Jewgienij Podkletnow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jewgienij Podkletnow (ros. Евгений Подклетнов) – rosyjski fizyk, autor kontrowersyjnego eksperymentu, w którym miał osiągnąć efekt częściowej osłony pewnego obszaru przestrzeni przed siłą grawitacji.

Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jewgienij Podkletnow urodził się w połowie lat 50., w rodzinie inteligenckiej w Leningradzie (obecnie Petersburg). Jego oboje rodzice byli naukowcami. Po ukończeniu studiów w Instytucie Mendelejewa w Moskwie, Podkletnow rozpoczął pracę w Rosyjskiej Akademii Nauk. W drugiej połowie lat 80. XX w., dr Podkletnow opuścił Rosję, by rozpocząć badania w Uniwersytecie Technologii Tampere w Tammerfors w Finlandii.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1992 roku Podkletnow po raz pierwszy ogłosił publicznie wyniki swoich eksperymentów przeprowadzonych w Tampere. Fizyk twierdził, że podczas wykonywanych doświadczeń miał osiągnąć efekt 'osłony grawitacyjnej'. Głównym elementem jego układu doświadczalnego był ceramiczny, nadprzewodzący dysk o średnicy 145 mm i grubości 6 mm, ochłodzony i zawieszony w polu magnetycznym. Za pomocą prądu zmiennego doprowadzonego do cewek Podkletnow wprawiał dysk w ruch obrotowy. Stwierdził wówczas, że ciężar dowolnego ciała umieszczonego nad dyskiem maleje, niekiedy nawet o 2%. Podkletnow obserwował ten efekt dla wielu materiałów, od ceramiki po drewno. Stwierdził również, że im większa prędkość obrotowa dysku, tym większa zmiana ciężaru ciał.

Tampere szw. Tammerfors, (ros. Тампере) – miasto w południowej Finlandii leżące między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, w prowincji Häme. Różnica poziomów jezior wynosi 18 metrów, połączone są kaskadą Tammerkoski, na której się znajduje jedna z ważniejszych siłowni. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane "Manchesterem Finlandii". Ludność: ponad 209 tys. mieszkańców, aglomeracja – 340 tys. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Nokia, Pirkkala, Kangasala i Aito. W mieście znajduje się część koncernu Metso Automation (przemysł papierniczy, mineralny i automatyka przemysłowa). Uniwersytet założony w 1925 r., uniwersytet techniczny w 1972 r. W mieście działał także polski konsulat honorowy (obecnie nieaktywny).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Środowiska naukowe ze sceptycyzmem odniosły się do rezultatów Podkletnowa.

Niezniechęcony naukowiec w 1996 roku wysłał artykuł do Instytutu dla Fizyki w Londynie. Instytut zaakceptował pracę do druku, jednakże na miesiąc przed oficjalną publikacją, informacje przedostały się do brytyjskiej gazety "Sunday Telegraph", w której opisano niezwykłe możliwość technologii wykorzystującej antygrawitację. Publikacja gazety wywołała na tyle negatywne reakcje wśród naukowców, że Podkletnow zdecydował się wycofać swój artykuł.

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Nadprzewodnictwo – stan materiału polegający na zerowej rezystancji, jest osiągany w niektórych materiałach w niskiej temperaturze.

Od czasu pierwszych publikacji, mimo negatywnej opinii ze strony środowisk naukowych, niektóre firmy i uczelnie podjęły próby odtworzenia eksperymentu rosyjskiego fizyka.

NASA wyłożyła 600 tys. dolarów, by sfinansować wykonanie repliki nadprzewodzącego dysku, którego użył Podkletnow i próbę powtórzenia doświadczenia. Urządzenie wykonała firma Superconductive Components (SCI) of Columbus w stanie Ohio. Badania prowadzić miał Ron Koczor, naukowiec laboratorium NASA Marshall Space Flight Center. Już w 1989 roku Ning Li, fizyk teoretyk w centrum Marshall, zaproponowała teorię, zgodnie z którą nadprzewodnik obracający się w silnym polu magnetycznym mógłby zaburzyć siłę grawitacyjną.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla (ang. Marshall Space Flight Center, MSFC) – jeden z ośrodków badawczych NASA, zajmujący się głównie napędem rakietowym. W ośrodku tym powstały najważniejsze amerykańskie wojskowe rakiety balistyczne i rakiety amerykańskiego programu kosmicznego.

Badania nad pewnymi aspektami brano również pod uwagę w programie NASA Breakthrough Propulsion Physics finansowanym przez agencję w latach 1996-2002.

Również w roku 2000 brytyjska firma BAe Systems prowadząca dostawy dla armii potwierdziła, że planuje przeprowadzenie eksperymentów, które miałyby na celu zweryfikowanie doświadczenia rosyjskiego naukowca. W roku 2002 amerykański producent samolotów Boeing uruchomił program badawczy mający na celu sprawdzenie prawdziwości eksperymentów Podkletnowa.

Antygrawitacja – hipotetyczne i nigdy nie zaobserwowane w sposób potwierdzony naukowo oddziaływanie fizyczne. Temat najczęściej jest wykorzystywany w science-fiction.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

Badania miała również prowadzić japońska firma Toshiba Electronics.

W roku 2004 Podkletnow poinformował o skonstruowaniu "Nadprzewodnikowego Generatora Strumienia Siłowego".

Do tej pory żaden instytut naukowy, ani prywatna firma nie potwierdziły jednoznacznie prawdziwości eksperymentów Jewgienija Podkletnowa.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • serwis Pure Energy Systems – wywiady oraz opis "Nadprzewodnikowego Generatora Strumienia Siłowego" Podkletnowa
  • Tampere University of Technology
  • Pole magnetyczne – stan przestrzeni, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne, obok pola elektrycznego, jest przejawem pola elektromagnetycznego. W zależności od układu odniesienia, w jakim znajduje się obserwator, to samo zjawisko może być opisywane jako objaw pola elektrycznego, magnetycznego albo obu.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

    Reklama