Jean-Luc Picard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kapitan Jean-Luc Picard – postać fikcyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serii Star Trek. W serialu Star Trek: Następne pokolenie jest kapitanem USS Enterprise-D - okrętu flagowego Federacji. Pojawia się też w filmach Star Trek: Pokolenia, Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis jako kapitan nowo wybudowanego USS Enterprise-E, a gościnnie także w odcinku pilotażowym serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Jest również tytułowym bohaterem serialu Star Trek: Picard, którego premiera odbyła się w styczniu 2020 r.

Pilot serialu lub odcinek pilotażowy – najczęściej pojedynczy, próbny odcinek serialu telewizyjnego, w który stacja telewizyjna zamierza zainwestować (najczęściej zostać jego producentem, a następnie go emitować).Sztuczny rozrusznik serca (inaczej stymulator serca, kardiostymulator) to urządzenie elektryczne (obecnie wszczepiane w ciało chorego) służące do elektrycznego pobudzania rytmu serca. Stosuje się go, gdy naturalny rozrusznik – węzeł zatokowy, w wyniku różnych schorzeń trwale przestaje spełniać swoją rolę (choroba węzła zatokowo-przedsionkowego), co prowadzi do objawów niedokrwienia mózgu lub niewydolności serca. Drugim wskazaniem do wszczepienia rozrusznika są zaburzenia przewodzenia (tzn. blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego) przez naturalne elektryczne połączenie pomiędzy przedsionkami i komorami serca – węzeł przedsionkowo-komorowy.

Nie licząc pomniejszych wyjątków, takich jak retrospekcje, w jego rolę wcielał się Patrick Stewart.

Picard został przedstawiony jako intelektualista, kierujący się logiką i przywiązujący wielką wagę do etyki oraz moralności; głęboko wierzący w ideały Federacji i oddany jej służbie; mistrz dyplomacji i dyskusji, zawsze umiejący znaleźć dobre wyjście w pozornie beznadziejnych sytuacjach i pogodzić zwaśnione strony. Chociaż rozwiązania jakie stosuje są najczęściej pokojowe, kiedy wymaga tego sytuacja Picard wykorzystuje też swoje talenty taktyczne, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę, przy najmniejszej możliwej liczbie ofiar. Dodatkowo, pomimo swojej postury, jest też biegły w walce wręcz, oraz cieszy się doskonałym zdrowiem fizycznym.

Dyplomacja – negocjowanie umów między państwami, w celu zawarcia korzystnych umów handlowych oraz pozyskania wsparcia wojskowego dla reprezentowanego kraju. Dyplomacja wiąże się też z rozwiązywaniem w pokojowy sposób problemów między państwami. Dwa tysiące lat temu wielki rzymski prawnik i filozof, Cyceron powiedział: „Istnieją dwa sposoby rozstrzygania sporów: jeden przy pomocy argumentów, drugi przy użyciu siły; a ponieważ pierwszy z nich jest właściwy człowiekowi, a drugi dzikim zwierzętom, należy uciec się do drugiego sposobu tylko wówczas, gdy nie możemy użyć pierwszego”. Inaczej mówiąc, siła argumentów, a nie argument siły – oto kwintesencja dyplomacji.Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.

Życiorys[ | edytuj kod]

Zgodnie z kanonicznymi informacjami pochodzącymi z seriali i filmów, Jean-Luc Picard urodził się w (istniejącej naprawdę) miejscowości La Barre we Francji w 2305 roku, jako syn Maurice’a i Yvette Picardów. Od dziecka marzył o wstąpieniu do Gwiezdnej Floty, tym większe było jego rozczarowanie, kiedy nie zaliczył egzaminów wstępnych i nie został przyjęty do Akademii Gwiezdnej Floty. Udało się to jednak za drugim razem, a w 2327 Picard ukończył Akademię jako jeden z najlepszych na roku. Bardzo krótko po tym młody oficer wdaje się w bójkę z grupką Nausikan, w wyniku której zostaje ugodzony w serce. Nieodwracalne uszkodzenia narządu doprowadzają do konieczności zastąpienia go sztucznym implantem.

Patrick Stewart (ur. 13 lipca 1940 w Mirfield) – brytyjski aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i głosowy. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych, wystąpił w kilkunastu serialach, pracuje również jako aktor dubbingowy i teatralny. Reżyserował niektóre odcinki serialu Star Trek: Następne pokolenie, w którym grał również główną rolę kapitana Picarda (1987-94) i kilku filmach pełnometrażowych serii Star Trek. Po roli profesora Xaviera w X-Menie (2000) stał się jednym z najpopularniejszych aktorów w Hollywood. Był trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i czterokrotnie do nagrody Emmy. 31 grudnia 2009 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za swoje zasługi dla dramatu. Borg – fikcyjna rasa cyborgów z uniwersum Star Trek, jedna z najpotężniejszych ras z ukazanych w "Gwiezdnej Wędrówce". W zasadzie Borg nie jest konkretną rasą, lecz kolektywem istot różnych ras.

