Jeppe Tranholm-Mikkelsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jeppe Tranholm-Mikkelsen (ur. 30 października 1962 w Adenie) – duński dyplomata, ambasador w Chinach i przy Unii Europejskiej, sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej w kadencjach 2015–2020 i 2020–2025.

Uniwersytet Aarhus (łac. Universitas Aarhusiensis; duń. Aarhus Universitet; ang. Aarhus University) – uczelnia założona w 1928 roku jako Universitetsundervisningen i Jylland (Uniwersytet Nauczania w Jutlandii).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kształcił się w Aalborg Katedralskole. W 1990 uzyskał magisterium ze stosunków międzynarodowych w London School of Economics, a w 1992 ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie w Aarhus.

Zawodowo związany z duńską dyplomacją. W 1992 został kierownikiem działu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1995 przeszedł do stałego przedstawicielstwa Danii przy Unii Europejskiej jako sekretarz ambasady. Po powrocie do kraju w 1998 objął stanowisko doradcy w urzędzie premiera, a w 2001 został dyrektorem departamentu w MSZ. W tym samym roku powołany na szefa doradców premiera do spraw europejskich. Od 1993 w randze ambasadora był zastępcą stałego przedstawiciela Danii przy UE. W 2007 został ambasadorem w Chińskiej Republice Ludowej, a w 2010 stałym przedstawicielem Danii przy Unii Europejskiej.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

W 2015 i 2020 powoływany na sekretarza generalnego Rady Unii Europejskiej na kolejne pięcioletnie kadencje.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Blå bog på Jeppe Tranholm-Mikkelsen (duń.). bt.dk, 18 lutego 2016. [dostęp 2017-03-12].
  2. Jeppe Tranholm-Mikkelsen. consilium.europa.eu. [dostęp 2021-01-12].
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Reklama