Jeremiah Horrocks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeremiah Horrocks przeprowadza pierwszą obserwację tranzytu Wenus w 1639 roku.

Jeremiah Horrocks (ur. ok. 1617 w Toxteth Park w hrabstwie Merseyside, zm. 3 stycznia 1641 tamże) – angielski astronom i duchowny.

The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

W latach 1632–1635 Jeremiah Horrocks pobierał nauki w College’u Emmanuela Uniwersytetu w Cambridge. Później podjął pracę nauczyciela domowego w miasteczku Toxteth Park obecnie należącym do Liverpoolu oraz w Hoole w hrabstwie Lancashire. W Hoole w 1639 roku objął parafię.

Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.Much Hoole – wieś w Anglii, w hrabstwie Lancashire, w dystrykcie South Ribble. Leży 46 km na północny zachód od miasta Manchester i 304 km na północny zachód od Londynu.

Samodzielnie zaznajamiał się z podstawowymi pracami astronomicznymi, począwszy od starożytności aż do czasów jemu współczesnych. Był gorliwym obserwatorem zjawisk astronomicznych dbającym z największą dokładnością o wyniki pomiarów. Opierając się na trzech prawach Keplera wykonał drobne zmiany w elementach orbit planet, zwłaszcza Wenus. Wyprzedzając swoją epokę uważał, że planety przyciągają się nawzajem oraz oddziałują grawitacyjnie, także ze Słońcem, które jednak ze względu na swoją dużą masę pozostaje nieruchome.

Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.Jan Heweliusz, łac. Johannes Hevelius, niem. Johann Hewelcke, inne formy nazwiska: Hewel, Hewelke, Höfelcke, Hövellius, Höwelcke (ur. 28 stycznia 1611 w Gdańsku, zm. 28 stycznia 1687 tamże) – gdański astronom, matematyk i konstruktor instrumentów naukowych.

Korekcja Tablic rudolfińskich opracowanych przez Johannesa Keplera pozwoliły Jeremiahowi Horrocksowi przewidzieć moment przejścia Wenus przed tarczą Słońca w 1639 roku. Zjawisko to obserwował wspólnie ze swoim przyjacielem Williamem Crabtreem, stając się w ten sposób pierwszym astronomem obserwującym tranzyt Wenus. W niedzielę 24 listopada (4 grudnia nowego stylu) na podstawie wyliczonej przez siebie efemerydy zmierzył średnicę kątową Wenus poprzez rzut obrazu Słońca na ekran. Opis zaobserwowanego zjawiska zawarł w krótkim traktacie, który został wydany po jego śmierci przez Jana Heweliusza w 1662 roku.

Toxteth – dzielnica w Anglii, w Merseyside, w dystrykcie Liverpool. Toxteth jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Stochestede.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Prace Jeremiaha Horrocksa zostały wydane dopiero w latach 1672–1673 przez Królewskie Towarzystwo Londyńskie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Horrocks Jeremiah, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-12-16].
 2. Nicholas Kollerstrom. William Crabtree's Venus transit observation. „Proceedings of the International Astronomical Union”. 2004 (IAUC196), s. 34-40, czerwiec 2004. DOI: 10.1017/S1743921305001249 (ang.). 

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać John J. O'Connor; Edmund F. Robertson: Jeremiah Horrocks w MacTutor History of Mathematics archive (ang.) [dostęp 2021-10-24].
 • Tadeusz Zbigniew Dworak: Jeremiah Horrocks (1618-1641). W: Urania – Postępy Astronomii 6/2009 [on-line]. [dostęp 2014-08-01].
 • Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.
  Urania – Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.

  Reklama