Kariera Picarda we Flocie rozwijała się błyskawicznie, wkrótce potem powierzono mu stanowisko Pierwszego oficera na pokładzie USS Stargazer. Po śmierci kapitana, obejmuje dowództwo Stargazera, dzięki czemu stał się najmłodszym w historii Gwiezdnej Floty, dwudziestoośmioletnim kapitanem. Podczas ponad dwudziestoletniej służby na tym stanowisku zaskarbił sobie ogromny szacunek i znalazł się wśród najbardziej poważanych kapitanów. W tym czasie opracował też innowacyjną taktykę, zwaną Manewrem Picarda, która została później włączona do programu nauczania Akademii.

USS Enterprise (NCC 1701-E) (z ang. przedsięwzięcie) – statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmach Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis. Jego dowódcą jest kapitan Jean-Luc Picard.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2364 Jean-Luc Picard obejmuje dowództwo nad nowym flagowym statkiem FederacjiUSS Enterprise. Podczas pierwszej misji nawiązują kontakt z Q, przedstawicielem rasy prawie wszechmogących bytów, która zwie się Q. Q oskarża ludzkość o barbarzyństwo i oznajmia, że tak autodestrukcyjna i niedojrzała rasa winna zostać unicestwiona, zanim przyczyni się do destabilizacji Galaktyki. Picard jednak przekonuje Q, by dać Ludziom szansę i udowadnia jej prawdziwą wartość, ratując niejako Federację przed zagładą. Mimo to, Q wielokrotnie jeszcze odwiedza Kapitana Picarda stając się po części osią fabuły serialu, doprowadzając m.in. do pierwszego kontaktu z Borg czy w finale serialu pomagając mu uratować ludzkość przed zagładą - co jak się okazało, również było częścią niekończącego się testu i ostatnim spotkaniem Picarda z Q.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Ważnym wydarzeniem w życiu Picarda było kolejne spotkanie z Borg w 2366, zapoczątkowane starciem pojedynczego sześcianu Borg z Enterprise. Podczas potyczki Picard zostaje porwany na pokład okrętu Borg i tam poddany asymilacji, ten natomiast obiera kurs na Ziemię. Picard przybiera imię Locutus i zostaje nie tyle przywódcą, co reprezentantem Borg, mającym ułatwić ludzkości proces jej totalnej asymilacji. Dzięki taktyce i rozległej wiedzy dotyczącej struktury i technologii Gwiezdnej Floty Borg bez trudu niszczy zebrane na poczekaniu siły obronne, odbierając życie 10 tysiącom ludzi i wkrótce znajduje się już na orbicie Ziemi. Ostatecznie sześcian zostaje zniszczony dzięki niespodziewanemu pojawieniu się Enterprise pod dowództwem pierwszego oficera Picarda - Williama Rikera. Oryginalnie przeprowadzona akcja umożliwiła także odbicie samego Picarda i chirurgiczne usunięcie ubezwłasnowolniających implantów. Mimo, że w krótkim czasie powrócił do obowiązków, wspomnienia szkód do jakich się przyczynił wywarły trwałe piętno na jego psychice.

Etyka (z stgr. ἦθος ethos – "zwyczaj") – dział filozofii, zajmujący się badaniem moralności i tworzeniem systemów myślowych, z których można wyprowadzać zasady moralne. Etyka bywa też nazywana filozofią moralną.Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lista głównych postaci (oraz aktorów grających je) występujących we wszystkich 6 serialach z uniwersum – świata Star Trek:
Barbarzyńca (gr. βαρβάρους/bárbaros, łac. barbarus - cudzoziemiec) – człowiek dziki, pierwotny, niecywilizowany, okrutny, o prymitywnych odruchach, nieznający kultury europejskiej. W starożytnej Grecji każdy cudzoziemiec, w Rzymie ten, kto nie był Rzymianinem lub Grekiem. Homer podkreślał obcość Karów (sojuszników Trojan) nazywając ich βάρβαροφονοι/Barbarophonoi, czyli mówiących "bar-bar", a więc wydających bezsensowne, niezrozumiałe dźwięki.
William Thomas Riker − jeden z bohaterów serialu Star Trek: Następne Pokolenie oraz filmów: Star Trek: Generations, Star Trek: First Contact, Star Trek: Insurrection oraz Star Trek: Nemesis. Komandor Riker jest pierwszym oficerem na statku Enterprise-D, a później Enterprise-E. Po tzw. incydencie remańskim komandor Riker przyjmuje awans na kapitana i zostaje oddelegowany z NCC1701-E na USS Titan, gdzie ma być dowódcą. Odtwórcą jego roli jest Jonathan Frakes.
Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.
Serce (łac. cor, gr. kardia) – centralny narząd układu krwionośnego strunowców i niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem (pericardium).
Pacyfizm – ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wszelkie wojny (a także przygotowania do nich) bez względu na ich przyczyny. Pacyfiści domagają się ustanowienia trwałego pokoju między narodami. Chcą, by wszelkie konflikty rozwiązywane były zgodnie z literą prawa międzynarodowego bez uciekania się do użycia sił zbrojnych. Znamienny dla pacyfizmu jest jednolity stosunek do każdej z wojen: i tej agresywnej, i tej obronnej, i tej narodowowyzwoleńczej - każda jest potępiana.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Reklama