Jerzy Zygmunt Nowak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Zygmunt Nowak (ur. 5 marca 1940 w Kluczewie, zm. 22 października 2020) – polski aktor teatralny i filmowy.

Maszyna zmian. Nowe przygody – polski serial dla młodzieży, kontynuacja przygód wychowanków sanatorium oraz ich opiekunów z serialu Maszyna zmian.Kluczewo – wieś w Polsce położona w w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie wolsztyńskim, w północno-wschodniej części gminy Przemęt, w pobliżu Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Grób Jerzego Zygmunta Nowaka na cmentarzu Bródnowskim (stan z dn. 25.04.2021.

W 1968 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wcześniej w latach 1960-63 studiował na Wydziale Operatorskim tej uczelni. Najbardziej znaną kreacją tego aktora jest postać Fabiana Bohatyrowicza w Nad Niemnem w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego (1986). Występował w kabaretach "Bon Ton" i "Dreptak". Działacz, spółdzielca, członek spółdzielni Mieszkaniowej „Gocław-Lotnisko” w Warszawie. Pochowany na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 13F-4-21).

Spychowo (niem. Puppen) – wieś w północnej Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Świętajno, na Mazurach, 13 km na wschód od Świętajna i ok. 29 km od Szczytna.Oko proroka czyli Hanusz Bystry i jego przygody – polski serial przygodowy w reżyserii Pawła Komorowskiego, zrealizowany na podstawie powieści Władysława Łozińskiego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy. W 2008 roku wydano Siedem życzeń na płytach DVD, a 4 listopada 2009 ukazała się płyta z piosenkami z serialu, zatytułowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.
Trzy szalone zera – polski serial przygodowy, emitowany na antenie TVP1 w 2000 roku. Produkcja została wyreżyserowana przez Wiktora Skrzyneckiego. Serial składa się z 13 odcinków.
Mistrz i Małgorzata – wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę i liczący cztery odcinki serial produkcji polskiej, będący ekranizacją powieści rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa pod tym samym tytułem. Powstał w 1988, natomiast jego premiera miała miejsce w 1990. Produkcja ta łączy w sobie elementy filmu dramatycznego, fantastyki, dramatu politycznego, filmu psychologicznego oraz romansu. Podobnie jak w literackim pierwowzorze obecny jest w niej także wątek religijny. Ze względu na niski budżet, którym dysponowali twórcy, bardziej niż na efekty specjalne postawili oni na grę aktorską.
Popielec – polski serial telewizyjny z 1982 roku zrealizowany na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem. Zrealizowany we wsi Wesoła przy współudziale jej mieszkańców. Znalazły się w nim także sceny kręcone w miejscowościach : Nozdrzec, Izdebki, Borek Stary ( Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej ), Blizne, gdzie w zabytkowym drewnianym kościele Wszystkich Świętych kręcono sceny religijne.
Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.
Grzechy dzieciństwa - polski film psychologiczny z 1980 roku, będący ekranizacją noweli Bolesława Prusa o tym samym tytule.
Pogranicze w ogniu – polski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.

Reklama