Jesus Christ Superstar (film 1973)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jesus Christ Superstar – amerykański musical z 1973 roku, ekranizacja rock-opery pod tym samym tytułem z muzyką Andrew Lloyda Webbera i librettem Tima Rice'a.

Film muzyczny – to filmowa odmiana musicalu; gatunek typowy dla kina amerykańskiego. Jego początki wiążą się z zastosowaniem dźwięku w kinach. Pierwszy film dźwiękowy to właśnie musical – Śpiewak Jazzbandu ze słynnym Alem Jolsonem. W musicalu filmowym, podobnie jak w teatralnym, w fabule ważne miejsce zajmują śpiewane przez bohaterów piosenki. Najpopularniejszym podgatunkiem są musicalowe komedie, w których obok piosenek i układów tanecznych ważną rolę pełnią gagi. Musical to najpopularniejszy gatunek współczesnego kina hinduskiego (zob. Bollywood), jednak filmy z Indii są prawie zupełnie nieznane w Europie.Złote Globy za 1973 rok odbyły się 28 stycznia 1974 r. w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles. Nagrodę im. Cecila DeMille za całokształt twórczości otrzymał Bette Davis. Nagrodę Henrietty dla najbardziej popularnych aktorów otrzymali Marlon Brando i Elizabeth Taylor.

Zdjęcia realizowano w Izraelu: Bet Guwrin (jaskinia w parku narodowym), Bet Szean, nad Morzem Martwym, Awdat.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Ted NeeleyJezus Chrystus
 • Carl AndersonJudasz Iskariota
 • Yvonne EllimanMaria Magdalena
 • Barry DennenPoncjusz Piłat
 • Bob Bingham – Józef Kajfasz
 • Larry Marshall – Szymon Zelota
 • Josh Mostel – Herod Antypas
 • Kurt Yaghjian – Annasz
 • Paul Thomas (pod nazwiskiem Philip Toubus) – Piotr
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Oboda, znana także jako: Awdat, Agdad (hebr. עבדת, Awedat, arab. عبدة, Abda) – starożytne miasto nabatejskie położone na pustyni Negew w Izraelu, ok. 60 km na południe od Beer Szewy, przy drodze wiodącej z Mitzpe Ramon do Ejlatu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Adam Garbicz (ur. 1943) - polski dziennikarz, krytyk filmowy i historyk kina. Zaangażowany w ruch klubów filmowych. Autor i współautor m.in. wielotomowego przewodnika Kino. Wehikuł magiczny, Encyklopedii kina i Światowej encyklopedii filmu religijnego.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  André Previn, właśc. Andreas Ludwig Priwin (ur. 6 kwietnia 1929 w Berlinie) – amerykański dyrygent, pianista i kompozytor pochodzenia niemieckiego.
  Józef Kajfasz (I w.) – arcykapłan żydowski w latach 18-36. Jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi z Nazaretu.
  Norman Frederick Jewison (ur. 21 lipca 1926 w Toronto) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenionych twórców filmowych. Był trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię filmów: W upalną noc (1967), Skrzypek na dachu (1971) i Wpływ księżyca (1987). Cztery jego filmy otrzymały nominację w kategorii najlepszy film; były to: Rosjanie nadchodzą (1966), Skrzypek na dachu (1971), Opowieści żołnierza (1984), Wpływ księżyca (1987).
  Syn Boży (Syn Boga, Słowo Boże, Logos (Słowo)) – tytuł przysługujący w Nowym Testamencie tylko Jezusowi Chrystusowi. W większości wyznań trynitarnych nazywany jest tak jako druga Osoba Trójcy Świętej.
  Bet Guwrin (hebr. בית גוברין; oficjalna pisownia w ang. Bet Guvrin lub Beit Guvrin) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Jo’aw, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

  Reklama