Jewhen Nyszczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jewhen Mykołajowycz Nyszczuk, ukr. Євген Миколайович Нищук (ur. 29 grudnia 1972 w Iwano-Frankiwsku) – ukraiński aktor teatralny i filmowy oraz polityk, w 2014 i w latach 2016–2019 minister kultury.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Kijowie, ukr. Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – ukraińskojęzyczny teatr kijowski założony w Winnicy w 1920. Patronem teatru jest pisarz Iwan Franko.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Filmu i Telewizji. Był aktorem teatru w Czerkasach, później związany z Narodowym Akademickim Teatrem Dramatycznym im. Iwana Franki w Kijowie. Grywał także w filmach, takich jak Zalizna sotnia i inne.

W 2004 uczestnik pomarańczowej rewolucji i rzecznik Majdanu. Powrócił do aktywności publicznej w czasie wydarzeń Euromajdanu (2013–2014), w trakcie których koordynował wystąpienia ze sceny głównej. 27 lutego 2014 objął urząd ministra kultury w rządzie Arsenija Jaceniuka, który sprawował do 2 grudnia tego samego roku. 14 kwietnia 2016 ponownie mianowany na to stanowisko w utworzonym wówczas rządzie Wołodymyra Hrojsmana. Pełnił tę funkcję do 29 sierpnia 2019.

Ukraińskie tytuły honorowe przysługują obywatelom Ukrainy, którzy pracują w odpowiedniej gałęzi przemysłu lub usług nie mniej jak 10 lat i posiadają odpowiednie doświadczenie, kwalifikacje oraz osiągnięcia zawodowe.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

Wyróżniony tytułami honorowymi zasłużonego (2005) i narodowego (2015) artysty Ukrainy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Нищук Евгений Николаевич (ros.). kino-teatr.ru. [dostęp 2016-04-14].
  2. Jewhen Nyszczuk w bazie IMDb (ang.). [dostęp 2016-04-14].
  3. Tomasz Bielecki: Nowy rząd Ukrainy – sylwetki kandydatów. 27 lutego 2014. [dostęp 2016-04-14].
  4. New Cabinet formed in Ukraine (ang.). unian.info, 14 kwietnia 2016. [dostęp 2016-04-14].
Warto wiedzieć że... beta

Iwano-Frankiwsk, hist. Stanisławów (ukr. Івано-Франківськ, ros. Ивано-Франковск; do 1962 Stanisławów, ukr. Станіслав lub Станіславів; jid. סטאַניסלעװ, Stanislew) – miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, ok. 222 tys. mieszkańców (2008), prawa miejskie od 1662, dawna rezydencja magnaterii polskiej.
Zalizna sotnia - ukraiński film wojenny opowiadający o żołnierzach UPA, walczących z Ludowym Wojskiem Polskim i Armią Czerwoną.
Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.
Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
Euromajdan (ukr. Євромайдан, Jewromajdan; od майдан ‘plac’, od placu Niepodległości w Kijowie) – fala największych manifestacji i protestów przelewających się na Ukrainie od momentu uzyskania przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Rozpoczęły się one 21 listopada 2013 nocnym protestem, wywołanym reakcją na wycofanie się prezydenta Wiktora Janukowycza z procesu integracyjnego Ukrainy z Unią Europejską. Wraz z rozwojem sytuacji hasła manifestantów radykalizowały się, pojawiły się postulaty odsunięcia prezydenta od władzy oraz generalnej odmiany sytuacji w państwie, związanymi z nadziejami na europeizację i okcydentalizację polityki ukraińskiej. Sam ruch nabrał cech rewolucji.
Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
Pomarańczowa rewolucja (ukr. Помаранчева революція) – wydarzenia, które miały miejsce na Ukrainie od 21 listopada 2004 roku do 23 stycznia 2005, czyli od zakończenia drugiej tury wyborów prezydenckich, w których zmierzyli się kandydat obozu władzy, ówcześnie urzędujący premier Wiktor Janukowycz oraz kandydat opozycyjnej Naszej Ukrainy, były premier Wiktor Juszczenko, do czasu złożenia przysięgi prezydenckiej przez Wiktora Juszczenkę.

Reklama