• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Retimno

  Przeczytaj także...
  Retimno (gr. Δήμος Ρεθύμνης, Dimos Retimnis) – gmina w Grecji, na Krecie, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Retimno. Siedzibą gminy jest Retimno. W 2011 roku liczyła 55 525 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Arkadi, Lapa, Nikiforos Fokas i Retimno.Gmina Amari (gr. Δήμος Αμαρίου, Dimos Amariu) – jednostka administracyjna w Grecji, na Krecie. W 2011 roku liczyła 5915 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Ajia Fotini.
  Gmina Anoja (gr. Δήμος Ανωγείων, Dimos Anojion) – jednostka administracyjna w Grecji, na Krecie. W 2011 roku liczyła 2379 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Anoja.

  Jednostka regionalna Retimno (gr. Περιφερειακή ενότητα Ρεθύμνου, Periferiaki enotita Retimnu) – jednostka administracyjna w Grecji, na Krecie, utworzona 1 stycznia 2011 roku.

  Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Gmina Milopotamos (gr. Δήμος Μυλοποτάμου, Dimos Milopotamu) – jednostka administracyjna w Grecji, na Krecie. W 2011 roku liczyła 14 363 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Perama.
 • Ajos Wasilios (2),
 • Amari (3),
 • Anoja (4),
 • Milopotamos (5),
 • Retimno (1).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1]
  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Gmina Ajos Wasilios (gr. Δήμος Αγίου Βασιλείου, Dimos Ajiu Wasiliu) – jednostka administracyjna w Grecji, na Krecie. W 2011 roku liczyła 7427 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Spili.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.772 sek.