Jednostka regionalna Argolida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednostka regionalna Argolida (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Αργολίδας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W skład jednostki wchodzą gminy:

 • Nauplion (1),
 • Argos-Mykeny (2),
 • Epidauros (3),
 • Ermionida (4).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1]
  Warto wiedzieć że... beta

  Epidauros (gr. Δήμος Επιδαύρου, Dimos Epidawru) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. W 2011 roku liczyła 8115 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Epidauros (gr. Ασκληπιείο Επιδαύρου, Asklipiio Epidawru), a siedzibą historyczną jest Archea Epidauros. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Asklipiio i Epidauros.
  Nauplion (gr. Δήμος Ναυπλιέων, Dimos Nafplieon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedzibą gminy jest Nauplion. W 2011 roku liczyła 33 356 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Nauplion, Nae Tirinta, Midea i Asini.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Argos-Mykeny (gr. Δήμος Άργους-Μυκηνών, Dimos Argus-Mikinon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedzibą gminy jest Argos, a siedzibą historyczną są Mykeny. W 2011 roku liczyła 42 022 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Argos, Nea Kios, Lerna, Mikines, Kutsopodi i Lirkia oraz wspólnot Achladokambos i Lirkia.
  Ermionida (gr. Δήμος Ερμιονίδας, Dimos Ermionidas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedzibą gminy jest Kranidi. W 2011 roku liczyła 13 551 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Ermioni i Kranidi.

  Reklama