Jewgienij Kafielnikow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jewgienij Aleksandrowicz Kafielnikow, ros. Евгений Александрович Кафельников (ur. 18 lutego 1974 w Soczi) – rosyjski tenisista, lider światowego rankingu ATP w grze pojedynczej, zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w singlu i deblu, zdobywca złotego medalu igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), zdobywca Pucharu Davisa.

Paul Vincent Nicholas Haarhuis (ur. 19 lutego 1966 w Eindhoven) – holenderski tenisista, lider rankingu deblistów, zwycięzca sześciu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.Marat Michajłowicz Safin, ros. Марат Михайлович Сафин (ur. 27 stycznia 1980 w Moskwie) – rosyjski tenisista pochodzenia tatarskiego, mistrz wielkoszlemowych Australian Open 2005 i US Open 2000 w grze pojedynczej, pierwszy rosyjski półfinalista Wimbledonu, były lider rankingu ATP w grze pojedynczej, dwukrotny zdobywca Pucharu Davisa wraz z drużyną Rosji, reprezentant Rosji w Pucharze Hopmana i na letnich igrzyskach olimpijskich, laureat nagrody Laureus World Sports Awards za Debiut Roku 2001. Brat tenisistki Dinary Safiny. Obydwoje zajmowali pierwsze miejsca w indywidualnych rankingach tenisowych i jest to pierwszy przypadek w dziejach, gdy dokonali tego brat i siostra. Tenisista praworęczny z oburęcznym backhandem. Od 2011 deputowany Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej VI kadencji.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Jako zawodowy tenisista występował w latach 1992–2003.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

W 1994 roku przyznano Kafielnikowowi tytuł ATP Most Improved Player of the Year (największy postęp w sezonie) za awans ze 104. na 11. miejsce w rankingu.

W grze pojedynczej Rosjanin zwyciężył w 26 turniejach rangi ATP World Tour oraz uczestniczył w 20 finałach. W 1996 roku został mistrzem wielkoszlemowego French Open, po pokonaniu w finale Michaela Sticha. W 1999 roku wygrał Australian Open, a w finale był lepszy od Thomasa Enqvista. Rok później Kafielnikow przegrał finał Australian Open z Andre Agassim.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W grze podwójnej tenisista rosyjski triumfował w 27 imprezach ATP World Tour oraz dochodził do 14 finałów. W 1996, 1997 i 2002 roku wygrał French Open. W 1996 i 1997 roku dokonał tego z Danielem Vackiem, a w 2002 roku z Paulem Haarhuisem. W 1997 roku został także zwycięzcą US Open, wspólnie z Vackiem. W 2003 roku przegrał razem z Haarhuisem finał French Open.

Michael Stich (ur. 18 października 1968 w Pinnebergu) – niemiecki tenisista, najwyżej w światowym rankingu sklasyfikowany z numerem 2 (22 listopada 1993), zwycięzca 18 turniejów w singlu (w tym raz wygrał turniej zaliczany do Wielkiego Szlema – Wimbledon w 1991).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Kafielnikow wygrywając French Open z 1996 roku stał się pierwszym tenisistą od czasów Kena Rosewalla, który zdobył tytuł zarówno w singlu i deblu w jednych zawodach wielkoszlemowych. Rosewall dokonał tego wyczynu w 1972 roku podczas Australian Open.

Przez całą swoją karierę Kafielnikow reprezentował Rosję w Pucharze Davisa. W 2002 roku Rosjanie zdobyli pierwszy w historii tytuł w zawodach, a Kafielnikow uczestniczył w tej edycji od początku, od rywalizacji w I rundzie przeciwko Szwajcarii, do finału przeciwko Francji. W finałowej rundzie z Francją przegrał w singlu z Sébastienem Grosjeanem, a także w deblu w parze z Maratem Safinem z Nicolasem Escudé i Fabrice'em Santoro. W 1994 i 1995 roku awansował również z reprezentacją do finału zawodów.

