• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jennifer Aniston  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Telly Savalas, właśc. Aristotelis Savalas (ur. 21 stycznia 1922 w Garden City, zm. 22 stycznia 1994 w Universal City) – amerykański aktor filmowy pochodzenia greckiego; niezapomniany odtwórca roli porucznika Kojaka w popularnym serialu telewizyjnym z lat 70. Nominowany do nagrody Oscara za drugoplanową rolę w filmie Ptasznik z Alcatraz (1962; reż. John Frankenheimer).Owen Cunningham Wilson (ur. 18 listopada 1968 roku w Dallas, w stanie Teksas) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

  Jennifer Joanna Aniston (ur. 11 lutego 1969 w Sherman Oaks) – amerykańska aktorka i producentka filmowa. Sławę zdobyła dzięki roli Rachel Green w sitcomie Przyjaciele, za którą wyróżniona została Emmy i Złotym Globem. Występowała w wielu hollywoodzkich produkcjach, głównie komediach.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Szkoła Fiorello H. LaGuardia, do której uczęszczała Aniston

  Aniston urodziła się w Sherman Oaks, dzielnicy Los Angeles, jako córka aktorskiej pary Johna Anistona i Nancy Dow. Ojciec Aniston, imigrant z Grecji, grywał w popularnych operach mydlanych takich jak Dni naszego życia, Search for Tomorrow czy Love of Life. Matka Aniston urodziła się w Nowym Jorku, jej dziadek był włoskim imigrantem. Inni wstępni matki wywodzą się ze Szkocji, Irlandii i w niewielkiej liczbie z Grecji. Ma dwóch przyrodnich braci, Johna i Alexa. Jej ojcem chrzestnym był najlepszy przyjaciel jej ojca, Telly Savalas.

  Stowarzyszenie Aktorów Filmowych / Gildia Aktorów Amerykańskich / Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild, SAG) – związek zawodowy zrzeszający około 120 tys. amerykańskich aktorów. Od 1995 związek przyznaje corocznie własne nagrody (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych).Szefowie wrogowie (ang. Horrible Bosses) – amerykański film fabularny (czarna komedia) z 2011 roku w reżyserii Setha Gordona.

  Jako dziecko spędziła wraz z rodziną rok w Grecji, skąd pochodzi jej ojciec. W późniejszym czasie rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie Aniston uczęszczała najpierw do Szkoły Rudolfa Steinera, a później do Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts na Manhattanie. Po ukończeniu szkoły występowała w offbroadwayowskich sztukach, takich jak For Dear Life, czy Checker’s Grave. Jednocześnie dorabiała na utrzymanie pracując na pół etatu w telemarketingu oraz jako kurier rowerowy i kelnerka. W 1989 roku Aniston powróciła do Los Angeles.

  Tak to się teraz robi (ang. The Switch, 2010) – amerykański film. Komedia romantyczna w reżyserii Josha Gordona i Willa Specka w rolach głównych Jennifer Aniston i Jason Bateman. Film został zrealizowany na podstawie opowiadania pt. Baster Jeffreya Eugenidesa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jennifer Aniston (2008)

  Po przeprowadzce do Hollywood Aniston otrzymała pierwsze małe role w serialu telewizyjnym Molloy i filmie Camp Cucamonga. Wystąpiła także w Ferris Bueller, Quantum Leap, Herman’s Head i szeregu innych, nie cieszących się specjalnym powodzeniem produkcji. W 1992 roku zagrała jedną z głównych ról w niskobudżetowym horrorze fantasy Karzeł (Leprechaun), film ten otrzymał jednak bardzo słabe recenzje i Aniston zaczęła zastanawiać się nad zmianą zawodu. Postanowiła jednak jeszcze raz spróbować szczęścia i wystąpić w castingu do planowanego przez NBC sitcomu Przyjaciele. Początkowo otrzymała rolę Moniki Geller, producenci doszli jednak do wniosku, że Courteney Cox bardziej pasuje do tej postaci i Aniston otrzymała rolę Rachel Green. Popularność Przyjaciół znacznie przerosła oczekiwania producentów, zdobywając popularność i status serii kultowej na całym świecie. Fryzura, którą nosiła Aniston w pierwszych częściach sitcomu, otrzymała nazwę „Rachel’s cut” i była kopiowana przez wiele kobiet. W latach 1994–2004 NBC wyprodukowało dziesięć części Przyjaciół, gaże płacone aktorom w ostatniej części sitcomu wynosiły milion dolarów za odcinek i weszły do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższe gaże płacone aktorom telewizyjnym.

  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.

  Aniston zaczęła występować również na dużym ekranie i zdobyła pozytywne recenzje za występ w filmie Moja miłość (1998) i niskobudżetowej produkcji Życiowe rozterki (2002). Jej pierwszym kasowym hitem był Bruce Wszechmogący (2003), w którym zagrała u boku Jima Carreya. Nadchodzi Polly (2004), w którym jej partnerem był Ben Stiller, również cieszył się dużą popularnością. W 2005 roku Aniston próbowała bez powodzenia wykazać się w poważnej roli, występując w thrillerze Wykolejony. Po tej porażce powróciła do ról komediowych, występując w kasowych hitach Z ust do ust (2005) i Sztuka zrywania (2006).

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Jim Carrey, właśc. James Eugene Carrey (ur. 17 stycznia 1962 w Newmarket) – kanadyjsko-amerykański aktor i komik filmowy.

