Jeden Osiem L

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jeden Osiem Lpolska grupa hip-hopowa. Zespół powstał w 1998 roku w Płocku z inicjatywy raperów Marcina „Siwego” Siwka i Łukasza Wółkiewicza. Zespół największą popularnością cieszył się na przełomie 2003 i 2004 roku za sprawą debiutanckiego albumu pt. Wideoteka, który uzyskał status złotej płyty. W środowisku hip-hopowym formacja powszechnie jest utożsamiana z komercjalizacją i spłyceniem przekazu muzyki hip-hopowej w Polsce.

Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.Wideoteka – debiutancki album studyjny polskiego zespołu hip-hopowego Jeden Osiem L. Wydawnictwo ukazało się 26 listopada 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej UMC Records w dystrybucji Universal Music Polska.

Historia[ | edytuj kod]

Początkowo w skład zespołu wchodził tylko Marcin „Siwy” Siwek i Łukasz Wółkiewicz. W 2001 roku dołączyli: Jacek „Paczkoś” Paczkowski i Gmura. Gmura odszedł z Jeden Osiem L w 2003 roku. W tym także roku została wydana pierwsza legalna płyta zespołu – Wideoteka (wydana przez UMC Records).

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W pochodzącym z płyty utworze „Jak zapomnieć” grupa wykorzystała kilkunastosekundowy motyw fortepianowy z utworu „Overcome” amerykańskiego zespołu Live. Doprowadziło to do oskarżenia płockiej grupy o plagiat, wystosowanego przez wytwórnię grupy Live. W odpowiedzi zespół Jeden Osiem L wydał specjalne oświadczenie, w którym członkowie grupy tłumaczyli, że przyczyną sukcesu utworu były jego słowa i przekaz, a nie tzw. „bit”. Argumentowali także, że hip-hop opiera się na zapożyczeniach.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.UMC Records (Underground Music Center) − polska wytwórnia płytowa, istniejąca w latach 2001-2006, została założona przez Remika i Urbana.

Podkład muzyczny w utworze „51 stan” także musiał zostać zmieniony z powodu naruszenia praw autorskich, gdyż w pierwotnej wersji grupa wykorzystała motyw przewodni z filmu Requiem dla snu.

W 2005 roku zespół Jeden Osiem L podpisał kontrakt z Universal Music Polska która wydała w 2005 roku album pt. Słuchowisko. Znalazły się na nim utwór „Pytam kiedy”, który został nominowany do konkursu premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, oraz „Smak zwycięstwa”, z którym zespół wystąpił podczas konkursu Superjedynek w 2006 roku w kategorii Najlepszy Zespół Hiphopowy.

Hip-hopolo – pejoratywny termin określający nagrania z gatunku hip-hop, nawiązujący nazwą do nurtu muzyki popularnej disco polo. Powszechnie błędnie określany jako gatunek muzyczny. Prawdopodobnym autorem terminu był raper i producent muzyczny Piotr "Mes" Szmidt. Wyrażenie rozpowszechniło się w 2003 roku na kanwie sukcesów wykonawców nagrywających płyty dla poznańskiej wytwórni muzycznej UMC Records. Twórczość takich raperów i zespołów jak: Jeden Osiem L, Jacek "Mezo" Mejer, Verba, Ascetoholix czy Dominik "Doniu" Grabowski, miała charakteryzować melodyjność czy brak przekazu artystycznego typowego dla polskiego hip-hopu, a wywodzącego się z kultury podziemia.Live (zapis stylizowany LIVE) – jest amerykańskim zespołem utworzonym i działającym w mieście York w stanie Pensylwania, grający rock alternatywny, post grunge oraz hard rock. Skład zespołu tworzyli: Ed Kowalczyk (wokal, gitara), Chad Taylor (gitara prowadząca), Patrick Dahlheimer (gitara basowa) oraz Chad Gracey (perkusja). Na czas koncertów z zespołem związani są także: Adam Kowalczyk, młodszy brat Eda (gitara rytmiczna), Michael "Railo" Railton (instrumenty klawiszowe) oraz Christopher Thorn z zespołu Blind Melon (gitara, mandolina, harmonijka).

W marcu 2007 roku został wydany singel pt. „Kilka chwil” zapowiadający płytę Nowy folder. Od 2007 roku w skład zespołu wchodzą 2 osoby: Łukasz Wółkiewicz oraz Krzysztof „Tfk” Bączek.

W 2014 roku zespół wydaje kolejną płytę. Dekada to czwarty album studyjny grupy Jeden Osiem L. Wydany został 30 września 2014 roku przez wytwórnię płytową Regio Records. Wydawnictwo promowane jest singlem, zatytułowanym „Znów to mam”, do którego został zrealizowany teledysk. Płyta, zawierająca największe przeboje oraz premierowe utwory, stanowi podsumowanie 10-letniej działalności grupy.

Dekada (stylizowany zapis deKada) – czwarty album studyjny grupy Jeden Osiem L. Wydany został 30 września 2014 roku przez wytwórnię płytową Regio Records. Wydawnictwo promowane jest singlem, zatytułowanym „Znów to mam”, do którego został zrealizowany teledysk. Płyta, zawierająca największe przeboje oraz premierowe utwory, stanowi podsumowanie 10-letniej działalności grupy.Superjedynki – polski muzyczny plebiscyt telewizyjny organizowany w Opolu od 2000 roku przez TVP1 i Radio RMF FM. Wykonawcy są nagradzani za osiągnięcia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających imprezę.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Chiwas (właśc. Marcin Siwek, ur. 22 listopada 1982 w Płocku) – wcześniej znany pod pseudonimem Siwy, polski hip-hopowiec, autor tekstów, założyciel zespołu Jeden Osiem L.

Reklama