• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jesus Christ Superstar - film 1973  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Carl Anderson (ur. 27 lutego 1945 zm. 23 lutego 2004) – amerykański aktor i piosenkarz. Zmarł w Los Angeles w wieku 58 lat po wieloletniej walce z białaczką.Dorota Skotarczak (ur. 1965) – polska historyk, dr hab. nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Grupa młodych ludzi wyrusza na pustynię, by przygotować rock-operę dotyczącą ostatnich chwil Jezusa Chrystusa.
  Judasz jeden z apostołów, nie wierzy, że Jezus jest Synem Bożym i wydaje go faryzeuszom. Maria Magdalena jest rozdarta – nie jest pewna swoich uczuć do Jezusa. Jezus czuje się nierozumiany przez swoich wyznawców, jako bojący się śmierci człowiek pragnie ją od siebie oddalić, Piłat bojąc się odpowiedzialności, chce Jezusa uwolnić. Jezus zostaje ukrzyżowany i umiera.

  Film muzyczny – to filmowa odmiana musicalu; gatunek typowy dla kina amerykańskiego. Jego początki wiążą się z zastosowaniem dźwięku w kinach. Pierwszy film dźwiękowy to właśnie musical – Śpiewak Jazzbandu ze słynnym Alem Jolsonem. W musicalu filmowym, podobnie jak w teatralnym, w fabule ważne miejsce zajmują śpiewane przez bohaterów piosenki. Najpopularniejszym podgatunkiem są musicalowe komedie, w których obok piosenek i układów tanecznych ważną rolę pełnią gagi. Musical to najpopularniejszy gatunek współczesnego kina hinduskiego (zob. Bollywood), jednak filmy z Indii są prawie zupełnie nieznane w Europie.Złote Globy za 1973 rok odbyły się 28 stycznia 1974 r. w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles. Nagrodę im. Cecila DeMille za całokształt twórczości otrzymał Bette Davis. Nagrodę Henrietty dla najbardziej popularnych aktorów otrzymali Marlon Brando i Elizabeth Taylor.

  Głosy krytyków[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Film wzbudził mieszane uczucia: z jednej strony Radio Watykańskie pochwaliło jego szczerość i świeżość, z drugiej – część społeczności katolickiej uznała go za obrazoburczy i zbojkotowała. Brak Zmartwychwstania, uwypuklenie postaci Judasza, erotyczny podtekst relacji Marii Magdaleny i Jezusa oraz brak pewności co do boskiej natury Jezusa okazały się dla wielu nie do przyjęcia. Sukces odniosły natomiast nagrania z tego w całości śpiewanego filmu – płyta stała się bestsellerem, ze słynnym utworem I Don't Know How to Love Him na czele, śpiewanym przez Marię Magdalenę.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Oboda, znana także jako: Awdat, Agdad (hebr. עבדת, Awedat, arab. عبدة, Abda) – starożytne miasto nabatejskie położone na pustyni Negew w Izraelu, ok. 60 km na południe od Beer Szewy, przy drodze wiodącej z Mitzpe Ramon do Ejlatu.
  Dorota Skotarczak, Jesus Christ Superstar


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Adam Garbicz (ur. 1943) - polski dziennikarz, krytyk filmowy i historyk kina. Zaangażowany w ruch klubów filmowych. Autor i współautor m.in. wielotomowego przewodnika Kino. Wehikuł magiczny, Encyklopedii kina i Światowej encyklopedii filmu religijnego.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  André Previn, właśc. Andreas Ludwig Priwin (ur. 6 kwietnia 1929 w Berlinie) – amerykański dyrygent, pianista i kompozytor pochodzenia niemieckiego.
  Józef Kajfasz (I w.) – arcykapłan żydowski w latach 18-36. Jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi z Nazaretu.
  Norman Frederick Jewison (ur. 21 lipca 1926 w Toronto) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenionych twórców filmowych. Był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię filmów: W upalną noc (1967), Skrzypek na dachu (1971) i Wpływ księżyca (1987). Cztery jego filmy otrzymały nominację w kategorii najlepszy film; były to: Rosjanie nadchodzą (1966), Skrzypek na dachu (1971), Opowieści żołnierza (1984), Wpływ księżyca (1987).
  Syn Boży (Syn Boga, Słowo Boże, Logos (Słowo)) – tytuł przysługujący w Nowym Testamencie tylko Jezusowi Chrystusowi. W większości wyznań trynitarnych nazywany jest tak jako druga Osoba Trójcy Świętej.
  Bet Guwrin (hebr. בית גוברין; oficjalna pisownia w ang. Bet Guvrin lub Beit Guvrin) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Jo’aw, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.448 sek.