• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Mesenia

  Przeczytaj także...
  Ditiki Mani (gr. Δήμος Δυτικής Μάνης, Dimos Ditikis Manis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Mesenia. Siedzibą gminy jest Kardamili. W 2011 roku liczyła 6945 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Awia i Lefktro.Gmina Pylos-Nestoras (nwgr.: Δήμος Πύλου-Νέστορος) – jednostka administracyjna Grecji, w regionie Peloponez.
  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Jednostka regionalna Mesenia (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Μεσσηνίας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Trifilia (gr. Δήμος Τριφυλίας, Dimos Trifilias) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Mesenia. Siedzibą gminy jest Kiparisia. W 2011 roku liczyła 27 373 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Aetos, Awlaonas, Gargaliani, Kiparisia i Filitra oraz wspólnoty Tripila.Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Mesini (gr. Δήμος Μεσσήνης, Dimos Mesinis) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Mesenia. Siedzibą gminy jest Mesini. W 2011 roku liczyła 23 482 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Epia, Andrusa, Aristomenis, Wufrades, Itomi, Mesini i Petalidi oraz wspólnoty Trikorfo.Kalamata (gr. Δήμος Καλαμάτας, Dimos Kalamatas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Mesenia. Siedzibą gminy jest Kalamata. W 2011 roku liczyła 69 849 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Aris, Arfara, Turia i Kalamata.
 • Kalamata (1),
 • Ditiki Mani (2),
 • Mesini (3),
 • Ichalia (4),
 • Pylos-Nestoras (5),
 • Trifilia (6).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1].
  Ichalia (gr. Δήμος Οιχαλίας, Dimos Ichalias) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Mesenia. Siedzibą gminy jest Meligalas. W 2011 roku liczyła 11 228 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Andania, Dorio, Ira, Meligalas i Ichalia.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.003 sek.