Jerzy Burski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Józef Burski [właściwe: Fryderyk Wilhelm Burski], ps. Jastrzębiec (ur. 31 marca 1914 w Pierławkach, zm. 23 czerwca 1979 w Olsztynie) – polski działacz polityczny, zastępcą pełnomocnika rządu RP na okręg mazurski (1945–1946), poseł do Krajowej Rady Narodowej (1944–1947).

Cmentarz Komunalny w Olsztynie – cmentarz położony w Olsztynie przy ulicy Poprzecznej, na osiedlu Podleśna. Od strony wschodniej do nekropolii przylega Jezioro Pereszkowo.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn Fryderyka i Wilhelminy z domu Falkus. Urodził się w rodzinie polskich Mazurów na Działdowszczyźnie. W 1934 ukończył seminarium nauczycielskie w Działdowie oraz szkołę dla podchorążych w Częstochowie. Został skierowany do pracy pedagogicznej na Wołyniu. Później uczył m.in. w Uzdowie na Mazurach. W 1935 znalazł się wśród założycieli Związku Mazurów w RP. W czasie II wojny światowej przebywał w Ełku, na Lubelszczyźnie i w Warszawie. W 1943 reaktywował Związek Mazurów w RP. Współzakładał Instytut Mazurski działający w okupowanej Warszawie. Po wyzwoleniu w 1944 zatrudniony w PKWN, w resorcie administracji publicznej w Lublinie. Sprawował mandat posła do Krajowej Rady Narodowej z ramienia Stronnictwa Ludowego „Wola Ludu” i SL. W marcu 1945 został zastępcą pełnomocnika rządu RP na okręg mazurski. W tym czasie sprawował funkcję przewodniczącego Okręgowego Komitetu Narodowościowego. Był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Stronnictwa Ludowego w Olsztynie. Współredagował gazetę ludową „Głos Ziemi”. W kwietniu 1946 osiadł w Pasymiu, gdzie sprawował m.in. funkcje przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej, prezesa GS i sekretarza Komitetu Gminnego PZPR w Pasymiu. W 1948 przez 3 miesiące przebywał w obozie pracy za rzekome nadużycia finansowe podczas sprawowania urzędu przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej w Pasymiu. W 1949 przez 6 miesięcy przebywał w areszcie prewencyjnym w Szczytnie w związku z tymi samymi zarzutami. Od kwietnia 1947 w Polskiej Partii Robotniczej; od grudnia 1948 w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wydalony z PZPR w kwietniu 1949. Przywrócony do praw członka PZPR w październiku 1956. W okresie od grudnia 1956 do marca 1958 członek plenum KW PZPR w Olsztynie i egzekutywy KW PZPR w Olsztynie. Wieloletni Prezes GS „Samopomoc Chłopska” w Pasymiu. Pracownik Polskich Zakładów Zbożowych.

Leszek Cezary Belzyt (ur. 27 sierpnia 1958 w Warszawie) – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego, poeta. Okręg mazurski (IV) (okręg Prusy Wschodnie) – jednostka administracyjna istniejąca na zajętych przez Polskę ziemiach byłych Prus Wschodnich i Zachodnich w latach 1945–1946.

Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Olsztynie (kw. 1 rząd 2 grób 2/3).

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Oracki, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Instytut Wydawniczy „Pax”, Warszawa 1983
 • Agnieszka Wróblewska, Zgoda na wyjazd, Warszawa 1989
 • Leszek Belzyt, Między Polską a Niemcami: weryfikacja narodowościowa i jej następstwa na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1945–1960, Toruń 1996
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Stronnictwo Ludowe (SL) – prokomunistyczna partia chłopska utworzona w dniach 17–18 września 1944 w Lublinie. Powołana z inicjatywy PPR jako przeciwwaga dla działającego w ramach Polskiego Państwa Podziemnego konspiracyjnego Stronnictwa Ludowego „Roch”, będącego kontynuacją przedwojennego Stronnictwa Ludowego. Organem prasowym partii był tygodnik „Zielony Sztandar”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
  Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.
  Pierławki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Działdowo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ciechanowskiego.
  Powiat nidzicki – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nidzica.
  Działdowo (niem. Soldau, prus. Saldawa) – miasto i gmina w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim.

  Reklama