Jednostka regionalna Eurytania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednostka regionalna Eurytania (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Ευρυτανίας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Region Grecja Środkowa (nwgr. Στερεά Ελλάδα, trl. Stereá Elláda) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w centralnej części kraju, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Obejmuje swoim obszarem krainę historyczną Grecja Środkowa z wyłączeniem jej zachodniej części. Do regionu przynależy również duża wyspa Eubea u jego wschodnich wybrzeży. Region graniczy od południowego wschodu z regionem Attyka, od północy z regionem Tesalia, od zachodu z Grecją Zachodnią. Od południa ograniczony jest Zatoką Koryncką, od wschodu Morzem Egejskim.
Gminy w Eurytanii

W skład jednostki wchodzą gminy: 1. Karpenisi 2. Agrafa

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Eurytania
 • Nomos Eurytania
 • Podział administracyjny Grecji
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, decyzja nr 45892, [1]
  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Grecji – Grecja od 1 stycznia 2011 roku podzielona jest na jednostki administracyjne trzech poziomów: 7 administracji (αποκεντρωμένη διοίκηση – apokendromeni diikisi), które dzielą się na 13 regionów (περιφέρεια – periferia) podzielonych następnie na 325 gmin (δήμος – dimos).
  Eurytania (gr. Ευρυτανία) - kraina historyczna w Grecji, współcześnie prefektura (nomos) w regionie administracyjnym Grecja Środkowa, ze stolicą w mieście Karpenisi. Graniczy od wschodu z prefekturą Ftiotyda (także w regionie Grecja Środkowa), od południa i zachodu z Etolią i Akarnanią (region Grecja Zachodnia), od wschodu i północnego wschodu z prefekturą Karditsa (region Tesalia), a od północnego zachodu z Artą w regionie Epir. Powierzchnia prefektury Eurytania wynosi 1867 km². W 2005 roku mieszkało tu 34855 osób.

  Reklama