Jerry Yang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerry Chih-Yuan Yang (chiń. 楊致遠; pinyin Yáng Zhìyuǎn; ur. 6 listopada 1968 w Tajpej) – amerykański inżynier tajwańskiego pochodzenia, współtwórca (z Davidem Filo) portalu Yahoo! i jego były dyrektor do 2012 r.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. David Filo (urodzony w 1966 r. w Wisconsin) - amerykański biznesmen. Współzałożyciel, wraz z Jerrym Yangiem, serwisu internetowego Yahoo!.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodzony na Tajwanie. W 1978 r. przeniósł się do Kalifornii ze swoją mamą i bratem. Jego ojciec zmarł, kiedy Jerry Yang miał dwa lata. Ukończył studia z zakresu inżynierii elektrycznej na uniwersytecie Stanforda, gdzie został członkiem bractwa Phi Kappa Psi.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Kariera[ | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów, w kwietniu 1994, wraz z Davidem Filo założył portal nazwany Jerry’s Guide to the World Wide Web. Potem nazwę zmieniono na Yahoo!. Stał się on bardzo popularny, Yang i Filo w kwietniu 1995 utworzyli Yahoo! Inc.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Yang poślubił Akiko Yamazaki w Kostaryce.

Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

Majątek Yanga w postaci akcji portalu był wart w 1999 r. 9 mld USD.

Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Tajpej (chiń.: 台北 lub 臺北; pinyin: Táibĕi; pe̍h-ōe-jī: Tâi-pak) – stolica Republiki Chińskiej (Tajwanu). Położona w północnej części wyspy nad rzeką Danshui He. Posiada status miasta wydzielonego. W 2010 roku miasto liczyło 2 618 772 mieszkańców.

Reklama