Jednostka regionalna Etolia-Akarnania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednostka regionalna Etolia-Akarnania (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Αιτωλοακαρνανίας) – jednostka terytorialna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011 w wyniku przyjęcia nowego podziału administracyjnego kraju.

Ksiromero (gr. Δήμος Ξηρομέρου, Dimos Ksiromeru) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Grecja Zachodnia, w jednostce regionalnej Etolia-Akarnania. Siedzibą gminy jest Astakos. W 2011 roku liczyła 11 737 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Astakos, Fities i Alizia.Amfilochia (gr. Δήμος Αμφιλοχίας, Dimos Amfilochias) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Grecja Zachodnia, w jednostce regionalnej Etolia-Akarnania. Siedzibą gminy jest Amfilochia. W 2011 roku liczyła 17 056 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Amfilochia, Inachos i Menidi.

W skład jednostki wchodzą gminy:

 • Agrinio (2),
 • Aktio-Wonitsa (3),
 • Amfilochia (4),
 • Ksiromero (7),
 • Missolungi (1),
 • Nafpaktia (6),
 • Termo (5).
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Akarnania
 • Etolia
 • Etolia i Akarnania
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Publication of provisional results of the 2011 Population Census (pdf), (Press Release), Hellenic Statistical Authority, Piraeus, 22.07.2011 [dostęp: 24.08.2015]
  2. Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji [dostęp:24.08.2015]
  Warto wiedzieć że... beta

  Missolungi, oficjalnie Gmina Świętego Miasta Missolungi (gr. Δήμος Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, Dimos Ieras Poleos Mesolongiu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Grecja Zachodnia, w jednostce regionalnej Etolia-Akarnania. Siedzibą gminy jest Missolungi. W 2011 roku liczyła 34 416 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Święte Miasto Missolungi, Iniades i Etoliko.
  Agrinio (gr. Δήμος Αγρινίου, Dimos Agriniu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Grecja Zachodnia, w jednostce regionalnej Etolia-Akarnania. Siedzibą gminy jest Agrinio. W 2011 roku liczyła 94 181 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Agrinio, Parawola, Parakambilia, Stratos, Neapoli, Angelokastro, Panetoliko, Arakintos, Makrinia i Testiis.
  Region Grecja Zachodnia (nowogr. Δυτική Ελλάδα, trl. Dytikī́ Elláda) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji położony w środkowo zachodniej części kraju. Leży nad Morzem Jońskim po obu stronach Zatoki Patraskiej (częściowo nad Zatoką Koryncką i na Peloponezie). Graniczy od południa i południowego wschodu z regionem Peloponez, od północy z regionem Epir, od wschodu z regionem Grecja Środkowa. Od zachodu region ograniczony jest Morzem Jońskim, na północy granica z regionem Epir przebiega częściowo wzdłuż Zatoki Ambrakijskiej.
  Etolia i Akarnania (nowogr.: Αιτωλοακαρνανία, Etoloakarnania) - nomos w Grecji Zachodniej, ze stolicą w Missolungi. Nomos ograniczony jest od północego zachodu Zatoką Ambrakijską, od zachodu Morzem Jońskim, a od południa Zatoką Patraską. Od wschodu graniczy z nomosami Fokida i Eurytania (obydwa w regionie Grecja Środkowa), od północy z Artą w Epirze i Karditsą w Tesalii. Nomos zamieszkuje 223 188 osób (stan z roku 2005), a jego powierzchnia wynosi 5 461 km², co czyni go największym nomosem w Grecji.
  Gmina Nafpaktia (nwgr.: Δήμος Ναυπακτίας) – jednostka administracyjna Grecji, w regionie Grecja Zachodnia.
  Gmina Aktio-Wonitsa (nwgr.: Δήμος Ακτίου-Βόνιτσας) – jednostka administracyjna Grecji, w regionie Grecja Zachodnia.
  Etolia – kraina w starożytnej Grecji, od południa ograniczona Zatoką Patraską i Koryncką, zamieszkana przez Etolów. Największe znaczenie miała w III wieku p.n.e., w czasach działalności Związku Etolskiego.

  Reklama