Jerzy Turek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Turek (ur. 17 stycznia 1934 w Tchórzowej, zm. 14 lutego 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Występował także w kabarecie „Owca” u Jerzego Dobrowolskiego.

Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.{{Film infobox}} Przestarzałe pola: "podpis grafiki". Mocne uderzenie – polska komedia muzyczna z 1966 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera.

W 2010 prezydent RP pośmiertnie odznaczył artystę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w pracy artystycznej”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w we wsi Tchórzowa niedaleko Węgrowa. Miał siostrę Mariannę oraz dwóch braci – jednego Konstantego. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 przeniósł się wraz z rodzicami do Kobyłki pod Warszawą. Po ukończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w warszawskim Technikum Budowy Silników Samolotowych. Tam poznał późniejszego aktora Wojciecha Pokorę, z którym się zaprzyjaźnił. Planowali ukończyć szkołę oficerską. Po ukończeniu technikum obaj dostali pracę w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu, gdzie występowali też amatorsko na scenie zakładowego zespołu artystycznego, co sprawiło, że postanowili spróbować swoich sił w aktorstwie. Po maturze w Liceum Technik Teatralnych w Warszawie, rozpoczął studia na PWST w Warszawie, które ukończył w 1958 z Janem Kobuszewskim i Wojciechem Pokorą.

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Barbara i Jan - pierwszy polski serial telewizyjny, komediowo-sensacyjny, nakręcony w 1964 roku przez Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika.

Kariera teatralna[ | edytuj kod]

Po dyplomie zaangażował się do Teatru Ziemi Opolskiej, gdzie w 1958 zadebiutował w roli Teodora Rousseau w sztuce Jarosława Iwaszkiewicza Lato w Nohant w reżyserii Mariana Godlewskiego. Po jednym sezonie powrócił do Warszawy i w latach 1959–1961 związany był z Teatrem Syrena. Następnie grał w teatrach warszawskich: Polskim (1961–1969), Narodowym (1969–1974, 1982–1985), Rozmaitości (1974–1982). Od 1986 do śmierci był aktorem Teatru Kwadrat.

Czarne chmury – polski przygodowy serial telewizyjny z 1973 roku konwencji kostimumowej "płaszcza i szpady" wyprodukowany przez Telewizję Polską. Ślub – uroczystość zawarcia małżeństwa, podczas której strony składają przysięgę małżeńską w obecności świadków oraz zaproszonych gości.

Kariera ekranowa[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy trafił na ekran jako powstaniec w czarno-białym komediodramacie wojennym Andrzeja Munka Eroice (1957). Pierwszą większą rolę jednego z głównych bohaterów – Franka Sochę „Wyskrobka”, żołnierza I Armii Wojska Polskiego zagrał w dramacie wojennym Kazimierza Kutza Krzyżu Walecznych (1958). Potem wystąpił w roli Jaśka, adiutanta Hyrnego (Piotr Pawłowski) w wojennym dramacie psychologicznym Witolda Lesiewicza Kwietniu (1961). Przełomową rolą okazała się postać szeregowego Wacława Orzeszko w komedii wojennej Tadeusza Chmielewskiego Gdzie jest generał... (1963) u boku Elżbiety Czyżewskiej.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Prawdzie w oczy – film psychologiczno-obyczajowy z 1970 roku w reż. Bohdana Poręby. Zrealizowany w autentycznej scenerii huty Warszawa.

Był odtwórcą charakterystycznych drugoplanowych ról lub epizodycznych w kultowych realizacjach Stanisława Barei: laboranta Czerskiego w Kapitanie Sowie na tropie (1965), kierowcy ciężarówki w Niespotykanie spokojnym człowieku (1975) i trenera II klasy Wacława Jarząbka w klubie sportowym „Tęcza” podśpiewującego do szafy „łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu!” w Misiu (1980) oraz księgowego Tadeusza Kubiaka, żyjącego pod pantoflem żony śpiewaczki (Halina Kowalska) w serialu Alternatywy 4 (1983).

Marian Godlewski (ur. 24 marca 1895 w Warszawie, zm. 13 listopada 1982 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny, pedagog.Dłużnicy śmierci – polski dramat sensacyjny z 1985 roku w reż. Włodzimierza Gołaszewskiego. Ekranizacja opowiadania Macieja Zenona Bordowicza pt. Handlarze jabłek.

