew Raymond Dillon (ur. 18 lutego 1964 w New Rochelle) – amerykański aktor i reżyser filmowy.
  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.
  Czerwony Kapturek 2. Pogromca zła (Hoodwinked Too! Hood vs. Evil) - amerykański film animowany z 2011 roku. Kontynuacja filmu Czerwony Kapturek - prawdziwa historia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.958 sek.