Jesziwa Bar-Ilana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jesziwa Bar-Ilana, pełna nazwa Miejsce Spotkań Sztuki i Nauki im. Bar-Ilana (hebr. הישיבה לאמנויות ולמדעים בר-אילן) – izraelska religijna instytucja edukacyjna znajdująca się w osiedlu Lew ha-Ir w Tel Awiwie.

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Meir Bar-Ilan, właściwie Meir Berlin (ur. 1880 w Wołożyniu, zm. 17 kwietnia 1949 w Jerozolimie) - litewski ortodoksyjny rabin i przywódca ruchu syjonizmu religijnego. Lider organizacji Mizrachi w Stanach Zjednoczonych i Brytyjskim Mandacie Palestyny. Był inspiratorem założenia Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, który nazwano na jego cześć.

Historia[ | edytuj kod]

Budynek został wybudowany w latach 30. XX wieku. Przez długie lata znajdowała się w nim państwowa szkoła religijna. Do końca lat 60. odbywały się w nim próby Chóru Kameralnego Tel Awiwu, prowadzonego przez kantora Shlomo Ravitza.

Współczesna jesziwa została założona przez rabina Meira Bar-Ilana. Szkoła reprezentuje idee syjonizmu religijnego. Dzięki inicjatywie rabina Aharona Greuzego powstało tutaj Miejsce Spotkań Sztuki i Nauki im. Bar-Ilana.

Chór Kameralny Tel Awiwu (hebr. המקהלה הקאמרית תל אביב; ang. The Tel-Aviv Chamber Choir) – chór z miasta Tel Awiw w Izraelu.Uniwersytet Bar-Ilana (hebr. אוניברסיטת בר אילן) – izraelska uczelnia publiczna w Ramat Ganie, jedna z największych w tym kraju.

System nauki w szkole jest taki sam jak w każdej jesziwie: rano odbywają się zajęcia z religii i przedmiotów ogólnych. Dodatkowo wprowadzono sztukę, muzykę, sztuki wizualne oraz kino.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet Bar-Ilana
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lew ha-Ir (hebr. לב תל אביב; Centrum Miasta) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Piątej. Przez pięćdziesiąt lat obszar ten stanowił centrum miasta.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Syjonizm religijny, Syjonizm Tory - nurt w ruchu syjonistycznym oraz doktryna w judaizmie, zakładający, że powrót do Ziemi Izraela i jej zasiedlanie jest obowiązkiem religijnym Żydów. Religijni syjoniści zbliżeni są pod względem religijnym do ruchu neoortodoksyjnego (chociaż istnieją także syjoniści-ultraortodoksi, tzw. hardalim), a w ruchu syjonistycznym stanowią prawicę. Najważniejszym myślicielem syjonizmu religijnego był mistyk i talmudysta rabin Abraham Kook.

  Reklama