• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Kalimnos

  Przeczytaj także...
  Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Kalimnos (gr. Δήμος Καλυμνίων, Dimos Kalimnion) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Kalimnos. Siedzibą gminy jest Kalimnos. W 2011 roku liczyła 16 179 mieszkańców.

  Jednostka regionalna Kalimnos (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Καλύμνου) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Astipalea (gr. Δήμος Αστυπάλαιας, Dimos Astipaleas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Astipalea. Siedzibą gminy jest Astipalea. W 2011 roku liczyła 1334 mieszkańców.

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Patmos (gr. Δήμος Πάτμου, Dimos Patmu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Patmos. Siedzibą gminy jest Patmos. W 2011 roku liczyła 3047 mieszkańców.Lipsi (gr. Δήμος Λειψών, Dimos Lipson) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos. W jej skład wchodzi wyspa Lipsi i niezamieszkała wyspa Frangos. Siedzibą gminy jest Lipsi. W 2011 roku liczyła 790 mieszkańców.
 • Agatonisi (2),
 • Astipalea (3),
 • Kalimnos (4),
 • Lipsi (8),
 • Leros (9),
 • Patmos (12).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, decyzja nr 45892, [1]
  Leros (gr. Δήμος Λέρου, Dimos Leru) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Leros. Siedzibą gminy jest Aja Marina. W 2011 roku liczyła 7917 mieszkańców.Agatonisi (gr. Δήμος Αγαθονησίου, Dimos Agatonisiu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos. W jej skład wchodzi między innymi wyspa Agatonisi. Siedzibą gminy jest Megalo Chorio. W 2011 roku liczyła 185 mieszkańców.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.191 sek.