  W święta Bożego Narodzenia 2008 roku trafiła do kin komedia Marley & Ja, w której Aniston występuje u boku Owena Wilsona. W lutym 2009 miała premierę następna komedia z Aniston, Kobiety pragną bardziej, i pomimo podzielonych opinii uplasowała się na pierwszym miejscu kinowej listy przebojów.

  Wraz z Bradem Pittem i Bradem Greyem Aniston założyła firmę „Plan B Entertainment”, która była współproducentem filmów Troja, Charlie i fabryka czekolady i Infiltracja. Po rozwodzie z Pittem w 2005 roku Aniston sprzedała swoje udziały w firmie. W 2008 roku Aniston i Kristin Hahn założyły Echo Films.

  Szefowie wrogowie 2 (ang. Horrible Bosses 2) – amerykański komediowy z 2014 roku będący kontynuacją filmu Szefowie wrogowie z 2011 roku. John Aniston, właściwie Yannis Anastassakis (ur. 24 lipca 1933 roku na Krecie) - amerykański aktor, o greckich korzeniach, grający w operach mydlanych, ojciec aktorki Jennifer Aniston.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Rezydencja Jennifer Aniston i Brada Pitta

  Jennifer Aniston spotykała się z muzykiem Adamem Duritzem, była także zaręczona z aktorem Tatem Donovanem. W maju 1998, Aniston zaczęła spotykać się z aktorem Bradem Pittem. 29 lipca 2000 roku para pobrała się na prywatnej ceremonii w Malibu. Kilka lat po ślubie byli uznawani za idealne małżeństwo w Hollywood. Jednakże 6 stycznia 2005 ogłosili separację. Pitt i Aniston byli wielokrotnie widywani podczas separacji. Pojawili się razem nawet na 36 urodzinach aktorki. Ostatecznie 25 marca 2005 Aniston złożyła pozew rozwodowy. 2 października 2005 sprawa została sfinalizowana. Aktorka wielokrotnie mówiła, że nie żałuje związku z Pittem. Jako główną przyczynę rozwodu podaje się romans Pitta z Angeliną Jolie w trakcie prac do filmu Pan i Pani Smith. Choć Pitt zapewnia, że nigdy nie zdradzał byłej żony i związek z Jolie rozpoczął po rozstaniu z Aniston, Jolie przyznała się otwarcie do romansu, choć wcześniej temu zaprzeczała.

  Charlie i fabryka czekolady (ang. Charlie and the Chocolate Factory) – amerykańsko-brytyjski film fabularny z 2005 roku. Jest to druga ekranizacja książki Roalda Dahla.Wykolejony (ang. Derailed) – amerykański film fabularny (dramat) wyreżyserowany przez Mikaela Hafstroma na postawie powieści Jamesa Siegela o tym samym tytule.

  W 2006 roku Aniston spotykała się z aktorem Vince’em Vaughnem, który był jej partnerem w komedii Sztuka zrywania. Po niecałym roku para rozstała się, pozostając w zadeklarowanej w przyjaźni. Aktorce przypisywano również krótki romans z brytyjskim modelem Paulem Scaulforem. W kwietniu 2008 Aniston rozpoczęła kontrowersyjny i pilnie śledzony przez prasę romans z muzykiem Johnem Mayerem. Pomimo że Aniston i Mayer rozstali się na krótko w 2008 roku, to oboje potwierdzali w licznych wywiadach aktualność związku. Przy wręczeniu Oscarów w lutym 2009 roku Aniston i Mayer wystąpili po raz pierwszy oficjalnie jako para. Wystąpienie z Mayerem było dla Aniston pierwszym oficjalnym wystąpieniem z nowym partnerem od czasu rozwodu z Pittem w 2005 roku. Dwa tygodnie później Mayer i Aniston ponownie się rozstali.

  Pan i Pani Smith (oryg. tytuł w jęz. ang. Mr. & Mrs. Smith) – komedia sensacyjna produkcji amerykańskiej. Film wyreżyserował Doug Liman, scenariusz napisali Simon Kinberg oraz Jez Butterworth. Premiera na świecie odbyła się 7 czerwca 2005 roku, a w Polsce 5 sierpnia 2005 roku.William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.

  Została matką chrzestną Coco Riley, córki Courteney Cox, z którą występowała w serialu Przyjaciele.

  5 sierpnia 2015 roku poślubiła aktora Justina Therouxa. 15 lutego 2018 roku, po dwóch i pół roku małżeństwa, ogłosili separację.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Troja – film fabularny z 2004 roku będący adaptacją Iliady Homera z dodatkowymi wątkami zaczerpniętymi z Odysei oraz Eneidy Wergiliusza.
  Z ust do ust – amerykański, komediowy film fabularny z 2005 roku, w reżyserii Roba Reinera z Jennifer Aniston i Kevinem Costnerem w rolach głównych.
  Dorwać byłą (tytuł oryg. The Bounty Hunter) – amerykańska komedia romantyczna z 2010 roku w reżyserii Andy’ego Tennanta.
  People’s Choice Award – nagroda wyróżniająca osobistości i osiągnięcia w kulturze masowej. Wręczana od 1975, bazująca na wynikach badań instytutu badania opinii publicznej Gallup Poll. W 2005 po raz pierwszy możliwe było oddawanie głosu poprzez Internet.
  Monica Elizabeth Geller-Bing (ur. 22 marca 1969) – fikcyjna postać z serialu Przyjaciele (Friends, 1994-2004). Postać była odtwarzana przez aktorkę Courteney Cox.
  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.187 sek.