Soczi (ros.: Сочи, gruz.: სოჭი) – miasto – największy letni kurort w Rosji – położone w Kraju Krasnodarskim niedaleko granicy z Gruzją (Abchazja). Od strony północno-zachodniej miasto otoczone jest przez góry Kaukaz; aglomeracja rozpościera się nad brzegiem Morza Czarnego, wzdłuż drogi biegnącej z Dżubga do Suchumi, na długości 147 km, co czyni je drugim pod względem długości miastem na świecie. Liczba mieszkańców: 328.014 (2004). Organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.

W 2000 roku Kafielnikow zdobył złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w Sydney w grze pojedynczej, po pokonaniu w finale Tommy’ego Haasa.

W rankingu gry pojedynczej Kafielnikow najwyżej był na 1. miejscu (3 maja 1999), a w klasyfikacji gry podwójnej na 4. pozycji (30 marca 1998). Pozycję lidera wśród singlistów utrzymywał łącznie przez 6 tygodni.

W 2019 został uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Karl Johan Thomas Enqvist (ur. 13 marca 1974 w Sztokholmie) – tenisista szwedzki, finalista wielkoszlemowego Australian Open z 1999 roku w grze pojedynczej, zdobywca Pucharu Davisa.

Rosjanin preferował grę z głębi kortu, wyróżniając się siłą uderzeń i pełnym zdecydowaniem w swoich zagraniach. Dzięki występom w deblu dysponował agresywnym wolejem i potrafił atakować przy siatce.

Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

Gra pojedyncza (26–20)[ | edytuj kod]

Gra podwójna (27–14)[ | edytuj kod]

Starty wielkoszlemowe[ | edytuj kod]

Gra pojedyncza[ | edytuj kod]

Gra podwójna[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. 'I have retired,' Kafelnikov says (ang.). W: Associated Press [on-line]. espn.com, 15 listopada 2004. [dostęp 1 stycznia 2017].
 2. Yevgeny Kafelnikov – Personal (ang.). atpworldtour.com. [dostęp 1 stycznia 2017].
 3. BBC SPORT | Tennis | Team profile: Russia, news.bbc.co.uk, 27 listopada 2002 [dostęp 2017-05-16].
 4. BBC SPORT | Tennis | Grosjean hits back for France, news.bbc.co.uk, 29 listopada 2002 [dostęp 2017-05-16].
 5. BBC SPORT | Tennis | France win epic doubles, news.bbc.co.uk, 30 listopada 2002 [dostęp 2017-05-16].
 6. Yevgeny Kafelnikov Bio, Stats, and Results, Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2017-05-16] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-03] (ang.).
 7. Yevgeny Kafelnikov, International Tennis Hall of Fame [dostęp 2020-04-13] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 29 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 29 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 29 sierpnia 2013].
 • Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Andre Kirk Agassi (ur. 29 kwietnia 1970 w Las Vegas, Nevada) − amerykański tenisista pochodzenia irańskiego, ormiańskiego i asyryjskiego, mistrz ośmiu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej (Karierowy Wielki Szlem), jednokrotny triumfator Mistrzostw ATP, na pozycji lidera rankingu ATP w grze pojedynczej spędził łącznie 101 tygodni, mistrz olimpijski z Atlanty (1996) w grze pojedynczej, dwukrotny zdobywca Pucharu Davisa wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych, członek Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. Syn irańskiego pięściarza, olimpijczyka Emanoula Aghasiego. Mąż tenisistki Steffi Graf. Tenisista praworęczny z oburęcznym backhandem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Daniel Vacek (ur. 1 kwietnia 1971 w Pradze) − czeski tenisista, zwycięzca French Open 1996, French Open 1997 i US Open 1997 w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk.
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  {{IO infobox}} Nieznane pola: "szer_grafiki". XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXVII Olimpiady) odbyły się w 2000 roku w Sydney, w Australii.
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
  Thomas Mario Haas (ur. 3 kwietnia 1978 w Hamburgu) – niemiecki tenisista, posiadający także obywatelstwo amerykańskie.

  Reklama