• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jean-Luc Dehaene  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Louis Marie Joseph Tobback (ur. 3 maja 1938 w Leuven) – belgijski i flamandzki polityk, były minister federalny i przewodniczący Partii Socjalistycznej (Socialistische Partij), burmistrz Leuven i senator.Jean-Maurice Dehousse (ur. 11 października 1936 w Liège) – belgijski i waloński polityk, pierwszy minister-prezydent (premier) Regionu Walońskiego, parlamentarzysta, w latach 1999–2004 eurodeputowany.

  Jean Luc Joseph Marie Dehaene (wym. [ʒɑ̃:ˈlʏk dəˈɦa:nə] ; ur. 7 sierpnia 1940 w Montpellier, zm. 15 maja 2014 w Quimper) – belgijski i flamandzki polityk, wieloletni minister, premier Belgii w latach 1992–1999, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Działalność do 1992[ | edytuj kod]

  Z wykształcenia prawnik, uzyskał doktorat na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Działał w organizacji skautowskiej i Chrześcijańskim Ruchu Robotniczym (związku zawodowym związanym z chadekami). Od 1972 do 1982 pracował w administracji państwowej jako członek gabinetów politycznych w różnych ministerstwach.

  Stefaan Maria Joris Yolanda De Clerck (ur. 12 grudnia 1951 w Kortrijku) – belgijski i flamandzki polityk, minister sprawiedliwości. W latach 1999–2003 przewodniczący partii Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V).Posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 4 a 7 czerwca 2009.

  Od 1972 zasiadał we władzach krajowych chadeckiej partii PSC-CVP, a po jej podziale we władzach flamandzkiej Chrześcijańskiej Partii Ludowej (przekształconej późniiej w ugrupowanie pod nazwą Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie).

  Sprawował mandat senatora (1982–1987 i ponownie od 1995 do 2000), a także posła do Izby Reprezentantów (1987–1995). Był ministrem spraw społecznych i reform instytucjonalnych (od 1981 do 1987), a w okresie 1988–1992 wicepremierem oraz ministrem transportu.

  Premier Belgii[ | edytuj kod]

  W 1992, po niepowodzeniu prób Guy Verhofstadta i Melchiora Watheleta, udało mu się sformować koalicję rządzącą złożoną z chrześcijańskich demokratów i socjalistów. Pierwszy przez niego kierowany rząd doprowadził do przekształcenia Belgii w federację. W 1993 złożył królowi ostatecznie niezrealizowaną rezygnację swojego gabinetu z powodu zróżnicowanych poglądów na finanse publiczne. Po śmierci króla Baldwina I jego rząd wykonywał funkcję głowy państwa aż do zaprzysiężenia księcia Alberta jako Alberta II dziewięć dni później. W 1994 zarządził wycofanie belgijskich wojsk z Rwandy. Był jednym z kandydatów na następcę Jacques’a Delorsa na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej, jego nominację zablokował jednak brytyjski premier John Major.

  André M.J.Gh. Flahaut (ur. 18 sierpnia 1955 w Walhain) – belgijski i waloński polityk, parlamentarzysta, w latach 1999–2007 minister obrony. Od 2010 przewodniczący Izby Reprezentantów.Erik Derycke (ur. 28 października 1949 w Waregem) – belgijski i flamandzki polityk, prawnik oraz samorządowiec, parlamentarzysta, minister w różnych resortach, wicepremier, działacz Partii Socjalistycznej, sędzia Sądu Konstytucyjnego.

  Drugi rząd Jean-Luka Dehaene, działający od 1995, również składał się z chrześcijańskich demokratów i socjalistów. Gabinet ten przetrwał całą kadencję, jednak na jego pozycję i notowania partii koalicyjnych negatywnie wpłynęły sprawa Marca Dutroux i skandal dotyczący skażonej żywności.

  Działalność od 1999[ | edytuj kod]

  Po wyborach Guy Verhofstadt sformował pierwszy od 1958 belgijski rząd, w którym nie znaleźli się chrześcijańscy demokraci. Jean-Luc Dehaene pozostał senatorem do 2000, następnie przez sześć lat sprawował urząd burmistrza Vilvoorde. Od 2001 do 2003 był także wiceprzewodniczącym Konwentu Unii Europejskiej.

  Yvan Ylieff (ur. 8 marca 1941 w Verviers) – belgijski i waloński polityk, historyk oraz samorządowiec, działacz Partii Socjalistycznej, parlamentarzysta, minister w rządzie federalnym. Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (niderl. Christen-Democratisch en Vlaams, CD&V) – belgijska partia polityczna o profilu chadeckim, działająca na terenie Flandrii. Uczestniczy w strukturach władzy na różnych szczeblach, w tym krajowym. Powstała w 1972, do 2001 funkcjonowała pod nazwą Chrześcijańska Partia Ludowa (niderl. Christelijke Volkspartij, CVP).

  W 2003 ponownie kandydował w wyborach krajowych dla wsparcia swojego ugrupowania z ostatniego miejsca na liście partyjnej. W wyborach w 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W 2007 angażował się w rozmowy koalicyjne nad powołaniem nowego gabinetu, w 2008 stanął na czele instytucji finansowej Dexia.

  Albert II, właśc. Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie (ur. 6 czerwca 1934 w Laeken) – król Belgów od 1993 do 2013.Luc Van den Bossche (ur. 16 września 1947 w Aalst) – belgijski i flamandzki polityk oraz prawnik, parlamentarzysta, minister w rządzie regionalnym, minister i wicepremier w rządzie federalnym, działacz Partii Socjalistycznej. Ojciec polityk Freyi Van den Bossche.

  W wyborach europejskich w 2009 uzyskał reelekcję. Został członkiem grupy Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Budżetowej w PE VII kadencji.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Montpellier (oksyt. Montpelhièr) - miasto i gmina na południu Francji w odległości 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad rzeką Lez, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault.
  Jacques Santkin (ur. 28 grudnia 1948 w On-Marche, zm. 28 sierpnia 2001 w Liège) – belgijski i waloński polityk, minister w rządzie federalnym, parlamentarzysta, w 2001 eurodeputowany.
  Dexia - belgijsko-francuska instytucja finansowa obsługująca przede wszystkim finanse publiczne (rządowe i samorządowe) - "bank sektora publicznego". Spółka wchodzi w skład indeksu paryskiego CAC 40 i belgiskiego Bel 20. Siedzibą spółki jest Bruksela. Dexia powstała w 1996 r. z fuzji belgijskiego Crédit Communal de Belgique i francuskiego Crédit Local de France.
  Poniżej przedstawiono listę premierów Belgii. Urząd premiera istniał w Belgii od początku niepodległości, jednak do 1918 roku obradom Rady Ministrów zazwyczaj przewodniczył król Belgów - urząd premiera we współczesnym tego słowa znaczeniu powstał po I wojnie światowej.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Robert Urbain (ur. 24 listopada 1930 w Hornu) – belgijski i waloński polityk, nauczyciel oraz samorządowiec, działacz Partii Socjalistycznej, parlamentarzysta, minister w rządzie federalnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.812 sek.