Jednostka regionalna Karditsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednostka regionalna Karditsa (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Καρδίτσας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

Karditsa (gr. Δήμος Καρδίτσας, Dimos Karditsas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Karditsa. W 2011 roku liczyła 56 747 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Karditsa, Kambos, Itamos, Mitropoli i Kalifoni. Siedzibą gminy jest Karditsa.Muzaki (gr. Δήμος Μουζακίου, Dimos Muzakiu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Karditsa. W 2011 roku liczyła 13 122 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Muzaki, Pamisos i Itomi. Siedzibą gminy jest Muzaki.

W skład jednostki wchodzą gminy:

 • Arjitea (2),
 • Karditsa (1),
 • Limni Plastira (3),
 • Muzaki (4),
 • Palamas (5),
 • Sofades (6).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, decyzja nr 45892, [1]
  Warto wiedzieć że... beta

  Palamas (gr. Δήμος Παλαμά, Dimos Palama) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Karditsa. W 2011 roku liczyła 16 726 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Palamas, Filo i Selani. Siedzibą gminy jest Palamas.
  Sofades (gr. Δήμος Σοφάδων, Dimos Sofadon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Tesalia-Grecja Środkowa, w regionie Tesalia, w jednostce regionalnej Karditsa. W 2011 roku liczyła 18 864 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Sofades, Arni, Pendini, Tamasi i Menelaida. Siedzibą gminy jest Sofades.
  Region Tesalia (nwgr. Θεσσαλία, trl. Thessalía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w środkowej części kraju. Obejmuje swoim obszarem krainę historyczną Tesalia oraz część archipelagu Sporadów. Region graniczy od zachodu z regionem Epir, od północy z regionem Macedonia Zachodnia i regionem Macedonia Środkowa zaś od południa z regionem Grecja Środkowa. Od wschodu część lądową regionu ogranicza Morze Egejskie, przez które graniczy on z regionem Wyspy Egejskie Północne.

  Reklama