Jezioro Lahontan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jezioro Lahontan (ang. Lake Lahontan) – dawne jezioro endoreiczne położone w rejonie Wielkiej Kotliny w północno-zachodniej części stanu Nevada u podnóża gór Sierra Nevada.

Pyramid (ang. Pyramid Lake) – endoreiczne słone jezioro o powierzchni około 487 km² (188 mi²), w rejonie Great Basin, w północno-zachodniej części stanu Nevada, (USA). Jedno z największych jezior w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części hrabstwa Washoe, na północny wschód od Reno. Powierzchnia znajduje się na wysokości około 1155 m (3790 stóp).

Powstało w czasie ostatniej epoki lodowcowej około 12–15 tysięcy lat temu, u stóp topniejącego lądolodu i było drugim co do wielkości jeziorem pluwialnym na półkuli północnej. Mierzyło około 21 tysięcy km² i rozciągało się na obszarze Nevady, Kalifornii oraz Oregonu. Jego głębokość wynosiła 270 m. Z powodu zmian klimatycznych i znacznych wahań poziomu wody, jezioro zaczęło stopniowo wysychać i około 9000 lat temu zanikło niemal całkowicie. Obniżenie lustra wody doprowadziło do powstania kilku mniejszych jezior, z których większość również szybko wyschła. Nieliczne, które pozostały to m.in. Pyramid Lake i Walker Lake.

Znaleziska archeologiczne odkryte wzdłuż dawnego brzegu wskazują, że istnienie jeziora zbiegło się w czasie z pojawieniem się pierwszych ludzi w regionie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lake Lahontan (ang.). gutenberg.czyz.org. [dostęp 2015-10-07].
  2. Pyramid, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-10-07].
  3. History (ang.). walkerlakenv.org. [dostęp 2015-10-07].
  4. Lake Lahontan History (ang.). people.uwec.edu. [dostęp 2015-10-07].
Reklama