• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jerzy Myrcha

  Przeczytaj także...
  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego (RZAWP) jest instytucją o charakterze teatru muzycznego popularyzującą tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Zespół uczestniczy w uroczystościach państwowych zapewniając oprawę artystyczną rocznic historycznych i patriotycznych jak również prezentuje w kraju i za granicą różnorodne koncerty, widowiska i spektakle artystyczne. RZAWP wykonuje pieśni patriotyczne, historyczne, religijne oraz posiada bogaty repertuar operowy, operetkowy i musicalowy.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Odznaczenia prywatne w Polsce - odznaczenia nadawane przez stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne, osoby prywatne. Pełnią podobną funkcję do odznaczeń państwowych lub resortowych, są natomiast społecznymi wyrazami uznania dla danej osoby czy instytucji. Nie są objęte zasadami precedencji. Ich noszenie nie jest w Polsce regulowane ustawowo. Należą do nich m.in.:

  Jerzy Myrcha, znany również jako Jerzy Myrcha-Karpiński, (ur. 6 marca 1933 w Siedlcach, zm. 14 listopada 2003 w Warszawie) – polski działacz społeczny, pieśniarz, autor i kompozytor.

  Założyciel Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego, założyciel Warszawskiego Zespołu Artystycznego "Vars Cantabile" oraz Warszawskiego Zespołu Artystycznego „Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego.

  Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę artystyczną zaczynał jako chórzysta, następnie solista, w Zespole Warszawskim „Starówka”, Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego oraz w Towarzystwie Śpiewaczym "Harfa". W roku 1990 założył Warszawski Zespół Artystyczny "Vars Cantabile" pod dyr. A. Janaszka, a w 1993 r. Warszawski Zespół Artystyczny „Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego. Będąc kierownikiem artystycznym i solistą, propagował głównie utwory historyczno-patriotyczne. Był autorem i kompozytorem pieśni wykonywanych przez chóry „Vars Cantabile” i „Polonia”. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat posła na Sejm w okręgu warszawskim z listy Krajowego Porozumienia Emerytów i Rencistów.

  Polonia Mater Nostra Est (Polska Jest Naszą Matką) – polskie odznaczenie prywatne przeznaczone dla Polaków i obcokrajowców oraz dla organizacji za specjalne zasługi dla Narodu i Państwa Polskiego. Istnieje od 1995 r., nadawane jest przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego, działającą od 1991 r.. Pomysłodawcą i inicjatorem Fundacji i tego odznaczenia był Jerzy Myrcha.Krajowe Porozumienie Emerytów i Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (KPEiR RP) – polska partia polityczna założona 13 lipca 1997, jako konkurencyjne ugrupowanie dla (związanej z SLD) Krajowej Partii Emerytów i Rencistów (KPEiR) w wyborach parlamentarnych w 1997.

  W 1991 r. z inicjatywy Jerzego Myrchy powstała Społeczna Fundacja Pamięci Narodu Polskiego, a cztery lata później, akcja honorowania Polaków i Przyjaciół Polski Społeczno-Narodowym Orderem Polonia Mater Nostra Est, za szczególne zasługi dla Narodu i Państwa Polskiego.

  Do śmierci pełnił funkcję dyrektora generalnego „Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego” oraz kierownika artystycznego Warszawskiego Zespołu Artystycznego „Polonia”. Zmarł w przeddzień koncertu z okazji Święta Niepodległości Polski, który sam przygotowywał. Na pogrzebie żegnali go m.in.: chór „Polonia”, zarząd Fundacji, kombatanckie poczty sztandarowe, przedstawiciele zarządu Mazowsza, organizacji społecznych i kulturalnych. Został pochowany na Warszawskim Cmentarzu Północnym. Pośmiertnie został kawalerem prywatnego odznaczenia pod nazwą Polonia Mater Nostra Est, którego był pomysłodawcą.

  Społeczna Fundacja Pamięci Narodu Polskiego (www.fundacjapnp.pl) jest organizacją pozarządową o charakterze historyczno-patriotycznym, której ideą, celem i zadaniem jest: poszanowanie historii, kultury i tradycji Narodu Polskiego; upamiętnianie miejsc i wydarzeń historycznych oraz ich bohaterów; służba czasom współczesnym i przyszłym. Fundacja została zarejestrowana w Rejonowym Sądzie Rejestrowym Warszawy 14 kwietnia 1991 r. pod nr. 1362, uzyskując osobowość prawną. Pomysłodawcą i inicjatorem był mgr Jerzy Myrcha (dyrektor generalny Fundacji do śmierci w listopadzie 2003 r.). Obecnie prezesem Fundacji jest historyk Lucyna Kulińska.Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wydarzenia - Koncert Adwentowy Warszawskiego Chóru Polonia - Kulturalna Warszawa, www.kulturalna.warszawa.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  2. Wybory 1997. pkw.gov.pl. [dostęp 2019-09-24].
  3. Jan Herman: O istocie prywatyzacji :: Studio Opinii
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Obchodzone w II RP, formalnie świętem państwowym ustanowione w 1937, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
  Okręg wyborczy nr 1 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1993–2001) obejmował Miasto Stołeczne Warszawę (województwo warszawskie). W ówczesnym kształcie został utworzony w 1993. Wybieranych było w nim 17 posłów w systemie proporcjonalnym.
  14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.
  Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie – jeden z większych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha położony na Młocinach i na Wólce Węglowej w dzielnicy Bielany.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Warszawski Chór ”Polonia” im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał w 1993. Założycielem i pierwszym dyrektorem artystycznym chóru był Jerzy Myrcha-Karpiński. Od stycznia 2002 roku do grudnia 2012 r. dyrygentem chóru był Wiesław Jeleń. Od listopada 2012 r. chór pracuje pod batutą Zuzanny Falkowskiej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.733 sek.