Jezierzany (rejon buczacki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jezierzany (ukr. Озеряни/Ozeriany) – wieś w rejonie buczackim obwodu tarnopolskiego.

Gmina Jezierzany – dawna gmina wiejska w powiecie buczackim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy były Jezierzany.Droga krajowa N18 (ukr. Автошлях Н 18) − droga krajowa na Ukrainie. Rozpoczyna się w Iwano-Frankiwsku, następnie biegnie na północny wschód przez Monasterzyskę, w pobliżu Buczacza, Mikuliniec i kończy się w Tarnopolu. Droga ma 136,8 km i przechodzi przez 2 obwody: iwanofrankiwski oraz tarnopolski.

Wieś liczy 1055 mieszkańców. Przez wieś przechodzi droga krajowa N18.

Historia[ | edytuj kod]

16 kwietnia 1887 w Jezierzanach wszedł w życie nowy urząd pocztowy na dworcu kolejowym tegoż nazwiska.

Po zakończeniu I wojny światowej, od listopada 1918 Jezierzany znajdowały się w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej (ZURL). Pobliski Buczacz do 4 czerwca 1919 znajdował się w ZURL, a tego dnia miasto zostało wyzwolone przez 4 dyw. piechoty. Podczas ofensywy czortkowskiej Buczacz a okolice znajdowały się ponownie w ZURL przez krótki czas (od 10 czerwca) do końca czerwca 1919.

Województwo tarnopolskie – województwo II Rzeczypospolitej utworzone 23 grudnia 1920 ze stolicą w Tarnopolu. Innymi głównymi miastami województwa były Złoczów, Brody, Brzeżany i Zbaraż.Powiat buczacki – powiat w województwie tarnopolskim II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Buczacz. 1 sierpnia 1934 r. dokonano nowego podziału powiatu na gminy wiejskie .

W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Jezierzany w powiecie buczackim województwa tarnopolskiego.

Od 1945 wieś jest siedzibą rady wiejskiej.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rejon buczacki (ukr. Бучацький район, Buczaćkyj rajon) – były rejon w obwodzie tarnopolskim Ukrainy.
I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Obwód tarnopolski (ukr. Тернопільська область, Ternopilśka obłast´) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w zachodniej części Ukrainy. Stolicą obwodu jest Tarnopol.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
Ofensywa czortkowska – operacja zaczepna, przeprowadzona przez oddziały Ukraińskiej Armii Halickiej w dniach od 7 do 28 czerwca 1919, w ostatniej fazie wojny polsko-ukraińskiej. Nazwa pochodzi od miasta Czortków, objętego między innymi tą operacją.

Reklama