Jednostka regionalna Larisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednostka regionalna Larisa (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Λάρισας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Elasona (gr. Δήμος Ελασσόνας, Dimos Elasonas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Larisa. W 2011 roku liczyła 32 121 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Antichasia, Elasona, Liwadi, Olimbos, Potamia i Sarandaporo oraz wspólnot: Werdikusa, Karia i Tsaritsani. Siedzibą gminy jest Elasona.

W skład jednostki wchodzą gminy:

 • Aja (2),
 • Elasona (3),
 • Farsala (7),
 • Kileler (4),
 • Larisa (1),
 • Tembi (5),
 • Tirnawos (6).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, decyzja nr 45892, [1]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tembi (gr. Δήμος Τεμπών, Dimos Tembon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Larisa. W 2011 roku liczyła 13 712 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Goni, Kato Olimbos, Makrichori i Nesonas oraz wspólnoty Ambelakia. Siedzibą gminy jest Makrichori, a historyczną siedzibą jest Ambelakia.
  Tirnawos (gr. Δήμος Τυρνάβου, Dimos Tirnawu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Larisa. W 2011 roku liczyła 25 032 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Tirnawos i Ambelonas. Siedzibą gminy jest Tirnawos.
  Farsala (gr. Δήμος Φαρσάλων, Dimos Farsalon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Larisa. W 2011 roku liczyła 18 545 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Enipeas, Nartaki, Polidamio i Farsala. Siedzibą gminy jest Farsala.
  Aja (gr. Δήμος Αγιάς, Dimos Ajas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Larisa. W 2011 roku liczyła 11 470 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Aja, Ewrimeni, Lakieria i Meliwia. Siedzibą gminy jest Aja.

  Reklama