Grał w Teatrze Telewizji, w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka, Zygmunta Huebnera i Jerzego Antczaka. W serialu Czterej pancerni i pies (1969) wystąpił jako Józek Szawełło, bratanek Konstantego (Mieczysław Czechowicz), a w komedii wojennej Hieronima Przybyła Rzeczpospolita babska (1969) był hydraulikiem. Tadeusz Chmielewski zaangażował go do roli zaopatrzeniowca Zygmunta Bączyka z Sulęcic w Nie lubię poniedziałku (1971), a Sylwester Chęciński powierzył mu rolę milicjanta Frania, bratanka Kazimierza w Nie ma mocnych (1974). Wcielił się w postać wybuchowego i rygorystycznego Zenona Solskiego, ojca głównej bohaterki Kasi (Grażyna Błęcka-Kolska) w komedii Romana ZałuskiegoKogel-mogel (1988) i jej kontynuacji Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989). Od 1997 grał rolę dobrodusznego i sympatycznego listonosza Józefa Garlińskiego w serialu Złotopolscy.

Popielec – polski serial telewizyjny z 1982 roku zrealizowany na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem. Zrealizowany we wsi Wesoła przy współudziale jej mieszkańców. Znalazły się w nim także sceny kręcone w miejscowościach : Nozdrzec, Izdebki, Borek Stary ( Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej ), Blizne, gdzie w zabytkowym drewnianym kościele Wszystkich Świętych kręcono sceny religijne.Pokój 107 – polski serial komediowy w reżyserii Mirosława Dembińskiego wyprodukowany przez Telewizję Polską w 1997 roku. Fabuła przedstawia losy studentów, mieszkańców warszawskiego akademika.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Przed maturą poznał Bolesławę „Lesię”, z którą 6 października 1962 wziął ślub cywilny, a dwa tygodnie później ślub kościelny. Mieli bliźnięta - Piotra i Pawła (ur. 20 marca 1964). W 1977, jeden z synów, Paweł, w wieku trzynastu lat zapadł na zdrowiu i zmarł. Turek nikomu się nie zwierzał. Dopiero pod koniec życia swoją tajemnicę wyznał w rozmowie Krzysztofowi Lubczyńskiemu do jego książki Mieszanka filmowa. Rozmowy i szkice literackie.

e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.

W 1973 zdarł gardło, na strunach głosowych pojawiły się polipy i musiał poddać się operacji wycięcia migdałków. W lipcu 2009 przeszedł udar mózgu. Przez wiele miesięcy leżał w szpitalu. Aktor cierpiał też na choroby układu krążenia.

Zmarł 14 lutego 2010 w wieku 76 lat na białaczkę. Został pochowany 22 lutego 2010 w Kobyłce koło Warszawy.

Upamiętnienie[ | edytuj kod]

 • 22 czerwca 2015 w Kobyłce jedna z ulic została nazwana imieniem Jerzego Turka.
 • Jerzy Turek czas wolny spędzał na majsterkowaniu i łowieniu ryb. W 2008 został członkiem Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 29 w Kobyłce. Po jego śmierci, w 2010 zrzeszeni wędkarze zorganizowali na jego cześć pierwszą edycję Memoriału Wędkarskiego Jerzego Turka, w którym wzięło udział 58 wędkarzy, w tym przyjaciele i koledzy aktorzy: Andrzej Grabarczyk, Andrzej Kopiczyński, Grzegorz Wons, Paweł Wawrzecki i wielokrotny Mistrz Polski w wędkarstwie spławikowym Edmund Gutkiewicz.
 • Adam Stanisław Hanuszkiewicz (ur. 16 czerwca 1924 we Lwowie, zm. 4 grudnia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.Gustaw Teofil Holoubek (ur. 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zm. 6 marca 2008 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji, senator I kadencji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Doktor Murek – polski serial telewizyjny, będący adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Doktor Murek zredukowany (1936) oraz Drugie życie doktora Murka (1936).
  Droga - polski serial telewizyjny z 1973 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z Wiesławem Gołasem w głównej roli kierowcy PKS-u.
  Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach – czarno-biały polski wojenny film fabularny w reżyserii Andrzeja Munka z 1957 roku zrealizowany w Zespole Filmowym Kadr. Premiera miała miejsce 4 stycznia 1958 roku.
  Ballada o Januszku – polski serial dramatyczny w reżyserii Henryka Bielskiego, na podstawie książki Sławomira Łubińskiego pod tym samym tytułem.
  Nie ma mocnych – polski film fabularny, druga część filmowej trylogii Sami swoi, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
  Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.

  Reklama