• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jednostka regionalna Argolida

  Przeczytaj także...
  Dimos, demos (gr. δήμος – dimos) – jednostka podziału administracyjnego Grecji, odpowiadająca polskiemu pojęciu gminy lub dzielnicy miasta. W starożytności słowo to posiadało więcej znaczeń.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).

  Jednostka regionalna Argolida (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Αργολίδας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Epidauros (gr. Δήμος Επιδαύρου, Dimos Epidawru) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. W 2011 roku liczyła 8115 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Epidauros (gr. Ασκληπιείο Επιδαύρου, Asklipiio Epidawru), a siedzibą historyczną jest Archea Epidauros. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Asklipiio i Epidauros.Nauplion (gr. Δήμος Ναυπλιέων, Dimos Nafplieon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedzibą gminy jest Nauplion. W 2011 roku liczyła 33 356 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Nauplion, Nae Tirinta, Midea i Asini.

  W skład jednostki wchodzą gminy:

  Argos-Mykeny (gr. Δήμος Άργους-Μυκηνών, Dimos Argus-Mikinon) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedzibą gminy jest Argos, a siedzibą historyczną są Mykeny. W 2011 roku liczyła 42 022 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Argos, Nea Kios, Lerna, Mikines, Kutsopodi i Lirkia oraz wspólnot Achladokambos i Lirkia.Ermionida (gr. Δήμος Ερμιονίδας, Dimos Ermionidas) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie, w regionie Peloponez, w jednostce regionalnej Argolida. Siedzibą gminy jest Kranidi. W 2011 roku liczyła 13 551 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Ermioni i Kranidi.
 • Nauplion (1),
 • Argos-Mykeny (2),
 • Epidauros (3),
 • Ermionida (4).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Greckie Ministerstwo Wewnętrznej Decentralizacji i E-administracji, [1]
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.317 sek.